shkrime për filma, seriale, sport, e filozofi jete

Category: Digitroni

2018ta n’Film

 1. First Man
  Damien Chazelle pas kamerave me një ansambël të mrekullueshëm para kamerave, në ri-krijimin e misionit më të rëndësishëm në historinë moderne të njerëzimit. Mjeshtërore të dyja palët për filmin më të mirë të vitit.
 2. A Quiet Place
  Njëra ndër kryeveprat e vitit nga John Krasinski. I papërshkrueshëm!
 3. Deadpool 2
  Nuk është film super-heronjsh. Është film i përkryer!
 4. Cold War
  Kohë artistike në një luftë të ftohtë. Një klasik i Pawel Pawlikowskit.
 5. Aquaman
  Më shumë se që kam pritur nga DC. Një botë e re, e perfeksionuar me prekjen e James Wan. Filmi më i mirë i DC-së që nga trilogjia e Nolanit.
 6. Mission: Impossible – Fallout
  Çfarë finale e Ithën Hant! Me shumë gjasë filmi më i mirë i serisë, ndonëse as i parafundit nuk mbetet mbrapa. Fenomenal!
 7. Life Itself
  Një histori që në fillim mund të duket e përzier, por që vjen e qartësohet në stilin e ‘This Is Us’ nga kreatori i këtij seriali.
 8. Instant Family
  Tregim inspirues me një mesazh madhështor. Filmi familjar më i mirë i vitit.
 9. Love, Simon
  Një tregim i këndshëm adoleshence që shkëlqen në secilin aspekt.
 10. The Ballad of Buster Sruggs
  Pesë tregime, mini-filma të vëllezërve Coen, secili më i mirë se tjetri!
 11. Vice
  Adam McKay edhe një herë sfidon shoqërinë e verbër amerikane me një histori frikësuese të Dikut. Edhe kësaj radhe ka me vete Christian Bale me një aktrim të përkryer.
 12. Roma
  Mjeshtëria e Cuaron shihet qysh në skenën e parë hyrëse. Vazhdon deri në fund me njërin nga filmat më të mirë artistik të vitit.
 13. Green Book
  Duopol i këndshëm i Mortensen e Ali, dhe e gjithë kjo nën drejtimin e Peter Farrellyt!
 14. Crazy Rich Asians
  Një rom-kom klishe që arrin të kalojë në një nivel shumë më të lartë se sa një film i zakonshëm i Hallmark.
 15. Sorry to Bother You
  Film i veçantë me një dyshe aktorësh të nënvlerësuar.
 16. Bumblebee
  Resetim i duhur i Transformers. Filmi më i mirë i krejt kësaj serie padyshim.
 17. BlacKkKlansmann
  Tregim goxha i mirë. Mbi të gjitha një fotografi e ëmbël.
 18. Ben is Back
  Lucas Hedges është ndër aktorët më premtues. Viteve të fundit ka shkëlqyer në rolet e fëmijëve të trazuar, ngjashëm si Julia Roberts në rolet e nënave në telashe. Kombinim perfekt.
 19. Sicario 2: Soldado
  Nuk kam pritur të del kaq i mirë vazhdimi i dytë. Një fotografi mahnitëse ngjyrosur me një skenar goxha të mirë.
 20. Ready Player One
  Steve Spielberg me një produkt mbresëlënës.
 21. Beautiful Boy
  Edhe një tregim për adoleshencë të trazuar. Një harmoni skenike e shkëlqyeshme e Steve Carrell me Timothee Chalamet.
 22. Avengers: Infinity War
  Filmi me të hyrat më të mëdha ndonjëherë, por jo më i miri. Megjithatë, një para-gjellë e mirë për finalen e madhe të kësaj faze të Marvel.
 23. The Incredibles 2
  Më në fund vazhdimi i njërit ndër filmat më të mirë të vizatuar. Edhe më i mirë se i pari!
 24. The Equalizer 2
  Denzel Washington edhe më mirë se në të parin. Barazues!
 25. Bohemian Rhapsody
  Nëse njofton dikë me Queen, misioni është arritur. Biografi e mirë. Film i mirë.
 26. Fantastic Beasts: Crimes of Grindelwald
  Parapërgatitje për një periudhë magjike të Harry Potter. Për ‘potterhead’-at, tashti kanë nisur gjërat të kenë një kuptim edhe më të qartë.
 27. The Favourite
  Ndoshta filmi më i rëndomtë i Yorgosit, por pa humbur prekjen e tij. Për fillestarët me grekun, një hyrje e mirë në botën e tij.
 28. Spider-Man into The Spider-Verse
  Përzierja e universeve është padyshim inovative. Ansambël fenomenal.
 29. Tomb Raider
  Angelina Jolie tashmë është histori! Shumë, shumë më i mirë, pak edhe falë teknologjisë, se sa origjinali.
 30. Isle of Dogs
  Wes Anderson si zakonisht. Por, asgjë e veçantë.
 31. Ant-Man and the Wasp
  Ndryshe nga filmat tjerë me super-heronj, një zhytje në një botë më të veçantë.
 32. Can You Ever Forgive Me?
  Richard E. Grant zonja e zotërinj. Dhe Melissa McCarthy ashtu siç duhet të jetë më në filma!
