lomsh

Ajo çfarë ndodhi në Stamboll në skuadrën e Red Bullit edhe një herë tregoi se marrëdhëniet në skuadra nuk janë gjithmonë “miqësore”. Të jesh duke udhëhequr me dy bolidë, dhe të përplasen në mes vete është tragjike. Kjo i ndodhi Kristian Hornerit, drejtorit të skuadrës së Red Bull, skuadër që ka ndërtuar një bolid shumë të shpejtë në krahasim me tjerat. Shumë mendime të ndryshme se kush ishte fajtor kanë lindur që nga e diela, dhe nuk është arritur asnjë përfundim, e asnjëri nga ngasësit nuk e ka pranuar fajin. Ueber në deklaratë për media tha se ka pritur nga Fetel të sulmoj nga ana e jashtme, ndërsa unë akoma nuk e kuptova gishtin që e sjellte rreth kokës Fetel pas përplasjes. Nuk e di kush ishte i çmenduri sipas tij, ai apo Ueber.

Teoria ime në këtë është që Fetel është dashur të heq dorë nga tejkalimi dhe të ruaj pozitën e dytë, pasi Ueber ishte në pozitën e parë dhe pa marrë parasysh a je koleg i skuadrës apo vëlla, Fetel është kandidat për titull për Ueber, dhe Ueber bëri gjën e duhur. Ai nuk e goditi Fetelin, por vetëm mbajti pozicionin e tij, pëderisa në bolidin e tij u përplas Feteli. Sidoqoftë Ueber u kthye në shteg dhe fitoi pikë, që e mbajnë në krye të renditjes. Edhe Fetel ka gjasa për titull akoma, por gjërat që ndodhën sigurisht do të ndikojnë në atmosferën e skuadrës së Red Bull.

Se rivaliteti nuk është vetëm tek Red Bull, dëshmon edhe fakti se vetëm disa minuta pas aksidentit të Red Bull-ëve, patëm edhe një duel të MeKlaren-ëve. Edhe Baton e Hamilton janë në një skuadër, nga një shtet, dhe janë dy kampionët e fundit të Formula 1. Dhe janë konkurrentë kryesor për titull së bashku me pilotët e Red Bull. Megjithatë ata dhuruan spektakël për gjysmë rrethi të garës, kur Baton tejkaloi Hamiltonin, për t’u rikthyer Luis përsëri në pozitën e parë. Ishte një duel që i kënaqi tifozët e Formula 1, por jo edhe Pedi Lou, drejtorin e MekLaren. Pas këtij dueli Lusi mbeti përpara Xhensonit, dhe siç duket është nevojitur intervenimi i shtabit për të qetësuar pilotët të cilët më pas kursyen karburantin dhe ruajtën pozitat që kishin deri në fund të garës.

Paramendoni po të mbeteshin pa karburante në rrethin e fundit. nuk mund të besoj se me të vërtetë kanë pasur kësisoj problemi. Por, bolidët e tyre ishin vërtetë konkurrentë, dhe të vetmit që arritën të mbanin tempon me Red Bull, përgjatë tërë garës. Diçka është duke u përmirësuar tek MekLaren.

Ashtu siç është tek Mercedesi  i Shumit, i cili ka pasur mundësi të ngjitej në podium po të mos kthehej Ueber, por ndoshta ndonjë herë tjetër. Edhe Reno, skuadra ime favorite ka dëshmuar se është më mirë se herave të kaluara. Kubika gjithmonë po jep maksimumin, ndërsa Petrov ishte pafat dhe nuk arriti të fitoj pikë. Ferrari nuk është në nivel. Dëshprim total për ta në Stamboll, kur dihet se Masa është “sulltan” i këtij shtegu.

Luan Morina

Botuar në Shqipmedia

Televizioni

Anglezët ishin të fundit. Tejmase të dëshpruar. Sulmuan mënyrën e votimit. Përsëri. Biles disa shkojnë aq larg sa që propozojnë të ndryshojn emrin prej Euro-Vision, në IshBashkimiSovjetikVision. Kanë të drejtë. Shumë mirë tha moderatori nga Gjeorgjia “8 pikë shkojnë për nënën Rusi”. Megjithatë Rusia as vitin e kaluar, as sivjet nuk fitoi. Nuk është gjithçka tek “miqtë”.

Anglezët, derisa vazhdojnë të çojnë këngëtarë amator dhe të papërvojë në Eurovision, me këngë të “buta”, nuk do të fitojnë. Le të dërgojnë ndonjë këngëtar si Robi Uilliams, Sheril Koll, Leona Luis, apo Uestllajf dhe pastaj le të ankohen se nuk kanë “miq”.

Edhe ne shqiptarët ishim paksa të dëshpruar. Personalisht kam pritur të gjendemi në Top 10. Por, pozita e 16 është pak dëshpruese. Megjithatë paraqitja e Juliana Pashës ishte e mirë.

Në gjysmëfinalen e parë, ajo u rendit e gjashta me 76, ndërsa fituesi ishte përfaqësuesi i Belgjikës, Tom Dajs me 167 pikë.

Sidoqoftë që të fitoj përfaqësuesja e Gjermanisë, Lena Mejer nuk e kanë pritur shumë veta, më mirë të them askush. Pse?

Së pari, gjithnjë ekziston ajo mënyra e votimit “miqësor”. Qipro gjithnjë i jep 12 pikë Greqisë, Greqia ia kthen njëjtë. Ky është një fakt që kurrë nuk ndryshon, dhe nuk do të ndryshoj. Vendet sovjetike i japin njëra tjetrës 8 deri 12 pikë. E edhe Bosnja e Hercegovina, i jep Serbisë 12she, që më së paku e ka merituar këtë vit.

Edhe nëse ndonjë herë, herëdokurdo Kosova do të marr pjesë në Eurovision, sigurisht që do ti jep Shqipërisë 12she. Kjo do të ndodh ndonjë ditë.

Mirëpo pse fitoi Gjermania. Ja pse.

Kënga e Gjermanisë, ka qenë e promovuar më herët në shumicën e vendeve evropiane. Ajo ka qenë në listat e këngëve më të dëgjuara në shumë vende europiane javëve të fundit. Kanë shpenzuar shumë kohë dhe para në marketing. Dhe Lena Mejer dukej e bukur, energjetike, ritmike, edhe pse teksti i këngës nuk ishte kushedi se çka.

Turqia kishte një skenografia të shkëlqyeshme. Më të mirën. Kënga ishte e zhanrit rok, më shumë tërheqëse për rininë dhe adoleshentët, por jo shumë e promovuar.

Rumania, kam pritur që të jetë e treta. Ka qenë një këngë shumë e mirë, e përgatitur mirë, dhe ekzekutuar shumë mirë.

Belgjika ka merituar më shumë. Dëshprime kanë qenë Islanda dhe Irlanda. Të dyja këngë të shkëlqyeshme, të lehta, shumë mirë të përpunuara dhe të performuara. Megjithatë edhe një herë u vërejt se një këngë e lehtë nuk mund të triumfojë në Eurovision. Këtë e vërtetojnë rezultatet e viteve të fundit.

Intersante ka qenë kënga e Ukrainës, e kënduar nga Aljosha, Sweet People. Një këngë e lehtë të cilën e këndoi e vetme me një makiazh që i ngjante personazheve nga filmi Twilight. Megjithatë ishte shumë e bukur edhe Aljosha, e edhe kënga.

Edhe Tom Dajs i Belgjikës përformoi i vetëm me kitarën e tij. Ishte një paraqitje e tij e shkëlqyeshme, sikur vokali dhe teksti.

Për fund, Madcon, me Glow, ishte gjëja më e mirë që ka ndodhur në Eurovision në dekadën e fundit. përgatitje e shkëlqyeshme nga organizatorët. Të dëgjoje këtë këngë dhe të mos vallëzoje ka qenë e pamundur. Kjo ishte gjëja më e mirë e këtij edicioni që do të kujtohet për fitoren e këngës më të mirë ndër këngët mesatare. Nuk ishte anjë që meriton të dallohet nga të tjerat. Sidoqoftë, organizimi i edicionit të ardhshëm do të jetë ndër më të mirët besoj. Kjo sepse do ta bëjnë gjermanët.

