Filma

Call Me by Your Name (2017) – Recensim

Fytyrë feminine me fare asnjë qime mjekër, i dhënë pas muzikës dhe librave, me një stil veshjeje të veçantë, shumë ‘chic’, e që në vitet 80ta do të thoshte të vishje pantallona të shkurtra, këpuca pa lidhëse e edhe pa thembër, dhe syze për të reflektuar diellin e nxehtë të Lombardisë në ato ditë pranvere. Kështu është stereotipi i homoseksualëve meshkuj në shumicën e veprave kinematografike në të cilat shfaqen. Tek femrat, kemi Continue Reading

Filma

The Glass Castle (2017) – Recensim

Vitin e kaluar ‘Captain Fantastic’ sikur kishte frymëzuar një revolucion ndaj rendit shoqëror. Dhe krejt atë revolucion këtë vit e sfidon ‘The Glass Castle’. Por, për dallim prej fantazisë së Benit dhe të bijve të tij, rrëfimi tek ‘Kështjella e Qelqtë’ është më Continue Reading

Journal

Z-ja

Si i rrjedhin lotët, ashtu pa nda. Nuk është hera e parë që  shoh duke qarë. E mbaj në mend qysh prej herës së parë kur ishim takuar në kopsht. Mësuesja na kishte ndarë në grupe, të dyja ishim ulur afër. Ajo ishte në të majtën time, por i mungonte e kaltra prej ngjyrave. Isha Continue Reading

Filma

The Beguiled (2017) – Recensim

Në kohën e Luftës Civile, një ushtar Unioni e gjen veten të plagosur mbrapa linjës së armikut. Në tentim për të mbijetuar, ai kërkon strehë tek një shkollë vajzash në Virxhinia. Gjatë kohës së rikuperimit, shumë kufi nisen të shkelen, përfshirë edhe atë të mirëbesimit. Dhe këtu nis të marr kahun dhe ritmin krejt ndryshe ecuria e filmit.

I bazuar Continue Reading

Journal

Sporti i dashurisë

“Derisa Matteo po hynte në sallën e operimit, ai ulëriu si një luan. Sikur donte të na bënte të ndiheshim më të fortë ne, jo ai.”

Trembëdhjetë ditë më vonë, Matteo Continue Reading