Filma

madagascar-3-post-12 IMDB Rejtingu: 7.1

Premiera e shfaqjes: 08 qershor 2012

Kohëzgjatja: 85 minuta

Rejtingu: +13 për shkak të veprimeve mprehta dhe humorit të pasjellshëm

Zhanri: Aventurë, Komedi, Animacion, Familjar

Regjia: Eric Darnell

Skenari: Noah Baumbach

Aktrojnë: Ben Stiller, Chris Rock, David Schwimmer, Jada Pinket Smith, Sacha Baron Cohen, Cedric the Entertainer, Andy Richter

Shtëpia filmike: DreamWorks Animation

Katërshja janë kthyer për aventura të reja. Në fakt janë vetëm në krye të aventurës së re për tu kthyer aty ku e ndjejnë vetën në shtëpi, në kopshtin zoologjik të Nju Jorkut.

Të ngujuar në Afrikën e shkretë, aty ku mendonin se kishin vendin, katërshja është mërzitur dhe lodhur duke pritur katërshen tjetër të vijë ti marr me aeroplanin e tyre.

Aleks, Marti, Glloria dhe Mellman janë kotur në Afrikë pas aventurave të vazhdimit të dytë. Malli për Nju Jorkun i shtyn ti përgatisin një surprizë sa të këndshme aq edhe të pikëlluar për Aleksin. Në anën tjetër pinguinët po shijojnë jetën luksoze në Monte Karlo. Tani me ndihmën e çirakëve të tyre, majmunëve, kanë Mbretin e Versajes një ‘pastrues’ i kazinove të principatës.

Të lodhur nga pritja e pinguinëve, katërshja noton për në brigjet e Monte Karlos dhe pas disa problemeve arrijnë të gjejnë pinguinët dhe majmunët. Por, bashkimi i tyre nuk do të zgjat shumë në rehati pasi policja Dupont (karakteri më i keq në të gjithë vazhdimet Madagascar) do ti ndjek më shumë se kurrë.

Kjo është pjesa e parë e filmit, që kalon pa shumë ngujime të panevojshme siç ndodh nëpër disa filmave. Përkundrazi është e mbushur plot aksion dhe ngjarje të papritura e komike që u japin atë adrenalinën fillestare. Nga karakteret e reja kemi policët francez të udhëhequr nga Dupontja e ligë, e cila nuk veç sa do të vjen e do të ju shkoj nerva më pas në film. Megjithatë shyqyr që nuk është i vetmi karakter i ri në këtë vazhdim.

Në arrati nga Monte Karlo, banda takon një tren cirku me të cilët bashkohen për të shmangur edhe një herë Duponten me grup. E tani që nga shfaqja e trenit kemi një pjesë shumë më ndryshe, më interesante dhe më të qetë nga pjesa e parë. Gjithashtu do të kemi karaktere të reja, për mendimin tim mjaft të lezetshme. Do të jetë macja e egër, tigri dhe foka që zërohen nga emra të njohur si Bryan Cranston, Jessica Chastain Martin Short. Tek kjo treshe më ka pëlqyer veçanërisht aksenti i tyre, risi e këndshme.

Ngjarja do të vazhdoj të jetë interesante dhe komike deri në fund të filmit, sidomos pas blerjes së cirkut nga pinguinët, mund ta paramendoni se si udhëheqin ata një biznes. Gjithashtu edhe mbreti Xhulien dashurohet në një dashuri të… le ta quajmë ‘krejt ndryshe’.

Në përgjithësi filmi nuk do të ju dëshpëroj. Nëse jeni fans i dy filmave të parë, pa dyshim që ky i treti nuk do të zbret standardin asnjë nivel. Është komik, qesharak, argëtues, dhe u ofron një kohë të mrekullueshme në ambientin familjar, sidomos nëse keni fëmijë jo shumë të vegjël.

Filma

The-Babymakers-Paul-Schneider-Olivia-Munn IMDB Rejtingu: 4.6

Premiera e shfaqjes: 3 gusht 2012

Kohëzgjatja: 95 minuta

Rejtingu: +18 për shkak të përmbajtjeve për të rritur, gjuhës dhe narkotikëve

Zhanri: Aventurë, Komedi

Regjia: Jay Chandrasekhar

Skenari: Gerry Swallow, Peter Gaulke

Aktrojnë: Paul Schneider, Olivia Munn, Kevin Heffernan, Wood Harris

Shtëpia filmike: Millennium Entertainment

Një ndër komeditë më të përfolura të verës. Vet titulli të përgatit për një komedi për të rritur, derisa kasti nuk duket të jetë aspak i njohur për fansat solid të filmave.