Luan Morina

Publikuar në Telekomanda

Filma

Titulli origjinal: Batman

Zhanri: Fanta-shkencë

Skenari: Bob Kane (karakteret), Sam Ham (tregimi), Warren Skaaren

Regjia: Tim Burton

Premiera e shfaqjes: 23 qershor 1989

Kohëzgjatja: 126 minuta

Rejtingu: +13

Kasti: Michael Keaton, Jack Nicholson, Kim Basinger, Robert Wuhl, Pat Hingle, Billy Dee Williams, Michael Gough, dhe Jack Palance

Që stripi, apo komiku të realizohet në film kërkon shumë punë dhe përkushtim. E para sepse mund të shkatërroj stipin, dhe e dyta mund ta bëjë edhe më të famshëm. Tim Burton ka bërë një punë të shkëlqyeshme për kohët në të cilat ka punuar. Gjithë ato lojëra siç thotë edhe Xhokeri, në atë kohë nuk ka qenë lehtë të gjenden dhe të prodhohen. Megjithatë si e ka bërë nuk ka rëndësi, ajo që ësht[ e rëndësishme është se e ka bërë shkëlqyeshëm. Në fundin e viteve të ‘90ta, të realizosh një film me një buxhet prej 40 milionësh ka qenë pak si shtrenjtë. Megjithatë suksesi i tij në mbarë botën ishte i paparishikuar. Fitoi mbi 400 milionë dollarë. Si filmi i parë i serisë së filmave për heroin e errët nga Gothami, Betmen mbetet fillimi i një historie të re në industrinë e filmave të heronjve nga stripat.

Tregimin e filmit mund ta përmbledhim kështu. Bruce Wayne, është një djalosh i pasur, jetimë që jeton vetëm me shërbëtorin e tij, Alfredin. Ai është i radhitur në elitën e qytetit të Gotham, një qytet i mbuluar në zi, që të qon mallin e filmave të zhanrit noir, një qytet i mbushur me kriminel dhe të korruptuar. Së shpejti qyteti do të festojë 200 vjetorin, mirëpo financat nuk janë shumë pozitive.

Grisomi është lideri i organizatave kriminele. Shoku i tij i ngushtë, Xheku, ka filluar t’i shkoj nerva. Për këtë Grisomi në bashkëpunim me Ekhardin, inspektor policie, tenton ta eliminojë Xhekun.

Për të dëshmuar kundër Grisomit, Xheku do të duhej të mbetej gjallë. Për këtë ka menduar Betmeni, i cili tenton ta mbroj. Megjithatë Xheku bie në një kazan acidi, dhe prish fytyrën e tij. Tani ai do të ketë një gojë të buzëqeshur gjithnjë dhe një ngjyrë të çuditshme në fytyrë. Ai vendos të hakmerret për këtë duke filluar nga Grisomi. Ka menduar edhe një emër të ri për vete. Xhoker. Aventurat e tij tashmë kanë filluar.

Është pak e çuditshme të shohësh Michael Keaton në një rol serioz. Sidoqoftë, kjo i shkoi për shtati. Keaton luajti shumë mirë rolin e tij të heroit të Gothamit. Nuk bën shumë lëvizje të tepërta në skena aksion, që ndonjëherë mund të duket sikur robot, ndoshta kjo është diçka që mund të kishte qenë më mirë sikur të ishte më i lëvizshëm, por edhe kështu më ka pëlqyer mjaftë mirë.

Kim Bassinger të jetë aq e bukur. Hera e fundit që e kam parë ka qenë tek 8 Mile, pra në një moshë të shtyer. Megjithatë ajo që vlerësohet në film është aktrim, dhe a është ajo aktore e mirë? Tepër. Është gazetare, e dashura e Brusit, dhe e ndjekur nga Xhoker. Të tri rolet i luan shkëlqyeshëm. Duket si një gazetare e çmendur pas punës dhe hulumtimit, një e dashur e cila mërzitet pse i dashuri nuk i ndan aq shumë kohë, dhe një e arratisur që në çdo çast mund të ndeshet me ankthin e jetës së saj.

Karakteri i fundit nga ky film që do ta përmendi është Xhokeri. Tek The Dark Knight, Heath Ledger ndoshta luan rolin më të mirë negativ në filma, mirëpo ka pasur një mësues shumë të mirë.

Jack Nicholson, ka luajtur një rol fantastik. Të portetizosh Xhokerin në film, duke e parë vetëm në stripa më parë, nuk do të ishte e lehtë. Dhe ai e ka bërë këtë me aq përsosmëri, sa që ka krijuar një karakter negativ që shumë ka shumë fansa, ndoshta edhe më shumë se vet Betmenin. Qeshja e tij e çmendur, fjalitë e tij, lëvizjet e tij, aktrimi i tij në përgjithësi ishte fantastik.

Dhe “Where does he get those wonderful toys?(Ku i merr ai gjithë ato lojëra të mrekullueshme)”. Njëra ndër fjalitë më të popullarizuara në film. Fjalia kur Xhokeri sheh se çfarë është në gjendje të bëj Betmen.

Për fund, nëse duhet të notoj filmin nga 10, do ti jepja 8.5. Nëse keni shikuar një film të Betmen, apo të çfarëdo heroi nga stripat dhe nuk e keni parë filmin e parë të Betmenit, jam i sigurt se do të ju pëlqej.

Luan Morina

lomsh

Angli

Liverpul – Fulhem. Mund të jetë finalja e Europa Ligës. Pse jo! Të dy skuadrat po shijojnë formë fantastike në Evropë. Por, në Premier Ligë, gjërat qëndrojnë ndryshe. Liverpul po mundohet me të gjitha forcat që të futet në katër skuadrat e para që e çojnë në Ligën e Kampionëve. Fulhem shpresat për Evropë, i ka mbështetur vetëm tek Europa Ligë. Të dy skuadrat vijnë të lodhura nga ndeshjet e Europa Ligë, dhe ndoshta një barazim do të ishte rezultat më i mundshëm për këtë ndeshje. Në të njëjtën kohë ky rezultat do ta largonte Liverpulin definitivisht nga lufta për pozitën e katërt, pra Liverpul duhet të fitoj patjetër këtë ndeshje.

Mançester Siti pret skuadrën e Birmingem, ndaj të cilit nuk besoj se do të kaloj pa probleme. Birmingem është skuadra që u ka prishu hesapet të gjithëve, dhe një barazim 1:1, i treti radhazi për Birmingem nuk do të ishte befasi.

Junajted është skuadra e vetme nga kreu që luan këtë fundjavë. Ata tashmë do të përqëndrohen vetëm në Premier Ligë, pas menjanimit nga Liga e Kampionëve. Mançester udhëton në Bllekburn të dielën, dhe nuk do ta ketë të lehtë ndaj vendasve të cilët nuk i kanë punët keq në ndeshjet e fundit, 2 fitore-2 barazime.

Ndeshje interesante do të jetë takimi ndërmjet Hall Sitit dhe Bërnllit. Hall do të mundohet që të largohet nga zona e rrezikshme, dhe një fitore në këtë ndeshje, do të rregullonte punët për ta, duke ditur se kanë një lojë më pak se Uest Hem. Në anën tjetër, nëse Bërnlli humb, përshëndetet nga Premier Liga. Uest Hem do të ndeshet me Sanderlendin. Edhe për Uest Hem kjo është një ndeshje jetike, dhe mënyra më e mirë për të ndërprerë formën më të dobët që janë duke përjetuar në Premier Ligë, 6 humbje dhe një barazim.