 33. Mile 22
  Triler fantastik në llojin e atyre të Mark Wahlberg. Pak e përziejnë me abstraktin e lokacionit, por është një kombinim i shkëlqyeshëm i trilerit me aksion.
 34. Searching
  Qasje e re në regji, aktrim i shkëlqyeshëm i John Cho. Tension fund e krye falë një skenari të shkëlqyeshëm.
 35. Mamma Mia: Here We Go Again
  ABBA edhe një herë. Edhe atë pa Meryl Streep. Si mos ta duash?
 36. Creed 2
  Provon të japë një qasje më ndryshe në tregimet e Rockyt dhe pasardhësve. Por, i njëjti tregim përsëri.
 37. Eighth Grade
  Tregim modern teknologjik adoleshence. I nënvlerësuar padyshim.
 38. Mary Poppins Returns
  As afër të parit. Pos Emily Blunt, pjesa tjetër e të rinjve është më mirë të mos ishte angazhuar fare.
 39. Bad Times at El Royale
  Loçkë film. Pak i përzier. Ka mundur të jetë më i lehtë për shikuesin, ama klasik!
 40. Holmes and Watson
  Nëse prisni Sherlock të Moffatit me Cumberbatch, atëherë ky s’është për juve. Komedi e mirë, e tepruar në disa raste, ama e gjykuar padrejtësisht.
 41. Don’t Worry He Won’t Get Far on Foot
  Joaquin Phoenix dhe aftësitë e tija të jashtëzakonshme të aktrimit.
 42. Black Panther
  Paramendojeni listën e filmave me super-heronj që s’janë nominuar – Wonder Woman, Batmanët, Logan, dhe tjerë. As afër tyre nuk është, por…
 43. The Miracle Season
  Tregim prekës, TV film që përmbush të gjitha të mirat për një film familjar sportiv.
 44. Revenge
  Çfarë filmi! Horror i përzier me triler. Hakmarrje e mrekullueshme.
 45. Sgt. Stubby: An American Hero
  Filmat me qen janë gjithmonë të përkryer. Por, kur bazohen në qen të cilët janë të shpërblyer njëmend për heroizëm në luftë. Fantastik!
 46. Entebbe
  Triler i shkëlqyeshëm, tension përgjatë tërë filmit. Goxha mirë i realizuar.
 47. The Mule
  Clint Eastwood në një Gran Torino karakter, në një situatë krejt më ndryshe. Për moshën që e ka, super-film.
 48. Tag
  Histori e këndshme, komedi, film mirë i realizuar.
 49. The Commuter
  Liam Neeson e nis çdo vit me një aksion. Ky mund të jetë ndër më të mirët e këtij zhanri që ka bërë ai së fundmi.
 50. Solo: A Star Wars Story
  Hani solo nuk është aq i mirë sikur me grupin. Shpërdorim i një tregimi që ka mundur të jetë shumë më i mirë.
 51. Christopher Robin
  Ewan McGregor në një histori interesante, mirë të realizuar.
 52. Super Troopers 2
  Qasje e këndshme, komike në lidhjet amerikano-kanadeze.
 53. Johnny English Strikes Again
  Rowan Atkinson dhe budallaqet e tija si agjenti i njohur, për të tretën herë. E njëjta, por a na duhet një tjetër lloj i Xhoni Inglish?!
 54. Leave No Trace
  Një film i ngjashëm me Captain Fantastic. Tregim goxha i mirë, fotografi e bukur, dialogë të këndshëm.
 55. Red Sparrow
  Histori spiunimi mirë e përpunuar.
 56. White Boy Rick
  I bazuar në ngjarje të vërtetë, një tregim prekës, por mirë i shtjelluar.
 57. Annihilation
  Në shikim të dytë ndoshta do të ngjitej më lartë vepra e Alex Garland, por…
 58. If Beale Street Could Talk
  I gjatë, i kotë, ka mundur të jetë shumë më i mirë. Një tregim i keqpërdorur.
 59. Early Man
  Si ka lindur futbolli, dhe gjëra tjera.
 60. Death Wish
  Bruce Willis si zakonisht. Por, me pak shije.
 61. Smallfoot
  Tregim interesant, risi e mirë e animuar.
 62. The Predator (2018)
  Përbindëshi më i mirë i vitit. Bile edhe disa çaste komike aty-këtu. Shumë, shumë më i mirë se Venom.
 63. The Nutcracker and the Four Realms
  Magjia e bën Keira Knightley të panjohur, por më të mirë se shumë filma që pasojnë.
 64. Venom
  Tom Hardy s’mjafton!
 65. At Eternity’s Gate
  Dafoe është njëri nga aktorët e mi të preferuar. Por, regjia, lëvizjet e tepërta e kamerës nuk ishin për lukthin tim.
 66. Peter Rabbit
  Lepujt të plasin nervat, sidomos zëri i Peterit. Por, Domhnall e Rose janë të mirë.
 67. Vox Lux
  Natalie Portman këndon vetëm në pjesën e dytë. Dhe atë nuk e bën mirë. As Jude Law nuk është në formën e tij
 68. Uncle Drew
  Së paku diku ka ndihmuar ekipin Kyrie Iriving. Por me Shaq, Reggie, e Chris të gjithë fitojnë!
 69. Boy Erased
