shkrime për filma, seriale, sport, e filozofi jete

Category: Dokumentarë (Page 1 of 3)

Life After People (2008)

Ekziston një teori që njerëzit janë virus që dëmton Tokën dhe vetë jeta jonë është një luftë e tokës deri në asgjësimin tonë!

Sigurisht është teori konspirative sikur ato kundër vaksinave e të ngjashme që pinë ujë në një ambient pa njohuri thelbësore për shkencën!

Edhe si seri e zhvilluar më vonë, Life After People, është një film që për gati 100 minuta tregon se çfarë do të ndodhte sikur një ditë i gjithë njerëzimi thjesht do të zhdukej.

Nuk përmend arsyen, apo shkaktarin e zhdukjes, nuk është një virus apo apokalips që lë mbrapa trupat e njerëzve. Është thjesht një zhdukje momentale e përgjithshme, një tranzicion në një dimension a univers tjetër.

Dhe për ata që kanë një interesim për skenarë të tillë është goxha një qasje ndryshe nga tjerat. Qoftë në filmat artistik, qoftë në dokumentarët si kjo, zhdukja e njeriut e apokalipsi vijnë gradualisht.

Këtu gradualisht është vetëm kalbja dhe shkatërrimi i veprave të njeriut dhe rikthimi i natyrës.

Që nga disa orë deri në mijëra vite, si ndryshon planeti ynë nga ikja jonë e përnjëhershme deri te rikthimi i natyrës, është një aventurë interesante, si gjithçka që kemi ndërtuar duke pushtuar natyrën, kthehet nën pushtimin e natyrës, dalëngadalë.

Pasi seria më duket ka disa sezone dhe ju merr deri në 20-30 orë, ky film është një përmbledhje që zgjatë pak më shumë se një orë! Nota personale: 4/5

E gjeni edhe në YouTube – https://www.youtube.com/watch?v=lG6mhtVAkV8

Nënë Tereza: Për dashurinë ndaj Zotit?

Kur je njeri i mirë të shfrytëzojnë të tjerët.

Në tri episode të këtij dokumentari të Sky, të cilin mund ta shihni në SkyShowtime, ofrohet një histori e detajuar e Nënë Terezës, nisur nga fëmijëria e saj si Anjezë Gonxhe Bojaxhiu, deri te kujtimet që kanë sot emra me lidhje të ndryshme në jetën e saj.

Mbresëlënëse është zanafilla e saj në rolin e një gruaje bamirëse, nga Shkupi e deri në Kalkuta. Për neve, si shqiptarë, është goxha e këndshme të shohim historinë e një gruaje që ka arritur edhe shenjtërimin për punën e saj.

Por, siç vërehet edhe nga titulli, seria kërkon të gjejë motivet e vërteta pas veprimtarisë së Nënës Terezë.

Krejt nis fillon me kushtet e rënda në qendrat e kujdesit dhe spitalet në Indi, të cilat disa të intervistuar i shohim me një mëdyshje nëse qëllimisht janë lënë në aso mënyra që banorët e tyre të jenë më afër Zotit falë vuajtjeve.

Pastaj, kalohet edhe tek lidhja e saj me emrin kryesor pas skandaleve të keqtrajtimit të fëmijëve nga priftërinjtë në SHBA, të njohur nga filmi ‘Spotlight’.

Është një seri prej tri episodeve (tri orë në total), që ofron një qasje të pakursyer në jetën e Nënë Terezës, me qëllim që të qartësohen ato pjesë të hirta, dhe të zbulohet e vërteta.

Personalisht, më ka pëlqyer goxha shumë, sidomos epilogu, nisur nga fakti që njëri nga principet e mia është që më mirë të përballemi me dyshimet se sa të hamendësojmë për një jetë. Nota personale: 5/5

Mund ta gjeni edhe në YouTube – https://www.youtube.com/watch?v=w125p5LS56A

Rooney (2022) – Dokumentar

Derby County ka falimentuar*

Shumica nuk keni dëgjuar kurrë për këtë ekip, e ndoshta disa kanë dëgjuar për Wayne Rooney!