Këtë fundjavë në Angli, zhvillohen ndeshjet gjysmëfinale të kupës të Anglisë. Të dy ndeshjet do të zhvillohen në stadiumin Uemblli. Të shtunën takohen Aston Villa dhe Çelzi. Është kjo një mundësi e artë për Aston Villa të hakmerret për “turpin” që ia shkaktoi Çelzi në Stemford Brixh. Mos të harrojmë se Villa humbi në finale të Kupës së Ligës, më herët këtë vit nga Mançester Junajted, dhe nuk janë të huaj me finale të kupave këtë stinor. Gjithashtu kanë skuadër më të kompletuar dhe më pak të lënduar se Çelzi. Megjithatë Çelzi, është “hallakatur” kohëve të fundit. Në tri ndeshjet e fundit ka shënuar 14 gola, 7 prej të cilëve ka shënuar pikërisht ndaj Villas. Kjo është Kupa e Anglisë, dhe nuk mund të kemi parashikime.

Në ndeshjen tjetër, Totenhem mendohet ta ketë lehtë ndaj Portsmuthit. Portsmuth nuk ka çka të humb më. Ata tashmë kanë rënë në kategorinë e dytë, dhe gjithë çfarë dëshirojnë është të luajnë futboll. Totenhem do të luftoj deri në fund të sezonit. Ata janë duke luftuar për atë të famshmen, pozitën e katërt që shpie në Ligë të Kampionve, por edhe një finale nuk do të ishte josukses. Ajo çka i veçon këto dy skuadra janë mungesat e shumta të lojtarëve të lënduar. Tek Totenhem mungojnë Xhenas, Lenon, Kudiçini, Douson, Hadëllston, King, Udgejt, dhe Çorluka. Gati komplet një skuadër! të shohim gjendjen e Portsmuth tani. Mungojnë Xhejms, Belhaxh, Jebda, Boateng, Ueber, Beh Haim, Buba Diop, Hreidarson, Smith dhe Uillson. Kjo është një skuadër e tërë. Do të jetë interesante të shohim njëmbdhjetëshet që do të paraqiten të dielën në fushë.

Francë

Bordo humbi në finale të kupës së ligës. U mposhtën në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. Më herët janë menjanuar edhe në kupën e Francës. Kanë pasur një epërsi të gjerë në ligën e Francës, por tani renditen në pozitën e pestë,janë tri pikë larg kreut dhe me një ndeshje më pak. Pra gjithçka ka shkuar mbrapsht për skuadrën e Blank këtë vit. Tani ata do të udhëtojnë në Paris, ku do të ndeshen me skuadrën e PSZH. Është një ndeshje që Bordo duhet ta fitoj dhe nuk besoj se do të kenë punë të vështirë, edhe pse janë duke vuajtur kohëve të fundit me vetëm një fitore në pesë ndeshjet e fundit.

Ndeshje mjaft interesante do të jetë ajo ndërmjet Lion dhe Lil. Lion ka arritur suksesin më të madh në Ligën e Kampionëve. Ata mposhtën Bordon duke dëshmuar se janë më të mirë se ata. Por, për të verifikuar këtë ata do të provojnë me të gjithë forcat që të fitojnë edhe ligën e Francës. momentalisht gjenden në pozitë të dytë, dy pikë larg dhe një ndeshje më shumë se Marsej. Lil akoma nuk ka hequr dorë nga titulli, apo një pozitë në Ligë të Kampionve, por në udhëtim ata kanë pësuar dy humbje në ndeshjet e fundit, dhe kjo nuk pritet të ndryshoj as ndaj Lionit.

Marsej të dielën ndeshet me Nisën, dhe forma e tyre shumë e mirë në ndeshjet e fundit, nuk pritet të ndërpritet nga Nisa. Personalisht, shoh Marsejen si kampionen e re të Francës këtë vit, duke u bazuar në formën që po tregon si dhe në kunderështarët që i kanë mbetur të ndeshet në javët e ardhshme.

Monpelje ka rënë dukshëm në javët e fundit. Nëse arrijnë të mbesin në pozitë që i dërgon në Evropë vitin e ardhshëm do të jetë një sukses i jashtëzakonshëm për ta. Këtë javë kanë një mundësi shumë të mirë, pasi ndeshen me skuadrën e Le Manit në udhëtim. Fitorja në këtë ndeshje do të vazhdonte ëndrrën e tyre, humbja do të rrezikonte shumë çka. Për këtë, besoj se Monpelje, do të fitoj patjetër të shtunën.

Okserr është një skuadër tjetër që ka mahnitur të gjithë këtë vit. Ata akoma vazhdojnë të luftojnë për titull. Këtë javë ata do të luajnë si mysafirë të skuadrës së Nansit, e cila ka dy fitore në ndeshjet e fundit, dhe ka qenë në ngritje formësh gjatë muajit mars. Fitorja ndaj Bordos, si mysafir javën e kaluar është një arsye shtesë për të besuar në fitoren e Nansit në këtë ndeshje.

Gjermani

Për Bajernin ditët e vështira marrin fund të shtunën. Është ndeshja e fundit në një periudhë ku ata bënë gjithë çfarë duhej për të arritur aty ku janë sot, pretendues për tri frone. Javën e kalar mposhtën Shalken në udhëtim. Këtë javë radhën e ka skuadra e Leverkusen. Leverkusen ishte e pandalshme në stinorin vjeshtor. Pranvera i ka bërë keq. Në pesë ndeshjet e fundit kanë shënuar vetëm një fitore, dhe tani rrezikojnë edhe pozitën e tretë që dërgon në Ligën e Kampionëve, e një kohë dukej si punë e kryer. As barazimi nuk i bën punë Leverkuzenit. Ata duhet të fitojnë nëse dëshirojnë të mbeten në pozitën e tretë dhe në luftë për titull, edhe pse shanset për titull janë shumë të vogla.

Shalke, lëshoi mundësinë e artë nga dora javën e kaluar kur u mposht në stadiumin e saj, nga Bajerni. Tani ata duhet të shpresojnë tek skuadrat e tjera që të mposhtin Bajernin. Këtë javë Shalke udhëton në Hanover, ku ndeshet me skuadrën e Hanover, e cila po mundohet të siguroj mbijetesën në kategorinë e parë të futbollit gjerman.

Borusia e Dortmundit javën e kaluar mposhti skuadrën e Verderit, dhe iu afrua pozitës së tretë në vetëm një pikë. Kualikifikimi në Ligën e Kampionëve, do të ishte suksesi më i madh i dekadës së fundit, për kampionët evropian të vitit 1997. Kanë një skuadër të komponuar dhe një trajner shumë intelegjent, Jyrgen Klop, ish-trajner i Maincit. Pikërisht me Maincin, ata do të takohen këtë javë. Mainc është në formë të tmerrshme. Tri humbje radhazi, dhe ata tashmë gjenden në pjesën e dytë të renditjes. Megjithatë, Mainc është skuadër që ka siguruar mbetjen në ligë, është larg pozitave që çojnë në kupat evropiane, pra nuk ka ndonjë motiv të lartë për këtë ndeshje, përpos nëse dëshirojnë që të mposhtin ish-trajnerin e tyre, Klop.

Lufta për pozitat pesë dhe gjashtë tani do të bëhet edhe më e nxehtë pas menjanimit të Uolfsburgut nga Europa Ligë. Të katër skuadrat takohen me skuadra që lufojnë për mbijetesë. Vetëm Verder, është vendas. Ata takohen me Frajburg, që po tregojnë një formë solide javëve të fundit, nuk janë mposhtur që tri javë. Shtutgart është mysafire e Herthas, që ka filluar të shfaq shenja jete në tri javët e fundit duke fituar 7 nga 9 pikët e mundshme. Shtutgart është në formë edhe më të mrië, duke shënuar tri fitore në tri javët e fundit. Hamburg nuk i ka punët kurqysh në Bundesligë. Kanë fituar vetëm dy pikë në katër ndeshjet e fundit. Megjithatë janë kualifikuar në gjysmëfinale në Europa Ligë, kjo mund të ndikoj në lodhjen e tyre për ndeshjen e ardhshme.