  Aktrim i shkëlqyeshëm i Lucas Hedge, por skenari duket se i kanë ‘dhënë zor’ shumë!
 70. Widows
  Tregim i përzier, i zgjeruar, me përfundim banal! Pa lidhje!
 71. The Grinch
  Shumë, shumë më i dobët se i kaluari! Tentimi për t’i vënë një prekje të re po prish shumë filma!
 72. Jurassic World: Fallen Kingdom
  Riciklim jo aq i mirë.
 73. Traffik
  Nuk është triler i keq, por prapë shkon disa hapa më shumë se që do të duhej.
 74. Mary Queen of Scots
  A është kjo mënyra e re si u shpjegojmë historinë gjeneratave? Me pornografi? Ngjarje e ndarë në dy fronte, skenar i tmerrshëm, dialog i mangët, e krejt kjo tentohet të mbulohet me skena intime të dhunshme.
 75. I Feel Pretty
  Amy Schumer në rregull, por Emily Ratajkowski në film?! Seriozisht?!
 76. A Star Is Born
  Mbivlerësimi i filmave si ky është problem i të sotmes.
 77. Den of Thieves
  Shumë i përzier pa nevojë. Ka mundur të jetë një film shumë më i mirë.
 78. Game Night
  Komedi e mirë, karakter anësor i mirë, por teprohet me krim.
 79. Gringo
  Komedi më e errët se që duhet. Pos aktrimit të David Oyelowo, asgjë tjetër nuk shkon me këtë film.
 80. The House with a Clock In Its Walls
  Jack Blackut i kanë hije filmat me fëmijë. Nuk është për të mos u duruar as ky.
 81. Truth or Dare
  Horror që shkon nja dy shkallë më shumë se që duhej për t’u prishur në fund.
 82. Blockers
  Edhe një dëshmi që John Cena është The Rock2. Film i mirë.
 83. A Simple Favor
  Komedi e mirë e Paul Feig pa gruan e tij. Anna Kendrick kundër Serenës në një film që arrin të ofroj edhe një dozë sekreti.
 84. Unsane
  Aktrim i shkëlqyeshëm i Claire Foy, në një horror shqetësues.
 85. Book Club
  Film për 50 Shades of Grey që del shumë më i mirë se sa të tre filmat 50 Shades së bashku.
 86. Hotel Transylvania 3
  Vazhdimi i tretë sjellë rënie të pritshme në cilësi. Mjaft më!
 87. Overboard
  Anna Faris është më mirë të mbetet në TV.
 88. Pacific Rim: Uprising
  Gjë e mirë është që mund të mos vazhdojë më.
 89. The Seagull
  Disa vepra janë për të mbetur vetëm vepra letrare, jo të prishen në filma sikur këto. Madhështia e Çekovit është e rëndë për shumicën e film-bërësve.
 90. Night School
  Kevin Hart. Në shkollë.
 91. Second Act
  Jennifer Lopez. Në punë.
 92. Ralph Breaks the Internet
  Filmi i parë ka qenë një respekt ndaj video-lojërave klasike. I dyti krejt e kundërta!
 93. Adrift
  Filmat për mbijetesë në oqeane janë tepruar. Nuk është faji tek Adrift sa tek paraardhësit.
 94. Ocean’s Eight
  Cate Blanchett e Sandra Bullock as afër djemve!
 95. Life of the Party
  Melissa McCarthy. Në fakultet!
 96. Robin Hood (2018)
  Boll ma!
 97. Teen Titans Go! To The Movies!
  Shumë i plakur për t’u lidhur edhe me një univers të vizatuar.
 98. Tully
  Amësi e rëndë për Charlize Theron. Ngjashëm si Garland, edhe Reitman vjen në një pozitë të pazakontë, por…
 99. Rampage
  Edhe një herë Dwayne Johnson duhet të shpëtojë botën!
 100. The Spy Who Dumped Me
  Komedi e mirë e Mila Kunis me Kate McKinnon, por që përzihet palidhje me Justin Theroux.
 101. Skyscraper
  Prapë Dwayne Johnson në shpëtim të botës! Nejse, një banese!
 102. The Happytime Murders
  Filmat që përziejnë njerëzit me kukulla janë më të këqij se filmat që përziejnë njerëzit me vizatime.
 103. Sherlock Gnomes
  Holmes&Watson janë lule!
 104. A Wrinkle in Time
  As në të 90tat e Oprah’së s’do ia kishte dalë ky film!
 105. Show Dogs
  Will Arnett me qenë që flasin.
 106. The Meg
  Një lloj i ‘Sharknados’ me qëllime për t’u dukur serioz, por me dështim të paparë!
 107. The Hurricane Heist
  Katastrofë film. Realizim amator, sikur videoja e FFK-së.
 108. 12 Strong
  Edhe sa filma për Afganistan do të kemi?
 109. The 15:17 to Paris
  Apo për sulme terroriste në Paris?
 110. The First Purge
  Ideja e skenaristëve për vazhdimet e Purge është të shtojnë më shumë dhunë, dhe kjo nuk po funksionon.
 111. Midnight Sun
  Nuk di as vet pse kam vendosur t’i jap shansin këtij filmi për plot 27 minuta!
 112. Fifty Shades Freed
  Gjithçka pas këtij filmi do të ju duke te mirë, edhe 110 filmat e mësipërm.

