Categories
Filma

Space Jam: A New Legacy (2021)

Nga lojtarët aktiv në basketboll, nuk mendoj që dikush ka bërë në lojën e këtij sporti më shumë se LeBron James. Me kalimin e kohës ky nocion mund të ndryshojë, por sot, gjërat mendoj që qëndrojnë kështu. Në film, është krejt tjetër muhabet! Kalimi i LeBron tek Lakers ashiqare ka qenë një vendim që ka […]

Categories
Filma

Wonder Woman 1984 – Recensim

Çka do të ndodhte sikurse të gjithëve t’u plotësoheshin dëshirat? Një pjesë e madhe do të ishin të martuar me Gal Gadot, sigurisht! Por, as Gal Gadot nuk mundte ta shpëtojë Wonder Woman 1984 të mos dilte një film i kotë! Ka shumë gjëra që e bëjnë të dobët këtë film, dhe e para e […]

Categories
TV Reviews

Lisey’s Story – Miniseri

“Të kam dashtë atëherë, ashtu si të dua sot, ashtu si të kam dashur në çdo moment ndërmjet” Është kjo historia e Lisey Landon, dy vite pas vdekjes së bashkëshortit të saj, Scottit, një shkrimtar i njohur, i cili lë këtë botë pa e përfunduar njërën ndër veprat e tija më të pritura! Edhe dy […]

Categories
Filma

Pieces of a Woman (2020) – Recensim

Dhimbja merr kuptim vetëm kur ne e ndjejmë atë. Pa marrë parasysh sa mundohemi të bashkë-ndjejmë me dikë, apo diçka, vetëm kur të na prekë neve, atëherë e kuptojmë efektin e plotë të asaj dhimbjeje! Dhe, gjinia jonë, jemi me fat që s’do të ndjejmë disa nga dhimbjet që i ndjejmë rregullisht, dhe në raste […]

Categories
TV Reviews

Scenes from a Marriage (2021) – Miniseri

Që dashuria nuk ka kuptim, na mëson ky pasazh i Aristofanit: “Kur një njeri takon gjysmën tjetër të tij, të dy pushtohen nga dashuria, nga ndjenja që i përkasin njëri tjetrit, dhe s’dëshirojnë të ndahen nga tjetri, as edhe për një çast. Këta janë njerëz që përfundojnë jetën së bashku dhe akoma në fund nuk […]

Categories
Dokumentarë

The Dissident (2020) – Recensim

Më 2 tetor 2018, kamerat përreth xhirojnë gazetarin e Washington Post, Jamal Khashoggi, duke hyrë në konsullatën saudite në Stamboll për të marrë dokumentet e nevojshme për martesën me të fejuarën e tij turke. Ai kurrë nuk largohet nga konsullata më. Së paku jo i gjallë! Duhet të kalojnë 13 ditë që autoritetet saudite të […]

Categories
TV Reviews

Ted Lasso – Sezoni 2 (me spoilera)

Mjaftojnë këto 22 episode me vendos Ted Lasso në mesin e komedive ma të mira ndonjëherë! Një komedi që duhet me qenë e bezdisshme, arrin të bëhet aq e ngrohtë, aq e dashur, sa që ekziston vetëm një fjali që po e huazoj nga një shoqe e imja për ta përshkruar këtë seri: “Ted Lasso […]

Categories
lomsh

Për gazetarët e sportit

Dje i pashë nja dy-tri komente në lidhje me ‘paaftësinë’ e gazetarëve për me bë më shumë presion ndaj selektorit të Kosovës. Më falni, po për çfarë gazetarë po pyesni? Ku janë ata gazetarë sportiv? Në Kosovë, ata që vetëquhen gazetarë, nuk kanë lidhje me gazetari! E njëjta vlen për analistët e komentatorët sportiv! Këtu, […]

Categories
Filma

The Tomorrow War (2021)

Nganjëherë hasim në ide të mira në filma, por të cilat nuk shtjellohen në mënyrë të përsosur. E tillë është ideja pas filmit ‘The Tomorrow War’. Në botën që vjen në këtë film, një ditë zbarkojnë një grup i njerëzve që vijnë nga e ardhmja, viti 2051, kur njerëzimi po përballej me një specie vrastare […]

Categories
Filma

Together (2021) – Recensim

Më duket e pështirë kur disa qeshin me gjërat që bënim në fillim të pandemisë – pastrimi i rrugëve, larja e duarve, distanca, e krejt masat tjera, por më të gërditshmit janë ata që tallen me orën policore, diçka e aplikuar anembanë botës, dhe e treguar si efektive në menaxhimin e turmave! Nejse… E keni […]