Volfsburg është menjanuar nga Europa Ligë, dhe kjo do t shtoj motivin për sukses në Bundesligë. Katër fitore në pesë ndeshjet e fundit në Bundesligë, tregojnë këtë motiv për sukses të kampionëve aktual. Ata këtë javë ndeshen me Nyrnberg, që ka një formë të ndryshueshme kohëve të fundit dhe është duke luftuar për mbetje në ligë.

Duhet të përmendim edhe formën mirë të Frankfurtit. Ata kanë shënuar tri fitore radhazi duke mposhtur edhe dy skuadrat nga kreu Bajernin dhe Leverkuzenin, dhe tani gjenden në pozitë të mirë për tu ngjitur në zonën që dërgon në Europa Ligë. Këtë javë ata udhëtojnë në Mënshengladbah, ku do të ndeshen me skuadrën e Borusisë, dhe nëse eventualisht arrijnë të fitojnë, atëherë në ndeshjet e mbetura do ta kenë edhe më lehtë.

Itali

Në Itali skeptikët mendojnë se lufta për titull është duke u zhvilluar në mes të tri skuadrave. Ata e kanë gabim. Është Interi i pandalshëm, dhe Roma. Interi ka një orar më të ngjeshur në krahasim me Romën, pasi që luan edhe në Ligën e Kampionëve. Por, ka fat që para ndeshjeve me Barcelonën, në Serie A do të takohet me skuadrat e vetme që mund ta ndalin. Këtë javë ata ndeshen me Fiorentinën në Firencë, dhe javën e ardhshme presin Juventusin në Xhyzepe Meaca. Motivimi i zikaltërve nuk ka qenë kurrë më i madh pasi kualifikohen në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve pas 7 viteve, kur u mposhtën nga Milani, kampion atë vit. Ndeshja ndaj Fiorentinës, do të jetë edhe më e rëndësishme për vendasit, pasi është mundësia e fundit për t’ iu afruar pozitës së katërt. Roma do ta ketë më lehtë. Pritet ta ketë më lehtë pasi pret Atalantan, e cila është këndellur javëve të fundit. Kanë shënuar tri fitore në katër ndeshjet e funditm dhe kanë ngjallur shpresat për mbetje në Serie A. Roma ka shënuar katër fitore radhazi, duke mposhtur edhe Interin, dhe kanë atë epërsinë psiqike ndaj Interit, që i bënë te mendojnë si “kampionë”, pasi fitorja ndaj tyre, në një mënyrë ka dëshmuar se janë më të fortë se Interi.

Milan pret Katania, me tërë sulmin e lënduar. Do të doja ta shihja dyshen Zigoni-Berreta në sulm, pasi sigurisht do të bëjnë më shumë punë se xha Inzagi. Sulmi javën e kaluar ishte në nivel. Ajo që dëshproi ishte mbrojtja e udhëhequr nga xhaxhi Favalli, të cilit mjekrra po i ka hije, duke si një plak i vërtetë. Milani lëshoi rastin nga dora në tri ndeshjet që i zhvilloi para se të përballet me Kaljarin, dhe orari që kanë pas Katanias, më bënë të sigurt se pozita e tretë është aty ku do të përfundojnë kampionatin. Edhe kjo është e sigurt pas formës jo të mirë të skuadrave që luftojnë për pozitën e katërt. Palermo këtë javë pret Kievon. Kievo është në një formë katastrofike dhe shumë lehtë mund ta gjejë veten në zonën e rrezikshme. Nuk besoj se Palermo mund të befasohet nga Kievo. Sampdoria luan ndeshjen derbi të qytetit të Gjenovas. Ata presin skuadrën e Gjenovas, e cila akoma vazhdon të shpresoj për një vend në Evropë. Si gjithnjë do të jetë një ndeshje e tensionuar në mes të këtyre dy skuadrave. Napoli nuk është duke kaluar formë të dobët kohëve të fundit. Sigurisht shpresojnë për pozitën e katërt, që do të ishte një sukses i jashtëzakonshëm për ata. Kanë shumë mundësi të arrijnë këtë pozitë pasi nuk takohen me skuadra që renditen në pjesën e epërme të tabelës, në ndeshjet e mbetura, deri në xhiron e fundit kur takohen me Sampdorian. Parma nuk ka pësuar humbje tashmë 7 lojë, dhe nuk besoj se do të pësoj as këtë javë. Juventus është duke e tepruar. Tashmë janë bërë monoton me formën e tyre katastrofale. Pozita e shtatë, nuk ka qenë as pas vitit të tyre të parë kur janë rikthyer në Serie A. Duhet të mposhtin Kaljarin që është në rënie të lirë xhirove të fundit. Në tetë ndeshjet e fundit, kanë pësuar pesë humbje dhe tri barazime. Dhe nëse Juventus nuk e mposht Kaljarin, atëherë presidenti Blank duhet të ndërmarrë masa ndaj stafit e lojtarëve.

Spanjë

Real pa Kakan, Barca pa Ibrën. Kjo është e vetmja anë negative nga ndeshja e vitit. Nuk kam çfarë të them për këto dy skuadra, që e kanë bërë “bajat” kampionatin spanjoll. Gjenden 21 pikë larg pozitës, së tretë, kanë shënuar më shumë së gola se sa çerekun i skuadrave të Primera Divizionit, kanë goldallim +55. Thjesht janë çmendur. Gjithë çfarë i dallon është një gol më shumë i shënuar nga “galaktikët”. Nëse nuk e shikoni këtë ndeshjen, atëherë jeni armik i futbollit. Të shtunën në mbrëmje, harroni gjithçka, uluni para televizorit, dhe kënaquni. Pa dashur të bëj reklam për SuperSport por kënaqësia me komentmin e Dritan Shakohoxhës do të jetë edhe më e madhe.

Valencia tashmë mund të them se ka siguruar pozitën e tretë dhe kualikfikim për në Ligën e Kampionve. Tashmë janë menjanuar edhe nga Europa Ligë, dhe gjithëçka do të koncentrohen do të jetë kjo pozitë e tretë, që tashmë është pothuajse e siguruar. Ata ndeshen me ndjekësin e parë, Majorkan, e cila ka pësuar vetëm dy herë si vendas, ndaj Sevilas dhe Barcelonës. Majorka është duke luftuar për pozitën e katërt, dhe nuk do ta ketë fare lehtë, duke marrë parasysh se ka edhe së paku tri skuadra tjera që luftojnë për këtë pozitë, dhe 8 lojë për të u zhvilluar.

Sevila, do të ndeshet me skuadrën e Malagas, ku nuk do ta ketë fare lehtë, edhe pse tashmë ka shënuar një fitore pas shkarkimit të trajnerit. Malaga renditet e 16 dhe nuk është shumë e qetë, pasi gjendet 6 pikë para pozitës së 18 që çon në Segunda Divizion.

Një tjetër pretendent për pozitën e katërt, Atletiku i Bilbaos pret skuadrën e Almerias. Atletiku ka shënuar vetëm një fitore në pesë ndeshjet e fundit, dhe duhet të fitoj ndaj Almerias në mënyrë që të ngel në pozitën ku është, pasi që rrezikohet nga skuadrat që renditen pas tij. Është Vilareal që renditet pas Atletikut, me dy pikë më pak dhe këtë javë pret skuadrën e Sportingut e cila nuk ka pësuar moti kohë. Vilareal duhet të fitoj pas një formë mjaft të mirë, që ka shënuar dy fitore dhe një barazim në tri ndeshjet e fundit. La Korunja do të ndeshet me skuadrën e Rasingut, në tentim të ndal serinë e zezë me katër humbje radhazi, dhe të rikthehet luftës për kupat evropiane. Atletiko dhe Getafe ja në dy skuadra që nga “auti” mund të futen në luftë për kupat evropiane. Ndoshta Atletiko mund të jetë më pak e motivuar, për shkak se tashmë ka mundësi të fitoj kupën e Spanjës, dhe Europa Ligë. Prandaj, ndeshja ndaj Espanjol, mund të mos jetë aq e rëndësishme për skuadrën e lodhur të Atletikos, e cila barazoi të enjten me Valencian në Europa Ligë. Getafe, mund të përfitojë këtë javë në dallim me skuadrat para saj, pasi i udhëton skuadrës së fundit në renditje, Herezit, ku nuk pritet të ketë ndonjë problem për të rrëmbyer tri pikë.