Në fakt pos përshkrimit të temës, titullit, edhe kasti kishte pak ndikim në përzgjedhjen për të parë këtë film. Por, më duhet të pranoj që ndoshta kisha vendosur një standard të lartë, prisja më shumë se që nevojitej nga ky film, e që si rrjedhojë më dëshpëroi në fund.

Përgatitja e filmit është realizuar në një mënyrë të thjeshtë, të lehtë, që të bën të mendosh se ekipi realizues ka qenë i kotur dhe kanë bërë një punë shkel e shko sa për të marrë ndoshta një rrogë të tyre. Përgatitja teknike nuk është ndonjë art i veçantë i përdorur në këtë film, edhe një arsye më shumë për një recensim negativ.

Ngjashëm edhe kasti nuk duket të jetë aq i mërzitur me cilësinë e filmit, edhe pse shumica prej tyre janë përshtatur me përgatitjen teknike, pasi nuk janë ndër emrat më të njohur në industrinë kinematografike.

Edhe tema është goxha e thjeshtë. Një çift martesor mendon që kanë arritur kohën për të pasur fëmijë. Megjithatë tek burri paraqiten probleme të cilat nuk i japin shumë shpresa për tu bërë baba. Por, ekziston një shpresë e fundit. Në vitet e para të martesës derisa shtirej se ishte pjesë e një skuadre softbolli (bejsboll për femra dhe amator) ai kishte deponuar sasi të caktuara në një bankë sperme, duke fituar një shumë të caktuar, me të cilën i kishte blerë një unazë të çmuar gruas. Tani, është koha të thyhet ajo bankë ashtu që burri të bëhet baba.

Filmi konsiston të jetë komedi, dhe në fakt ka disa skena mjaft komike që të bëjnë të qeshni herë-herë, por kryesisht do të keni nënqeshje të lodhura. Pra, nuk është që mungon komedia, por mungon cilësia e saj. Është një film që nuk kërkon ‘filozofi’ për të kuptuar dhe qeshur e për rrjedhojë mund të ju duket interesant, sidomos nëse jeni ndonjë adoleshent i prirë për të shikuar humor për të rritur, e në fakt ky lloj humori është aq i pështirë sa as të rriturit s’do të qeshnin me të.

Schneider nuk ka ndonjë përvojë apo prirje për të aktruar. Në anën tjetër Munn më ka pëlqyer jashtëzakonisht tek ‘The Newsroom’, por nuk shfaq ndonjë aftësi të shkëlqyeshme artistike në këtë film.

Në përgjithësi është një film që tenton të jetë një komedi për të rritur, por në fakt ka më shumë skena për të rritur që nuk të bëjnë të qeshni në zë, ngjashëm si shumica e skenave tjera të filmit. Mendoj që kam humbur rreth 90 minuta nga ky film, megjithatë juve mund të ju pëlqej.

Filma

de-niro-red-lights Red Lights

IMDB Rejtingu: 6.2

Premiera e shfaqjes: 13 korrik 2012

Kohëzgjatja: 113 minuta

Rejtingu: +18 për shkak të gjuhës dhe pak dhunë

Zhanri: Dramë, Triler, Horror

Regjia: Rodrigo Cortes

Skenari: Rodrigo Cortes

Aktrojnë: Cillian Murphy, Elizabeth Olsen, Robert De Niro, Sigourney Weaver

Shtëpia filmike: Millennium Entertainment

Nuk jam fans i filmave horror. Megjithatë traileri, tema, dhe kasti i aktorëve më joshën të shoh këtë film. Fundi më ka dëshpëruar paksa pasi prisja diçka të jashtëzakonshme në temën e filmit, ndonjë teori të re, derisa mua më doli diçka krejt e papritur, dëshpëruese. E vërtetë që ngjarja gjatë pjesës më të madhe të filmit të shpien në një drejtim duke ofruar diçka krejt të kundërt dhe të papritur në fund. Është një zotësi e regjisorit dhe skenaristit kjo, i cili bën një punë të mirë në përpunimin e filmit. Shumica e skenave kanë një ngjyrë që përshtatet me temën e filmit. Është një realizim i shkëlqyeshëm i këtij zhanri, megjithatë nuk është një horror i fortë dhe mund të dëshpëroj edhe fansat e horrorit të ‘krisur’. Më shumë anon kah horrori mbinatyror se sa horrori vrasës.