2017’ta n’Film

Para se me nis, janë 21 faqe n’Word për krejt filmat e vitit 2017 (jo filmat që kam pa n’vitin 2017, se ka edhe t’viteve tjera). Përdoreni CTRL+F për të gjet nëse filmi 2017 është n’listë. Ka shumë filma tjerë që s’kam pa, që meritojnë me qenë lart n’listë, ama edhe unë e kam ditën 24 orë :(. Gjithashtu jvne me vonesë gati 6 javë nga sa e kam parapa n’fillim, për shkak t’angazhimeve tjera!  Është lista e parë e këtillë që kam përgatitur, ndonëse ka tjera, por jo kaq të detajizuara, dhe jo për publikun.

Për  pamje ma t’mirë mundeni me shkarku PDF dokumentin n’Google Drive – https://drive.google.com/file/d/1KJpaDSnVsLNNKmrrd6OLtt2lb9ewPmwi/ Continue reading

Digitroni – RTK F

Në njërën prej episodeve më të mira nga mbi 400 sosh, ajo që adapton tregimin e The Shining në njërën prej ‘TreeHouse of Horror’, Homer Simpson thotë njërën nga fjalitë më të mëdha – Television – Teacher, Mother, Secret Lover!

Televizioni, për mua ka qenë një kuti shumë e dashur. Tashti është një katërkëndësh shumë i dashur, fatkeqësisht pa tentene e orë mbi.

Përkundër s’di sa qindra kolumneve ditore për nja pesë vite, pastaj shkrimeve të ndryshme të botuara nëpër gazeta e portale të ndryshme, angazhimi tek Maniakat, edhe në fusha tjera, por mbi të gjitha regresi në cilësinë e programeve televizive vendore, më pati ftohur nga shkrime për TV.