Botuar në Shqipmedia

Filma

Muzgu: Hëna e re

Titulli origjinal: Twilight: New Moon

Zhanri: Dramë, Fantazi, Romancë, Horror, Triller

Skenari: Melissa Rosenberg, Stephanie Meyer (novela)

Regjia: Chris Weitz

Premiera e shfaqjes: 20 nëntor 2009

Kohëzgjatja: 130 minuta

Rejtingu: +13, për shkak të dhunë dhe aksionit

Kasti: Kristen Stewart, Robert Pattinson, Taylor Lautner, Ashley Greene, Billy Burke, Peter Facinelli, Rachelle Lefevre, Nikki Reed, Kellan Lutz, Jackson Rathbone, dhe Michael Sheen, e Dakota Fanning.

Filmi fillon me ditëlindjen e Bellas. Përpos dhuratave nga babai, dhe shokët e shkollës, Cullen-ët kanë organizuar një aheng për të. Është ky aheng kur ajo gris gishtin duke hapur një dhuratë dhe gjaku do të vë në sprovë maturinë e Jasperit. Gjatë tentimit për ta mbrojtur Edward, Bella do të lëndoj krahun dhe do të ketë gjakderdhje edhe më të madhe. Sigurisht që kjo është gjëja më e keqe që mund të ndodh në një shtëpi vampirësh. Cullenët vendosin të largohen nga qyteti, pak për shkak të moshës së Carlyle, pak për shkak se Edward nuk beson se mund ta mbrojë Bellan. Ikja e Edward do ta fut Bella në agoni, me të cilën shoqërohemi gjatë kohës më të madhe të filmit. Shoqërimi i saj me Jacob-in, si dhe disa veprime të cilat i bën për inat të Edward-it, do të vijojnë përgjatë pothuaj 90 minuta filmi. Në fund udhëtimi për në Volturi, do të jap një kahje më ndryshe temës, dhe do ta shtoj dëshirën për të shikuar filmin.

Tek Hëna e re, i gjithë filmi bazohet tek vuajtjet e Bellas. Skena e parë interesante, ditëlindja e Bellas, tek Cullenët, është përshkruar për shumë pak kohë, kur krahasojmë me skena tjera, siç është skena e ndryshimit të muajve gjatë agonisë së Bellas.

Megjithatë, Hëna e re nuk është pa të mira. Janë dy skena të Alice, me dy fjali mjaft interesante që më kanë pëlqyer. “Do të dalë jashtë deri sa ta përzësh qenin”, dhe “Ngadalë djema, kemi kohë për argëtim.” Mendoj se ajo është personazhi më i bukur në film. Më e mirë se Bella e Victoria.

Sidoqoftë, nëse nuk jeni një adoleshente, apo adoleshent, sigurisht nuk do të gjeni asgjë në këtë film. Adoleshentët janë shikuesit e vetëm të këtij filmi. Vajzat e çmendura pas vampirëve, pas Edward Cullenit, dhe ujqëve gjysmëlakuriqë, si Jacob Black. Ndërsa djemtë shikojnë të vjedhin ndonjë stil flokësh apo edhe make-up nga ta. Askush nuk është i interesuar ta shoh Bellan, sa prej xhelozisë, megjithëqë ndoshta është ajo që e luan një rol, i vetmi në film, që vë në pah cilësitë e një aktoreje.

Vajzat adoleshente ndoshta nuk do të pëlqejnë faktin se Edward paraqitet shumë pak përgjatë filmit, mirëpo regjisorja e ka mbushur këtë hapësirë me ujqtë, veçanërisht me Jacobin.

Për fund, mund të them se një film me djem gjysmëlakuriq gjatë gjithë filmit, vuajtjet e një të vajze të dashuruar në vampirë, dhe joshjen e saj na ujqtë e egër, nuk do shikon askush tjetër përpos vajzave të çmendura pas Robert Pattinson-it, dhe ata që kanë lexuar librin.

A do ta shikoj vazhdimin e tretë? Po, pasi dua të di se kush e ka radhën të zhveshet tani, dhe sa për kurreshtje për të parë se çka do të provoj të bëjë Bella, do të vuajë përsëri, dhe për kë.

p.s. për kolonën zanore të filmit do të shkruaj një recensim veçmas, pasi ka shumë këngë të mira, mirëpo ndër më të mirat mendoj se është kënga Slow Life e Grizzly Bear me Victoria Legrand.

Luan Morina

Botuar në Telekomanda

Sport

Në Premier Ligën angleze, këtë fundjavë do të kemi derbin e sezonit. Të shtunën në ora 13:45, Çelzi udhëton në Mançester ku do të ndeshet me skuadrën e Junajtedit. Junajted në këtë ndeshje do të luaj pa liderin e skuadrës, Uejn Runin e dëmtuar. Pos Runit, vendasit do të luajnë edhe pa Ouenin, Braunin, O’Shian, Andersonin, dhe Uellbekun. Edhe mysafirët kanë mungesa në mbrojtje. Mungojnë Koll, Karvalo, Bosingva, Ivanoviç, e Esien. Vlen të theksohet se Çelzi, nuk po arrin të fitoj në Olld Traford, që nga viti 2005, kur në krye të skuadrës ishte Hoze Murinjo. Më presion do të ketë mbi Çelzin se sa mbi Mançesterin në këtë ndeshje, për arsye se Çelzi ka një orar shumë të vështirë në udhetime. Kjo është ndeshja e parë në serinë e ndeshjeve të vështira pasi më pas ata do të jenë mysafirë të Totenhem, dhe në fund të Liverpulit. Pra, nëse Çelzi dëshiron të dëshmoj se është skuadra më e mirë në Premier Ligë, atëherë duhet të fitojë.

Arsenali do ta ketë shumë më lehtë. Ai përballet me Uolvs, në Emirejts. Arsenali ka shumë mungesa, e fundit është ajo e kapitenit, Fabregas i cili ka mbyllur sezonin pas lëndimit në ndeshjen e Ligës së Kampionve. Të tjerët që mungojnë janë, Van Persi, Xhuru, Gallas, Gibs, dhe Ramzi. Uolvs, mund të shpresoj të nxjerrë një pikë nga udhëtimi, që do ta largonte edhe më shumë nga zona e rrezikshme. Megjithatë edhe humbja nuk do të përkeqësonte gjërat, pasi Arsenal është skuadra e fundit në Top 10, që do të takohen me Uolvs këtë sezon.

Për pozitën e katërt vazhdon të jetë nxehtë. Këtë javë Totenhem takohet me Sanderlendi, si mysafire. Është një ndeshje që duhet ta fitoj, pasi më pas takohet me tri skuadrat e para në Premier Ligë. Më thjesht, Totenhem mund të jetë skuadra që do të përcaktojë edhe kampionin këtë vit. Mançester Siti, formën e tij të mirë pret ta vazhdojë edhe në udhëtim ndaj Burnlit, një skuadër që kohëve të fundit po kalon në një formë tepër të dobët, formë qe e ka vendosur në pozitën e parafundit, me shumë mundësi të largohet nga liga. Liverpul, është mysafire e Birmingemit. Tani e kompletuar, skuadra e Benitez, nuk mund të lëshoj pikë lehtë. Mirëpo, Birmingem ka barazuar në dy ndeshjet e fundit si vendas, ndaj Evertonit, dhe Arsenalit. Ndoshta një barazim do të ishte rezultat i pritur.

Shalke ka mundësinë më të mirë të sezonit që të afrohet tek titulli. Ata presin skuadrën e Bajernit, e cila në mesjavë nuk tregoi një ndeshje shumë dominante edhe pse arriti ta mposht Mançesterin në fund. Në anën tjetër, Shalke ka pasur disa rezultatet shumë të mira në kampionat. Ata kanë mposhtur Shtutgartin, pastaj kanë barazuar me Hamburgun, dhe kanë fituar si mysafir të Leverkuzenit. Kjo i jep kurajo skuadrën së Shalkes, që të mposht Bajernin, si vendase pas 5 viteve.