Dy fizikantë/shkencëtarë vëzhgojnë ngjarjet paranormale me një sy kritik/shkencor. Për disa vite ekspertize të Dr. Margaret Matheson (Sigourney Weaver), dhe asistentit të saj të ri Tom Baklli (Cillian Murphy), ata kanë arritur në përfundime interesante që mohojnë ekzistencën e dukurive paranormale duke zbuluar mashtrues të ndryshëm që pretendojnë se kanë aftësi të tilla. Për shumë vite përvojë ata kanë arritur të zënë një numër të madh mashtruesish, por, kanë dështuar vetëm tek njëri. I pensionuar shumë kohë më parë, ai papritmas vendos të kthehet në skenë. Derisa Tom e sheh si rast që më në fund ta kapin në skenë, Dr. Matheson refuzon në maksimum për shkak të përvojës së mëhershme që ka pasur në tentim për të kapur atë. Shumica e ‘gjahtarëve’ të tij kanë vdekur në rrethana misterioze. Por, fundi zbulon diçka më shumë se që pritej nga vet karakteret, diçka sa të pakëndshme aq edhe intriguese.

Kasti i aktorëve është i shumëngjyrshëm dhe mirë i zgjedhur. Cillian Murphy njihet për filma triler, horror, ndërsa rolin e tij në Red Lights e realizon me shumë përpikëri. Ndryshimet që pëson karakteri i tij gjatë tërë filmit portretizohen aq bukur sa nuk mund të vëreni ndonjë mungesë apo ‘vrimë’ në aktrimin e tij. Thjesht bën punë të shkëlqyeshme, sidomos në pjesën e fundit, finalen e filmit.

Për Robert De Niro e Sigourney Weaver nuk ka shumë të flitet. Bëmat e tyre në industrinë e filmit janë të njohur për fansat më të ‘ultë’ të filmit. Të dy bëjnë një punë të shkëlqyeshme duke mos kursyer aftësitë e tyre superiore të aktrimit, edhe pse nuk nevojiten shumë gjatë këtij filmi. E Lizzie Olsen është njëra nga aktoret që shumë shpejt po zë vend në kinematografi si njëra ndër yjet e ardhshme të Hollywoodit.

Është një kast i shkëlqyeshëm që bën një punë të të njëjtit nivel me aftësitë e tyre nën udhëheqje të ngjashme të Rodrigo Cortes.

Filma, Kolumnat në Zëri

ruby-sparksIMDB Rejtingu: 7.3

Premiera e shfaqjes: 27 korrik 2012

Kohëzgjatja: 104 minuta

Rejtingu: +18 për shkak të gjuhës për të rritur dhe narkotikëve

Zhanri: Fantazi, Komedi, Romancë

Regjia: Jonathan Dayton, Valerie Faris

Skenari: Zoe Kazan

Aktrojnë: Paul Dano, Zoe Kazan, Annette Bening, Antonio Banderas, Steve Coogan

Shtëpia filmike: Fox Searchlight

Ka kohë që kam pritur këtë film. Ka pasur një storie kreative, origjinale, derisa traileri ka qenë fenomenal. Më në fund arrita ta shoh dhe mund të them që ka arritur të plotësojë shumicën e pritjeve të mija.

Filmi ka gjithçka që e bën një vepër mjeshtërore. Pos kreativitetit të temës së filmit, realizimi është bërë në një mënyrë shumë të mirë. Kalimi nga skena në skenë është i përkryer, ngjashëm si këndet nga të cilat kapet ndodhia. Dialogu ndoshta mund të jetë më i mirë, ngjashëm edhe reflektimi i ngjyrave. Tek kjo e fundit do të përqendrohesha tek filmi me storie gati të ngjashme, Stranger than Fiction, ku më shumë dallohen skenat e shkruara në libër dhe ato në ngjarjen e vërtetë të filmit. Tek ky film kemi pasur ngjarje brenda ngjarjes së filmit, derisa tek Ruby Sparks kemi një kryqëzim të ngjarjeve, që e bën origjinal në vete përkrah lidhjeve të karaktereve.