Tashti, regresi veç ka vazhduar, duke puthitur baltën, dhe ka nisur të merret si diçka normale. E di që do të shkojnë në vesh të shurdhër këto kolumna, të cilat shpresoj t’i bëj së paku një herë në javë – të martave ose të enjteve, por së paku do të provoj të jem zë i atyre që janë të detyruar të pajtohen me ‘kryevepra’ të televizioneve tona.

E padyshim, televizioni më i madh tek ne, është makina propaganduese e trushpëlarëse më e madhja jo vetëm në Ballkan.

Në diçka që i ngjan televizioneve publike në vendet diktatore – RTS i Millosheviqit ka qenë deri diku ndoshta më i butë – RTK-ja merr një formë nënshtruese ndaj pushtetit, duke bërë edhe ato që vet ata nuk bëjnë. Continue reading

Oskarët 2013 – Analizë

oscars 2013Edhe një herë Akademia Amerikane e Filmit do të ketë punë të zgjedh ndërmjet krenarisë dhe patriotizmit pasi një e treta e filmave të nominuar kanë të bëjnë me historinë e SHBA-ve në periudha të ndryshme.

Lincoln flet për presidentin më me zë pas Uashingtonit në historinë e amerikanëve. Realizuar nga Steven Spielberg dhe me Daniel Day-Lewis e Sally Field në rolet kryesore, filmi përthur një treshe legjendare të emrave të kinemasë. Spielberg si zakonisht sjell më të mirën e aftësive të tija, mision në të cilin rol shumë të madh luan edhe Daniel Day-Lewis i famshëm.

Derisa Lincoln flet për njërën nga betejat e hershme më të mëdha të SHBA-ve, Zero Dark Thirty, flet për betejën e fundit të këtij shteti. Kathryn Bigelow dhe Marc Boal bashkohen në një projekt të ri që prek historinë e freskët të Amerikës, por kësaj radhe jo në atë masë sa për të mposhtur ‘mrekullitë’ tri-dimensionale të James Cameron. Filmi ka hasur në kritika të mëdha negative nga spektri i gjerë për arsye të torturës të shfaqur në film, e cila gjoja në fakt nuk ka ekzistuar. Kjo i ka kushtuar Bigelow me mos nominim për regji, derisa filmi, skenari, dhe Jessica Chastain me njërin ndër rolet më të mira në karrierën e saj do të jetë konkurrente e fortë në kategorinë për aktoren në rol kryesor.

Derisa Lincoln është shfaqur para Senatit, Zero Dark Thirty ka pasur vetëm komente negative nga ky trup legjislativ.

I treti që prek historinë e SHBA-ve është filmi Argo nga Ben Affleck. Ky vjen me një adaptim pothuajse perfekt të njërës nga ngjarjet më të mëdha në histori të CIA-s. Shpëtimi i të ngujuarve amerikan në ambasadën kanadeze, paraqitet shkëlqyeshëm nga Affleck, i cili nuk ka pasur nevojë për emra të mëdhenj që të shndrisin në aktrim, duke i dhënë rëndësi skenarit dhe filmit. Injorimi i Affleck nuk është befasi dhe e papritur nga Akademia.

Tregimi i një të ngujuari në një anije me një tigër, që vjen si projekt filmik nën përkujdesjen e Ang Lee, ka mahnitur shumë shikues duke mohuar deklarimin që ‘nevojitet aksion i vazhdueshëm për argëtimin maksimal në 3D’. Ngjashëm si tek Argo, Life of Pi hedh në plan të parë regjinë, skenarin dhe adaptimin fantastik të kësaj aventure.

Amour është filmi më prekës dhe filmi i parë në gjuhë jo-angleze në vitet e huaja që nominohet edhe për filmin më të mirë edhe për filmin më të mirë të huaj. Dy aktorët e moshuar, Jean-Louis Trintignant dhe Emmanuelle Riva, pasqyrojnë në mënyrë të përkryer aftësitë e Michael Hanekes i cili mahnit edhe një herë me veprën e tij artistike. Një regji dhe një skenar fantastik nga austriaku.

Punën e mahnitshme pas kamerave tek filmat e nominuar për Oskar këtë vit e vazhdon ‘i çmenduri’ Quentin Tarantino. Ai vazhdon serinë e hakmarrjeve me tregimin për Xhangon në filmin ‘Django Unchained’. Një skenar dhe regji perfekte e ndihmuar nga aktrimi i të njëjtit nivel nga Christoph Waltz, Leonard DiCaprio, Jamie Foxx, Samuel L. Jackson, e edhe Kerry Washington. Filmi me shumë gjak dhe hakmarrje, bash për qejfi të Tarantinos.