Konkurrenti tjetër për titull, Leverkuzen udhëton në Frankfurt, ku ndeshet me Ajntrahtin, që është në formë pas dy fitoreve radhazi, ndaj Bajernit dhe Bohumit. Një ndeshje interesante pritet të jetë ajo në mes të Dortmundit dhe Bremenit. Të dy skuadrat shpresojnë në gabimet e Leverkuzenit, që të arrijnë në pozitën e tretë që shpie në Ligën e Kampionve. Hamburgu pret Hanoverin, ndërsa Shtutgarti, pret Mënshengladbahun. Kampioni aktual, Uolfsburgu, do të ndeshet me Hofenhajmin të dielën.

Në Itali, të gjitha ndeshjet do të zhvillohen të shtunën, për shkak të festës së Pashkëve. Interi nuk pritet të ketë shumë punë ndaj Bolonjas. Edhe pse ndoshta do të ruaj disa nga lojtarët për ndeshjen çerekfinale të Ligës së Kampionve, Inter besoj se do të shënoj fitore. Roma në anën tjetër është mysafire e Barit. Bari u ka prishur punë shumë skuadrave kur ka luajtur si vendas, duke humbur vetëm dy herë nga Kaljari, dhe Milan. Roma nuk do ta ketë të lehtë të fitoj si mysafire, mirëpo fitorja ndaj Interit, javën e kaluar i ka motivuar për titull, dhe kjo mund të jetë një arsye pse Roma, duhet të fitoj patjetër në Bari. Milan është mysafir i Kaljarit. Rosonerët, në tri ndeshjet e fundit kanë fituar vetëm tri pikë, duke lëshuar mundësinë e artë nga dora, ndoshta për shkak të lëndimeve dhe suspendimeve të lojtarëve. Mysafirët do të vazhdojnë me probleme në mbrojtje, ndërsa kthehen Pirlo dhe Ronaldinjo.

Ndeshje interesante në fund të renditjes është ajo ndërmjet Atalantas dhe Sienas. Me fitore Atalanta mund të shtyente Sienën drejt fundit duke u ngjitur vet afër zonës së mbijetesës.

Botuar në Shqipmedia.

Filma

Titulli origjinal: The Boat That Rocked

Zhanri: Komedi, Dramë, Romancë

Skenari: Richard Curtis

Regjia: Richard Curtis

Premiera e shfaqjes: 13 nëntor 2009

Kohëzgjatja: 135 minuta

Rejtingu: +18, për shkak të gjuhës dhe disa skenave të shkurtëra nudo.

Kasti: Philip Seymour Hoffman, Bill Nigh, Rhys Ifans, Nick Frost, Kenneth Branagh, Tom Sturridge, Talulah Riley, dhe January Jones.

Një radio pirate, diku në ujërat e Oqeanit Atlantik, që dëgjohet nga më shumë se gjysma e një shteti, dhe që luan muzikë Rock n’ Roll, në vitet e ’60-ta të shekullit të kaluar kur Rock n’ Rolli, është konsideruar si një huliganizëm nga qeveria britanike.

Radio Rock, do të thyej akullin dhe do të bëhet dashuria e miliona britanikëve.

E udhëhequr nga Kuentin (Bill Nighy), dhe nga DJ-të më të popullarizuar në Britaninë e Madhe, radioja ka arritur një audiencë prej mbi 25 milionë dëgjues. Stafi i radios, janë një shoqëri që ia kalon në mënyrë të shkëlqyeshme në mes veti, edhe pse jeta e tyre ishte e kufizuar në një anije, ku nuk lejoheshin të jetonin femrat, përpos Felicity (Katherine Parkinson), e cila është lezbike.

Count (Phillip Seymour Hoffmann), është DJ që ka ardhur nga Amerika për të zëvëndësuar Gavinin (Rhys Ifans), i cili do të kthehet nga turneu i tij në Amerikë për të shpëtuar radion. Të dy këta do të ken një rivalitet për DJ më të mirë.

Në anije gjenden edhe Dave (Nick Frost) një kopreznatues dhe Bobi kokëtrashë (Tom Brooke), dy personazhe të kundërta, por mjaft komike. Karli (Tom Sturridge) është kumbara i Quentinit, i cili në anije vjen pas përjashtimit nga shkolla.

Edhe pse mbi gjysma e popullsisë së Britanisë së Madhe e dëgjon radion vazhdimisht, qeveria dëshiron ta mbyll me çdo çmim. Është ministri Alistair Dormandy (Kenneth Branagh) dhe ndihmësi i tij Twatt (Jack Davenport), të cilët kanë kohë 12 muaj të mbyllin radion. Mbyllja e saj nuk është e lehtë për aryse se ligji nuk e ndalon atë.

Njoftimi me Bobin, moderatorin e programit të mëngjesit, është një skenë jo pak interesante, kur të gjithë stafi e shohin për herë të parë, pas shtatë muajve në anije.

Festimi i natës së fundit të beqarisë të Simon (Chris O’Dowd) me stafin në qytet, martesa dhe ndarja e tij nga gruaja pas vetëm 17 orëve, është një pjesë interesante që do të sjell skena mjaft qesharake.

Dhe si gjithnjë, Riçard Kurtis i ruan të mirat për fund. Ashtu siç ka bërë me Katër dasma e një funeral, Noting Hill, e Vërtetë Dashuri, edhe kësaj here fundi është pjesa më e mirë e filmit, edhe pse do të befasoheni, por ja vlen të kaloni dy orë në mjeshtrinë e fundit të Riçard Kurtisit.

Një film i zhanrit komedi, dramë, muzikë, e edhe romancë, me një skenar dhe regji të shkëlqyeshme nga Riçard Kurtis, dhe një kast aktorësh të cilët në bazë të asaj që shihet në film, duket të jenë argëtuar edhe gjatë xhirimeve.Për mendimin tim është njëri ndër filmat më të mirë të vitit 2009.

p.s. Mos harroni të merrni edhe kronikën zanore të filmit, apo siç e njohim Soundtracks. Ka disa këngë fantastike.

Botuar në Telekomanda

lomsh

Pas fitores së dyfishtë të Ferrarit në Bahrein, shumëkush ka menduar se mund të kthehemi në kohërat e arta të Ferrarit, kur Mihael Shumaher dominonte me Edi Irvajn, pastaj me Rubens Bariçellon, e së fundmi me Felipe Masan. Ishte Shumi që fitonte gjithnjë, ndërsa të tjerët mund të renditeshin para tij vetëm nëse Shumi do të ishte jashtë gare. E mërzitshme, a po? E po përveç fansave të Ferrarit askush nuk do ta dëshironte këtë. Vitet e fundit ia kanë kthyer shkëlqimin Formula 1. Ky shkëlqim për shumë veta, përfshirë mua, dukej se do të humbte pas garës së parë. Por, ja që nuk do të ndodh. Shpresojmë.

Fitorja e Baton në Melburn më befasoi për të mirë. Shumë veta mendonin se suksesi i tij vitin e kaluar ishte një befasi e rastësishme, si dhe një mrekulli e Roz Braunit në konstruktimin e makinave të Braun GP. Pas garës së Melburn, besoj se kjo teori nuk qëndron më. Baton dhe Bariçello po kanë suksese me skuadra tjera, njëjtë e ndoshta edhe më shumë se Roz Braun me Mercedes GP. Shumi mëzi që arriti të siguroj pikë, ndërsa Rosberg me shumë fat u rendit i pesti në fund.

Shumaherit do ti duhet ndoshta pak kohë deri sa të adaptohet. Mos të harrojmë, ka pushuar tri vite, e edhe mosha mund të ketë pakëz ndikim në këtë mossukses të Shumit. Rosberg është duke shkuar mirë në këto dy gara, dy her në pozitën e pestë.