Ky djalë është artisti i njërit prej golave më të bukur në Premier League, e njërit prej asistimeve më të mira në Ligën MLS. Shikojeni këtë të fundit, do të mahniteni, sepse të parin e keni parë sigurisht, ju që e njihni!

Pas ligës MLS, Rooney ishte kthyer si lojtar dhe pastaj si trajner i Derby Countyt! Gjatë kohës së tij, ekipi u mor nën administrim nga një organizatë e tretë e cila do të shfrytëzonte të hyrat dhe lante borxhet para se të shiteshin te pronari i ri. Kur paratë u harxhuan, një person sekret kishte paguar paratë e atyre që akoma nuk kishin lëshuar ekipin.

Sipas disa burimeve ai ishte Wayne Rooney, i cili tashti mund të akuzohet për veprimtari jashtëligjore!

Po, të jesh i mirë nganjëherë është kundër ligjit!

Ky dokumentar i Amazon nuk përfshinë periudhën që e përmenda, prandaj edhe gjendet në paragrafët e mësipërm!

Në Rooney kemi njeriun e quajtur Wayne Rooney, jetën e tij jashtë fushës së futbollit, me të gjitha peripecitë, nga një talent që debuton në moshën 16 vjeçare në fanellën e Manchester United deri tek golashënuesi më i mirë i kombëtares së Anglisë në futboll.

Në këtë dokumentar kemi një djalë, një burrë, një baba, një njeri të mirë, i cili nuk fshehë nën tepih të gjitha ato momente që kanë rrezikuar edhe karrierën e tij. Dhe në Angli, mediat të “shqyejnë” po e patën rastin!

Kam parë dokumentar për futbollistë, dhe rrallëherë aftësitë e një futbollisti në fushën e gjelbër përkojnë me realizimin e dokumentarit. Prandaj, ky për Rooney është ndër më të mirët që kam parë kohëve të fundit, ndonëse në vete nuk ka aq shumë informata që nuk kemi parë a dëgjuar më herët.

Ajo çfarë e bën këtë dokumentar të mirë është thjeshtia e vet Wayne Rooney dhe atyre prezent në jetën e tij. Sigurisht paraqitjet e emrave tjerë të njohur dhe rrëfimet e tyre për Rooney janë të mira ekstra. Nota personale: 5/5

The Dissident (2020) – Recensim

Më 2 tetor 2018, kamerat përreth xhirojnë gazetarin e Washington Post, Jamal Khashoggi, duke hyrë në konsullatën saudite në Stamboll për të marrë dokumentet e nevojshme për martesën me të fejuarën e tij turke.

Ai kurrë nuk largohet nga konsullata më.

Së paku jo i gjallë!

Duhet të kalojnë 13 ditë që autoritetet saudite të lejojnë një inspektim të konsullatës nga autoritete turke, rrëfimet e udhëheqësve të së cilit aksion vijnë në detaje në këtë dokumentar të Bryan Fogel, i njohur për Icarus-in e shpërblyer me Oskar.

Dhe rrëfimet e ngjarjeve që pasojnë hyrjen e Khashoggit në konsullatë – bisedat me zyrtarët, ardhja e pesëmbëdhjetë vetave për ‘të rehatuar’ një disident, detajet e procesit të përfundimit të jetës së tij, dhe proceset që pasojnë pas, janë gjërat më të llahtarshme që mund të dëgjoni!

Është një luftë e një mbretërie kundër një njeriu të vetëm, i cili të vetmin gjynah e ka ankesën kundër veprimeve dhe politikave të udhëheqësve të vendit të tij.

Dokumentari nuk kufizohet vetëm në procesin e likuidimit të Khashoogit.