E keni parë Volverinën të këndoj, apo edhe Robin Hudin e Maksimusin (Gladiator)? Atëherë këtë mundësi do ta keni tek mjuzikëlli i njohur Les Miserables që sjell një aktrim fenomenal të Hugh Jackman, Russell Crowe, dhe të mahnitshmes Anne Hathaway. Portretizimi i veprës së Viktor Hygos nuk do të ishte të realizohej në asnjë mënyrë më të mirë, nga askush tjetër. Paralajmëron një rikthim të mjuzikëllave në skenë. Tom Hooper shfaq talentin e tij edhe kësaj radhe.

Projekti i pavarur, pa ndihmën e shtëpive të mëdha filmike, Beasts of the Southern Wild pa kurrfarë dyshimi është filmi më i lezetshëm i vitit. Tregimi për një komunitet të ngujuar në rrethinën e Nju Orlins pas stuhisë Katrina, tregon botën e mahnitshme dhe të trilluar të Hashpapit, karakteri që portretizohet në mënyrën më të mirë të mundshme nga vogëlushja Quvenzhane Wallis. Për mendimin tim, filmi i dytë më i mirë i vitit.

E më i miri, prej të nominuarve, pa dyshim është Silver Linings Playbook. Është i vetmi film që sjell në nivel të shkëlqyeshëm bashke dyzimin e punës së aktorëve dhe ekipit pas kamerave. David O. Russell, kthen në film për mrekulli librin e Matthew Quick. Tregimi i sendërtuar jashtëzakonisht mirë shfaqet para kamerave me aktrimin e përkryer të tërë kastit të këtij filmi të udhëhequr nga i mrekullueshmi Robert De Niro. Bradley Cooper ka rolin e karrierës, derisa Jennifer Lawrence tashmë nuk sheh mbrapa me nominimin e saj të dytë në tri vitet e fundit. Jackie Weaver arrin të ‘skenën’ për atë pak kohë që ka, pa harruar edhe Chris Tucker e Anupam Kher.

Filma të shkëlqyeshëm, që përfshijnë një gamë të gjerë zhanresh, regjie, skenari, e aktrimi. Përzgjedhje e shkëlqyeshme edhe pse ka pasur hapësirë edhe për një film shtesë që lehtë mund të zaptohej nga Skyfall – filmi më i mirë ndonjëherë për Agjentin 007, dhe filmi The Dark Knight Rises, kryeveprës së Christopher Nolanit dhe njërin nga filmat më të mirë të realizuar ndonjëherë për superheronjë.

Derisa Silver Linings Playbook është filmi më i mirë i vitit për mendimin tim, ky nder për mendimin tim tek regjia i takon Michael Hanekes, skenari origjinal Quentin Tarantinos, skenari i adaptuar David O. Russell. Aktori më i mirë meriton Bradley Cooper, aktorja më e mirë Quvenzhane Wallis, aktori më i mirë dytësor Christopher Waltz, dhe aktorja më e mirë dytësore Anne Hathaway.

Megjithatë favorit për të fituar dhe fituesit eventual, gjithnjë sipas mendimit tim janë: filmi më i mirë – Argo; regjia më e mirë – Steven Spielberg; skenari më i mirë origjinal – Quentin Tarantino (Django Unchained); skenari më i mirë i adaptuar – Tony Kushner (Lincoln); aktori më i mirë – Daniel Day-Lewis; aktorja më e mirë – Jennifer Lawrence; aktori më i mirë në rol dytësor – Christoph Waltz; dhe aktorja më e mirë në rol dytësor – Anne Hathaway.

Pa marrë parasysh fituesit që zgjedhën, s’do të thotë që juve do të DUHET tu pëlqejnë ata. Shija e juaj, vlerësimi juaj, nuk guxon të ndikohet as nga Oskarët, as nga BAFTA-t, as nga SAG-at, apo Globet e Arta. Është e shenjtë dhe origjinale, prandaj vazhdoni të shikoni filmat që ju pëlqejnë. Kritikat dhe shpërblimet janë për tu dhënë një udhërrëfyes se çfarë është e mirë, dhe ndoshta nuk e keni parë akoma.

Luan Morina
Kritik për TV&Film

© 2023 Bllog Personal

Theme by Anders NorénUp ↑