Kalvini është një shkrimtar që ka arritur jehonë të madhe në rininë e tij. Megjithatë tani ai po përjeton një bllok shkrimtari duke vuajtur nga mungesa e aftësive sociale. i frymëzuar nga psikologu i tij të shkruaj diçka të keqe dhe nga një vajzë që paraqitet në ëndrrat e tij, ai nis të shkruaj për Rubyn, karakterin kryesor në librin e tij të ri. Me kalimin e kohës ai rigjen inspirimin dhe dashurinë për shkrimin derisa një mëngjes gjen karakterin e tij nga librat në kuzhinën e tij. Me frikën që do të përfundojë në çmendinë ai provon disa teste për të vërtetuar ekzistimin e Rubyt. Pos kësaj ai zbulon edhe diçka tjetër. Ai mund të bëj çfarë të dojë me karakterin e tij të librave, mjafton të shkruaj në makinën e shkrimit. Por, çfarë do të bënit sikur të kishit vajzën e ëndrrave tuaja që gjithnjë keni ëndërruar në jetën tuaj? Këtu nis pjesa kryesore e filmit që mbizotërohet më shumë nga një pjesë dramatike e romancës se sa nga pjesa komedike që mbizotëron në fillimet e filmit.

Paul Dano mund tu kujtohet nga ‘Little Miss Sunshine’. Edhe regjisori vjen nga po ai film, derisa skenari është realizuar nga Zoe Kazan, e cila debuton në këtë zeje me këtë film. Aktrimi është i shkëlqyeshëm edhe nga Dano edhe nga Kazan e cila luan rolin e Rubyt. Chris Messina është ndër karakteret ndihmëse me pjesë më të madhe në film, derisa emra si Anette Benning e Antonio Banderas i japin atë shijen e përvojës filmit.

Është një film mjaft interesant. Ka një temë shumë kreative, origjinale, të cilën ndoshta nuk e keni hasur më parë në filma, pos nëse jeni një ‘maniakë filmash’. Një romancë me komedi dhe dramë, e përkryer për ta shikuar si çift, apo me shoqërinë. S’dyshoj që do të ju pëlqej fansave të këtij lloj zhanri. Njëra ndër romancat më të mira të këtij viti. Ia vlen të harxhoni pothuajse dy orë për këtë film. E për fansat frankofon një shtesë është kolona zanore e filmit e cila kryesisht është në gjuhën frënge me disa këngë ritmike.

Ka disa skena që mund të ju irritojnë për shkak të ecurisë së ngjarjeve, por mendoj që pikërisht këto skena janë ato që i japin bukurinë këtë filmit.

Luan Morina

Kritik për TV&Film

TV Reviews

how-i-met-your-mother 8x04Still there’s no news on the mother. It’s more about the godfather(s). This episode was funny, but it’s getting tired. It’s taking too long to meet the mother and honestly right now it’s the only thing that is keeping me watching the show. Yet, I still watch it. I do.

The baby has changed the format of the show. Now it’s getting more ‘serious’ and ‘less funny’. I don’t know how that isn’t impacting the viewers who still are in a solid number. The ending was serious and maybe touching for some. There were few jokes during that race to become Marvin’s godfather, but that’s all.

I know maybe I’m asking too much from the show, and I’m probably right because I got tired. But, there’s no excitement like it used to be before. I don’t really care for Monday nights anymore. It’s getting boring. There’s no new plot that’s gonna last a few episodes like there were Ted’s and Barney’s girlfriend, or some dude that Robin was dating. There isn’t any interesting guest star. There isn’t any step made toward the mother. I’m disappointed.

TV Reviews

homeland 2x02Is this the best drama on TV or what? No, definitely it’s the best drama in the television right now. Drama fans at last have a true show filled with mystery and drama. The ending of this episode was fantastic. They do everything that is needed on a quality drama episode.

Carrie is still in Beyrut and after the mess that she got into last episode, there’s time for another mess. But, that comes a bit later. Now, she’s in a pretty tough position, not tougher than Saul is though. Would the agency trust her after her ‘failure’ in the first time? You bet they won’t, and it’s up to Saul to decide which side he’ll chose, or better say whom he’ll trust more. I guess you’ll now the answer to that.

A large part, an important part in this episode is dedicated to Brody. He’s stuck between the past and the future, and he will have to deal and make pretty hard decisions in this episode. He’s doing very good job at acting in this episode and reminds us of the toughest moments this character of Damien Lewis had in the first season when he was fantastic. He’s still at his best in what I believe to be his last season. And Claire Daines it’s in the same level too. She’s playing the character in the perfect way achieving to unify the medical condition and the dedication to work of her character.