Fogel shkon më thellë, në detajet e kampanjës së linçimeve të kundërshtarëve politik të pushtetit, të organizuar dhe orkestruar nga autoritetet qeveritare, krijimi i profileve të rrejshme në Twitter, kërcënimet kundër qytetarëve me mendime tjera, e deri tek përshkallëzimet në këso nivele siç ishte eliminimi i Khashoggit.

Vijnë edhe rrëfime të ndryshme, nisur nga e fejuara e Khashoggit, deri tek miqtë e bashkëpunëtorët e tij të ndryshëm, përfshirë edhe një bashkëmendimtar i cili nuk ndjehet i sigurt as mijëra kilometra larg Arabisë Saudite, në Kanada.

Është një dokumentar që tregon si një pushtet mund të shfarosë këdo që kundërshton edhe cikërrimat e pushtetit. Një dokumentar i cili do të ju tregoj si autoritetet ndërkombëtare mbyllin sytë para një pushteti të tillë, për shkak të interesave të tyre të ngushta.

Disidenti është një dokumentar që do të ju përballë me realitetin e shtypur, sidomos nga një shtresë që përkrahë një pushtet të tillë, pa pasur idenë se si funksionon ai, të verbëruar nga anekdotat e së kaluarës.

Vetëm një gjë jam i sigurt për veten – unë dhe vrasësit e Jamal Khashoggit nuk jemi të njëjtit besim. Ose unë, ose ata, e kemi keqkuptuar Zotin. Nota personale: 5/5

The Social Dilemma (2020) – Recensim

Është e frikshme mënyra si pas një bisede të zakonshme familjare, me të hyrë në instagram të shfaqen reklamat për perdet kundër mizave!

Sigurisht, shumica mund të na quajnë njerëz me paranojë, por më shumë ata e kanë keq se ne. Së paku, kur e dinë çfarë po ndodh rreth teje, në çfarë bote po jeton, e di si ta menaxhosh jetën, deri në pikën që mundesh.

Dhe janë ata tjerët që mendojnë se vuajmë nga paranoja që kanë nevojë të shohin ‘The Social Dilemma’.

Është një dokumentar sy-hapës për dikë që nuk beson në këso gjëra, e për ironi nuk beson as në vaksinë! Por, është një dokumentar bindës edhe për ata që dyshojnë në fuqinë që kanë rrjetet sociale në jetët tona.

Interesante ishin rrëfimet e shumicës së të intervistuarve, sidomos me orarin e tyre para gjumit dhe kufizimet që kanë për fëmijët e tyre. E në mesin e tyre, më duhet të përmend Sean Parker, si një njeri që vazhdimisht mbetet në plan të dytë të ‘inovatorëve’ teknologjik, i konvertuar nga një ‘kriminel’ me Napster, deri tek CEO i Facebook.

Më pëlqen algoritmi i YouTube që më drejton në zhanrin që ndjehem në formë ta shohë për dy orë ndoshta. Por, nuk më pëlqen ai i Instagramit që më sjellë më shumë reklama se sa imazhe të miqve.

Për këtë arsye, Facebook, Messenger, e Instagram, më shpesh nuk janë në telefonin tim se sa që janë.

Më thjesht, ne zgjedhim ‘drogën’, ‘djallin’ të cilit ia shesim shpirtin. Dhe krejt është në rregull derisa e dimë që jemi të varur, derisa e njohim ‘drogën’ tonë, dhe jemi në gjendje ta kontrollojmë, deri dikur.

Varësisht prej nivelit të ‘paranojës’ që jemi, ky dokumentar nuk duhet të mbetet i vetmi që shohim nga kjo temë, sidomos kur YouTube-n e kemi të mbushur me tema të tilla. Veçse, shumë lehtë mund të kalojmë në anën e errët, e ta teprojmë me paranojë. Nota personale: 5/5

E gjeni në Netflix – https://www.netflix.com/title/81254224

King Bibi (2018) – Dokumentar

Pas shumë vitesh, Izraeli – shteti i fundit që ka njohur Kosovën – ka një kryeministër të ri që nuk quhet Benjamin Netanyahu.