Ferrari në garën e parë shkëlqeu. Në të dytën bën dy ndalime në box. Mund të ia lënë fajin strategjisë së skuadrës që nuk u ngjitën më larg, por edhe fatin, që nuk përfunduan më poshtë. Tek Ferrari mund të vërejmë një luftë të ftohtë brenda skuadrës. Edhe pse Masa është vozitësi i parë, ai akoma qëndron nën hijen e Shumit, dhe Raikonenit, dhe duket sikur dëshiron të dëshmojë se është më i mirë se Alonso. Alonso në anën tjetër po vozit më mirë se Masa në këto dy gara. Ishte mesi i garës kur Alonso tentoi disa herë të kalojë Masan, por ky nuk e lejoi. Po të mos hiqte dorë Alonso ka mundur të ndodh një tragjedi për Ferrarin, pasi të dy makinat kanë mundur të dalin jashtë garës. Interesante ishte përgjigja e Alonsos në radion e skuadrës. Kur i tregonin se Hamilton po afrohej vazhdimisht, dhe tregonin kohën që po zvogëlohej, Alonso u përgjigj siç ai di: “I don’t wanna know (Nuk dua ta di, nuk më intereson)”. Kjo dëshmon se Alonso dhe Hamilton akoma janë të ftohtë ndaj njëri-tjetrit.

Robert Kubika, befasoi të gjithë duke arritur të përfundojë në pozitën e dytë. Askush nuk pret që Reno këtë vit të arrij ndonjë sukses, e as podiume. Edhe pse jam një fans i Renos, nuk mendoj se suksesi i Kubikas do të përsëritet këtë vit, dhe të shohim atë, apo Petrovin, që nuk arriti të pëfrundojë as këtë garë, të ngjiten në podium.

Tek Red Bull diçka nuk po funksionon. Vetel javën e kaluar pati fat në fatkeqësi. Megjithëse makina e tij dështoi ai arriti të ngjitet në podium. Mirëpo, këtë jav edhe ai pak fat i kishte ikur. Makina e tij dështoi kur ai ishte duke udhëhequr garën, dhe kjo është një gjë mjaft e pikëllueshme për Vetelin. Ueber, bëri gabim duke tentuar të pëfitoj nga lufta Alonso-Hamilton, dhe nuk i bëri keq asnjërit sa i bëri vetes. Red Bull duhet të ndryshoj diçka, nëse dëshirojnë të arrijnë fitore, e cila po ju ikën nga dora që dy herë.

Luis Hamilton ishte mjaft i nevrikosur në skuadrën e MekLaren. Dhe kishte plotësisht të drejt. Ai u fut dy herë në box, përderisa Baton vetëm një herë. Edhe pse pati një fundjavë problematike me policinë australiane, dhe pozitën e 11 në kualifikime ai arriti të bëj, ndoshta garën më të mirë në karrierën e tij. Edhe pse nuk jam shumë fans i madh i tij, Hamilton më magjepsi të dielën. Ishte i pandalshëm, dhe po të mos ishte Ueber, sigurisht Baton do të përfundonte ndoshta edhe në podium. Megjithatë në fund ishte i pafat.

Sa i përket Batonit, ai tregoi formën e tij prej kampioni. U vendos papritmas në pozitë të parë, falë një strategjie të mençur të ndërrimit të gomas. Deri në fund ai asnjëherë nuk ishte i rrezikuar as nga Kubica e as nga vozitësit tjerë. Baton, dëshmoi se është një kampion i vërtetë.

Gara e ardhshme zhvillohen në Malejzi të dielën me datë 4 prill.

Luan Morina

Sport

Premier Liga nuk ka qenë moti kohë kaq interesante. Përderisa jemi mësuar të kemi një katërshe të sigurt që shkon në Ligën e Kampionve, këtë vit gjërat kanë ndryshuar. Ngecja e Liverpulit e ka bërë tepër të paparishikuar pozitën e katërt. Gjërat janë bërë edhe më interesante, në mesjavë, kur Everton fitoi si mysafir ndaj Manchester Sitit. Tani edhe Everton shpreson për pjesëmarrje në Ligën e Kampionve, edhe pse herën e fundit që u kualifikuan dështuan që në rrethin kualifikues. Për pozitën e katërt tani luftojnë, Totenhem (55 pikë), Siti (53), Liverpul (51), Aston Villa (51), dhe Everton (48). Mos të harrojmë që skuadrat nga qyteti i Liverpulit, Liverpuli dhe Evertoni kanë nga 31 ndeshje të zhvilluar, një më shumë se tri skuadrat tjera. Këtë javë, Totenhem nuk pritet të ketë probleme ndaj skuadrës së shkatërruar të Portsmuthit. Përderisa Mançester Siti pret skuadrën e papërshtatshme të Uiganit, ndërsa Liverpuli pret Sanderlendin e Lorik Canës. Që të dy skuadrat mund të kenë probleme në ndeshjet e tyre kur dihet se Uigan, ka arritur të shënoj tri fitore si udhëtues, ndërsa Sanderlend, është pa humbje në pesë ndeshjet e fundit, ndërsa ka barazuar edhe me Aston Villa javën e kaluar. Më vështirë mund ta ketë Everton që udhëton tek Uolverhemptonin në formë dhe në luftë për mbijetesë, ndërsa Aston Villa, luan me skuadrën që lufton për titull kampioni, Çelzin.

Çelzi, që është e përshirë në luftën e vdekur për titull, këtë javë do të ketë ndeshjen më të vështirë kundër konkurentëve për titull. Mançester Junajted shpreson ta ketë të lehtë në udhëtim në Bolton, edhe pse skuadra vendase padyshim është skuadra më e papërshtatshme në kampionatin anglez. Ndërsa Arsenal udhëton në Birmingem, ku skuadra vendase tashmë nuk ka ndonjë synim për këtë stinor, pasi ka siguruar mbetjen në ligë, si dhe nuk mund të renditet në ndonjë pozitë që çon në kupat evropiane. Këtë mungesë motivi mund ta shfrytëzoj Arsenali, i cili tashmë ka paralajmëruar luftë në dy frone.

Edhe në Itali, lufta për pozitën e katërt është mjaft e ngjeshur. Që nga pozita e katërt e Palermos që ka 48 pikë, e pse jo deri tek e njëmbdhjeta Parma që ka 41 pikë, janë gjithsej 8 skuadra që kanë gjasa reale për të u kualifikuar në Ligën e Kampionve. Megjithatë derbi i javës do të jetë ndeshja e dy skuadrave kryesuese. Inter i është rikthyer fitoreve në Serie A, duke mposhtur Livornon, dhe ka hapur epërsinë në katër pikë ndaj përcjellësve, Roma që tashmë renditet e dyta, dhe Milan që vazhdon të vuaj ndeshjeve të fundit, dhe ka rënë edhe në pozitën e tretë. Roma pret Interin, dhe një fitore eventuale e Romës, do ta ngushtonte diferencën në vetëm 1 pikë. Në fitore shpreson edhe Milan, mirëpo kjo mund të mbetet vetëm shpresë. Milan ka mungesë më shumë se gjysmën e skuadrës së parë. Në mbrojtje mungojnë Nesta e Bonera, në mesfushë Pirlo e Ronaldinjo janë të skualifikuar, Bekam jashtë fushave, ndërsa Pato, akoma nuk ka shpresë të kthehet nga lëndimi. Në anën tjetër Lacio, pas problemeve të shumta ka arritur të shënoj dy fitore radhazi, dhe një fitore në San Siro, mund ta largojë edhe më shumë nga lufta për mbijetesë.