There was a scene that got us nervous and probably angry in this episode, that made us hate at a moment her character, but that’s the beauty of drama isn’t it?

I like the episode and probably it’s among the best this series had even though it’s hard to make a list. Homeland is going great and please continue to give us these kind of episode.

TV Reviews

Revenge 2x02Definitely this is the most unanticipated show that there is. After what happened in the first episode, you may thing that was the clinch of it, but just wait. It’s pretty hard to review a drama of this kind without a spoiler, so if you haven’t watched the episode yet, reconsider reading, although I tried to stay away from spoilers!

The Graysons are evil, especially Victoria. After playing a soft-hearted mother in the first episode of this season she became the old one of herself with that plot against the white-haired guy. She and Conrad are probably the evilest couple in nowadays dramas. And that’s what probably makes this drama one of the best dramas in television. I mean the mystery on this show has no limits. They bring people back from dead, and considering that we never saw the grave of David Clarke, I won’t rule him out after the first couple of episodes of season two. Also there’s seems to be a bit mistery behind the other apprentice of Takeda, that English-accent guy.

The story is getting shaped in larger dimension. If at the beginning we had only Emily and the Graysons, now we have the fake Amanda Clarke dealing with Jake, we’re getting more into the private life of Nolan, and all this is happening without losing focus on Graysons and real Amanda.

It promises to be a great season for one of the best mystery dramas on TV.

TV Reviews

2BrokeGirls-2x03

This show keeps getting funnier and funnier after each episode. And the best thing about it, is that the show it’s not about the girls only. We had episodes about Earl, about Oleg, about Caroline’s dad, and even about Chestnut, but we never had an episode (almost) entirely about Han. The whole episode was a masterpiece of comedy. It started with the girls slapping each other and then Oleg has a line that ‘spices it up’. Then that thing about Han’s age who’s… What? Maybe that scene about the robbery was a bit bleak, but anyway it had to put Han in the center somehow.

I particularly liked Sophie making jokes with Caroline’s accident that was funny in a cool, interesting way. Then again Oleg jumps in to make it funnier and filthier. The scene in the theater especially following Han and that dude, something we didn’t get enough information at the end, was pretty funny.

Anyway it was an interesting, funny, and laughable episode of 2 Broke Girls. It makes happy that this show is getting better and better every day and is here to last.

TV Reviews

how-i-met-your-mother-08x03

It’s becoming more and more like Lost. It’s lost in the time, or at least I’m lost. I completely lost the timeline since the first episode of the season. Did Ted met and talked to ‘the mother’ at the station? How did the story went after that? Didn’t he leave Victoria that day? Man, I have to get back and watch the probably the whole seventh season.

It was funny, with Marshall and Lily stepping back in the center of action and keeping us off the track of the main question ‘who’s the mother’?

Finding nanny for Marvin, especially that interview with Marshall’s hometown girl, that dialogue was cool. Then the story about the train, and the Mary Poppins nany scenes were pretty funny, mainly because of her accent especially at the end of the episode. Barney’s back too, but same as Ted’s story, it got complicated too. Did he marry anyone, or was he marrying anyone?
Did the wedding happened or we’re still waiting for it? Didn’t Ted leave the wedding to go and get Victoria? Seriously ‘what the hell happened’?

Anyway Marshall’s and Lily’s baby is one of the cutest on nowadays shows.

TV Reviews

mike-and-molly-03x03

Definitely this is one of the funniest and sweetest comedies on the air. After last weeks ‘oily’ and filthy episode, this weeks we had a romantic and caring episode.

One of the funniest thing is how Mike can change the situation when it’s looking like he screwed up and might be sleeping in the couch to finding sweet, adorable, romantic lines that make Molly bliss. It’s hilarious every time he’s part of the joke about his weight like was tonight that special game about him with tequila shots.

In this episode we have Mike’s friends editing and narrating the weeding video that was funny, but the main character in this episode was Carl. His mood changed complete throughout the episode from preparing to wed to becoming extremely jealous and something else at the end (trying to avoid spoilers).

Funny part of this change of Carl was Mike rubbing it for that football player while driving in the car. Come on, dude deserves at least a nomination for an Emmy.

I thoroughly enjoyed the episode, and might even be the best episode of a comedy series that I’ve watched this season. Loved it!