Karizma e tij, afërsia e tij me Donald Trump, dhe ndërlidhja e Izraelit me Kosovën gjatë këtyre 12 muajve të fundit më kishte shtuar kureshtjen që mos të mendoja dy herë në ‘marrjen’ e këtij dokumentari, i cili pothuajse është i pamundur të gjendet në internet, dhe jo për ndonjë arsye anonime.

Dokumentari, i realizuar në vitin 2018, vjen nga një regjisor anonim i cili ka vetëm një dokumentar të gjatë të realizuar më parë, dhe atë në vitin 2013 rreth ditëve të fundit të ambasadës izraelite në Teheran.

‘King Bibi’ mban vetëm filmime nga arkiva, derisa sjellë një kolazh linear të jetës politike të Benjamin Netanyahut, që para fillimit të karrierës së tij si politikan, deri në shndërrimin e një mbreti që i vesh vetit rolin e një profeti të popullit hebre.

Pasi që nuk kam parë filma të tjerë me këtë temë, dhe nuk besoj që do të shohë, nuk mund ta krahasojë me një dokumentar pro-Netanyahu, ndonëse mbetem i bindur që dokumentari sjellë një pasqyrë neutrale mbi karakterin kryesor.

Dokumentari në vete përmban edhe shumë detaje të ngjarjeve, dhe rrugët e ndërtimit të tyre, siç ishte ngritja e Netanyahut brenda partisë, shfrytëzimi i tragjedisë personale për të marrë pushtetin, nxitja e masave me qasje radikale, e të cilat pos që bënë mbret Bibin, shpinë edhe tek vrasja e kundërshtarëve të tij, liderëve shtetëror izraelit.

Mund të them që është një histori e frikshme, sidomos për dikë që nuk ka qenë pak a shumë i njohur me situatën politike në Lindjen e Afërt në të ‘90tat e këndej – nga ku mbaj mend unë – por, personalisht, nuk ka qenë asgjë që nuk kam pritur nga figura e King Bibit.

Është një dokumentar që duhet të shikohet nga kushdo që merret me politikë, por edhe nga ne, qytetarët e thjeshtë. Nota personale: 5/5

The World at War (1973) – Seri dokumentare

“Vishnu derisa provon të shtynë princin për të kryer punën e tij, ai merr formën e tij me shumë krahë – “Tani jam bërë vdekja, shkatërruesja e botëve”. Mendoj që secili menduam kështu, në një mënyrë a tjetrën” – deklaron Robert Oppenheimer pas testimit të bombës së parë atomike që kishte fuqinë e 20.000 tonelatave të TNT në New Mexico ku shkretëtira ishte kthyer në qelq.

Një milion të vdekur, miliona të pastrehë, SHBA-të prisnin dorëzimin e Japonisë, i cili ishte çështje javësh! Por, Harry S. Truman, vetëm disa javë pas vdekjes së papritur të Roosevelt, vendos të bombardojë Japoninë, një vendim kundërthënës në atë kohë edhe në vet kabinetin e tij.

Pas lajmit për bombën në Hiroshimë, e cila kishte lënë 70 mijë të vdekur dhe po aq të lënduar, dhe kishte shkatërruar e dëmtuar 97% të ndërtesave në qytet, presidenti amerikan do të thoshte ‘gjëja më e mirë në histori’.

Kjo skenë vjen në episodin e 24të, pasi të keni përfunduar 23 episode të llahtarshme të Luftës së Dytë Botërore, proces i cili mua, për shkak të angazhimeve, por edhe në tentim të ‘pushimit psikik’ më ka marrë gati tri vite.