Palermo mund të qëndrojë edhe pas kësaj jave në pozitën e katërt. Mund ta bëjë këtë nëse arrin të mposhtën skuadrën e Bolonjas e cila nuk është në formë pas dy humbjeve radhazi. Ndeshje interesante do të jetë ajo ndërmjet Sampdorias dhe Kaljarit. Skuadra vendase tenton të shmanget nga pjesa tjetër e skuadrave që luftojnë për pozitën e katërt, ndërsa Kaljarit tenton të afrohet pas një serie të tmerrshme me 4 humbje në pesë ndeshje të fundit. Napoli pas fitores senzacionale ndaj Juventus pret skuadrën e Katanias, e cila nuk ka shijuar humbje në pesë ndeshjet e fundit. Juventus pret Atalantan, ndërsa Gjenova është mysafire e Sienas, që ka filluar të këndellet kohëve të fundit. Bari udhëton në Livorno, me qëllim të shënoj fitreon e katërt në pesë ndeshjet e fundit, ndërsa Fiorentina pret skuadrën në krizë, Udinezen e cila rrezikon largimin nga kategoria superiore e futbollit italian.

Në Spanjë gjërat janë bërë paksa të qarta. Për titull do të kemi luftën ndërmjet Realit dhe Barcelonës. Për pozitën e katërt, ndërmjet Majorkas, Sevilas, dhe ndoshta Bilbao e La Korunja mund të futen në këtë luftë. Ndërsa për mbijetesë, luftojnë Saragoza, Valadolidi, e Tenerife.

Të nisemi nga lufta për mbijetesë. Malaga mund të ndihet pak më e sigurt se treshja që përmenda më lartë, por sigurisht nuk mund të flej e qetë. Ata këtë javë presin skuadrën e rrezikuar, Tenerife. Do të jetë një ndeshje e paqartë, por një fitore e Malagas, do ta largonte atë nga kriza, përderisa një fitore e Tenerifes, do të shtonte shpresat, pasi do të futej edhe Malaga në luftë për mbijetesë, që do të thotë, edhe një skuadër potenciale për të zënë vendin e Tenerifes. Nga lufta për titull mund të përfitojë Valadolid. Ata udhëtojnë në Herez, skuadër që në pesë ndeshjet e fundit ka shënuar nga dy fitore dhe barazime, dhe vetëm një humbje. Nuk do të jetë e lehtë, edhe pse vendasit tashmë konsiderohen skuadër e rënë nga liga, ata vazhdojnë të ju shkaktojnë probleme edhe skuadrave të mëdha si rasti i Sevilas në mesjavë. Punën më të vështirë do ta ketë Saragoza. Ata presin skuadrën e Valencias, e cila mund të themi se ka siguruar pozitën e tretë, si dhe ndoshta ndeshja e Europa Ligë, mund ta bëjë të luaj me formacion të dytë këtë fundjavë, që do të jetë një motiv më tepër për fitoren e vendasve.

Një arsye më tepër që Valencia nuk do të mundohet shumë ndaj Saragozas, janë ndeshjet që zhvillojnë Sevila dhe Majorka. Sevila udhëton tek skuadra e papërshtatshme e Vilareal, e cila vazhdon të ëndërrojë për një vend në Europa Ligë stinorin e ardhshëm. Sevila akoma nuk ka caktuar trajnerin që do ta udhëheq në këtë ndeshje. Majorka pret skuadrën e Barcelonës, që ka në dyshim për këtë ndeshje Havin, dhe Piken. Gjithashtu duhet të kemi parasysh, formën fantastike të skuadrës së Majorkas në shtëpi, e cila vetëm një herë ka humbur pikë si vendase, dhe atë para dy javësh kur humbi nga Sevila, 1:3. Kjo është humbja e vetme, karshi 13 fitoreve si vendase.

Humbja eventualae e Barcelonës, do të nxiste shpresat e Realit për fitore. Megjithatë nuk do ta kenë aspak lehtë ndaj rivalit të përjetshëm të qytetit, skuadrës së Atletikos. Atletiko arriti ta mposht Bilbaon në mesjavë, dhe kjo u ka shtuar shpresat për një renditje në gjashtë pozitat e para që dërgojnë në kupat evropiane. Por, edhe sikur mos të ishte kjo, Atletiko gjithmonë jep 110%, kur përballë ka Realin e Madridit.

Gjërat në Gjermani janë paksa të sqaruara. E dijmë se në luftë për titull janë tri skuadra, dhe në luftë për dy vende për Europa Ligë janë gjithashtu tri skuadra.

Për Europa Ligë, tashmë mund të themi se janë të ditura skuadrat pjesëmarrëse. Dortmund, Verder, dhe Hamburg, pra do të jetë edhe pozita e gjashtë që do të kualifikohet. Kjo ndodh pasi në finale të kupës janë kualifikuar skuadrat e Verder dhe Bajern.

Sidoqoftë, derbi i kësaj jave do të zhvillohet në BayArena, ku ndeshen Bajerni dhe Shtutgarti. Për Shtutgartin është ndoshta mundësia e fundit të i afrohet pozitës së gjashtë dhe të siguroj dalje në kupat ndërkombëtare. Për Bajernin, nj mundësi e mirë të forcohet në krye, pasi dy skuadrat tjera që e pëcjellin ndeshen ndërmjet veti. Shalke do të udhëtoj në Leverkusen, ku vendasit do të tentojnë të shënojnë fitoren e dytë në pesë ndeshjet e fundit. Shalke vjen pas humbjes nga Bajern në kupë, dhe tani kampionati mbetet e vetmja mundësi për titull për skuadrën e Magath.

Dortmund do të mundohet të vazhdojë serinë e fitoreve, pas tri të tillave. Ata ndeshen në Berlin, me Herthën, e cila javën e kaluar e shkatërroj kampionin në fuqi, Uolfsburgun. Kjo është një mundësi e mirë për kryeqytetesit të dëshmojnë se e diela nuk ishte veçse një ditë e zezë për Uolfsburgun. Në kampionat e vetmja gjë për Verderin mbetet lufta për të arritur tri të parat, pra një pozitë në Ligën e Kampionve. Ata këtë javë presin skuadrën e rrezikuar për mbijetesë, Nyrnbergun. Një fitore për ta do të mbante gjalla shpresat për pozitën e tretë. Nxerrja e pikëve në Bremen, për skuadrën e Albert Bunjakut do të ishte sukses. Skuadra tjetër në luftë për kupat ndërkombëtare, Hamburgu udhëton në Mënshengladbah, ku do të provoj të shfrytëzojë formën jo të mirë të vendasve të cilët kanë shënuar tri barazime dhe dy humbje n[ pesë ndeshjet e fundit.

Ndoshta më interesantja është liga e Francës këtë stinor. Gjashtë skuadra luftojnë për titull kampioni, për tri vende në Ligën e Kampionve, dhe një vend në Europa Ligë (dy vendet tjera i takojnë fituesit të Kupës, dhe fituesit të Kupës së Ligës). Nga kjo gjashtëshe Bordo, dhe Marsej kanë nga një ndeshje më pak, dhe mund ta konsideronjnë si xhoker atëherë kur do të ju nevojitet më së shumti. Loni do ta zhvillojë ndeshjen e parë të javës ku do të pret skuadrën e fundit në renditje, Grenoblin. Grenobli ka arritur të befasojë nja dy herë këtë stinor, por nuk besoj se mund të bëjë diç ndaj Lionit. Okserr është mysafirë i skuadrës së Monakos. Monako është skuadër e fortë si vendase, mirëpo është duke vuajtur me formën e ndeshjeve të fundit, ndërsa Okserr ka vetëm një barazim dhe katër fitore në pesë ndeshjet e fundit.

Lil pas humbjes nga Lion, këtë javë pret të mposht skuadrën befasuese të këtij stinori, Monpeljen. Monpelje ka shënuar disa rezulate të mira këtë stinor, dhe mund të shfrytëzojë formën e ndryshueshme të Lilit.

Skuadra e Bordos dhe Marsejës, të shtunën do të luajnë ndeshjen finale të Kupës së Ligës të Francës. Pra, është kjo mundësia e parë për titull këtë stinor për të dy skuadrat. Të dyja skuadrat janë menjanuar nga Kupa e Francës, ndërsa vazhdojnë të luftojnë për titullin e kampionit, ndërsa Bordo, shpreson edhe për titullin e kampionit të Evropës.

Botuar në Shqipmedia