Është mbresëlënëse kur shohim ‘1917’-shin e Sam Mendes. Por, ajo që më çudit, ndonëse e kuptoj arsyen, është se si në tërë ato beteja ku mijëra mbetnin të vdekur, kishte dikush që punonte me kamerë e cila nuk ishte vetëm një telefon që mbajmë sot në duar.

Por, falë këtyre heronjve që në vend të armëve kanë bartur kamera, ne, pasardhësit e tyre kemi një dëshmi të qartë që lufta është e mirë vetëm në një lojë kompjuterike. E si dokumentar, nuk ka ndonjë që shfajëson luftën, e palët e përfshira.

Remember the dead.
They did not ask to die as heroes.
They would rather have lived for those that loved them.

Në mesin të gjithë dokumentarëve, jo vetëm për luftën, ‘The World at War’ është dokumentari më i rëndësishëm i bërë ndonjëherë, dokumentari që do të duhej ta shikonim patjetër, disa herë, në listën e gjatë të dokumentarëve themelore!

Ndonëse i transmetuar në vjeshtën e vitit 1973 deri në majin e vitit pasues, ‘The World at War’, nën narracionin e Laurence Olivier, mbetet aktual edhe sot, 70-80 vite pas ngjarjeve që përshkruan.

Episodi i parë prej 26 sosh, nis me Gjermaninë e Re, dhe ‘përgatitjen’ për shtimin e themelit për pjesën e dytë të asaj që deri atëherë njihen si Lufta e Madhe. Më e mira e episodeve është që përqendrohen në beteja, në vende, ngjarje, të cilat vijnë në shtrirje të përzier, qoftë kohore qoftë gjeografike, për të arritur në epilogun final, që na sjellë njëfarë lehtësimi që krejt kjo nuk ka ndodhur në kohën tonë, ani pse disa prej nesh kemi përjetuar diçka të ngjashme!Seria mbetet neutrale, si një përshkruese gazetareske e ngjarjeve, pa mbajtur anë apo arsyetuar palë të përfshira në konflikt. Nga kampet e përqendrimit deri tek sjelljet e ushtarëve çlirues ndaj civileve gjermane, seria gjen vetëm një fajtorë për të gjitha tmerret që i shohim – luftën! Ka pamje grafike të rënda, dhe nuk do e sugjeroja për dikë që e ka problem këtë. Nota personale: 5/5

Billie Eilish- The World’s a Little Blurry (2021)

Jam i vonshëm në ‘zbulimin’ e gjërave që janë në trend. Ata që më njohin nga afër, e dinë që vite më vonë ‘zbuloj’ këngët që kanë qenë hite, dhe pastaj nuk di të ngopem me to.

Njëjtë ka ndodhur edhe me Billie Eilish.

Pasi më ka kënaqur arti i saj, në përmasa të njëjta me atë çfarë më ka bërë twenty øne piløts tri-katër vite më parë, dokumentari në lidhje me karrierën e saj më ka çmendur!

Xanny, bad guy, my strange addiction, bury a friend…

Mjafton të shihni titujt e këngëve të saja, që të shihni sa e turbullt është bota e Billiet. Kur futeni në tekste, e interpretimin e këngëve të saja, e vëreni sa shumë i ndjenë ato që thotë. E bënë të vështirë që të mos besoni që inspirimin për to e gjen nga rrethina e saj.

Por, ngjashëm siç mund të ndjesh depresionin e të gjitha shqetësimet e ngjashme, edhe mund të këndosh për to, derisa gjithçka është në rregull në sytë e tjerëve. Veç edhe një dëshmi që shëndeti mendor nuk është direkt i lidhur me statusin shoqëror, ndoshta?!

Është një meme në internet – ‘single ladies’ një kallaballëk shkruesish; ‘bohemian rhapsody’ vetëm Freddie Mercuryn.

Ajo çfarë më ka çmendur ka qenë thjeshtësia e realizimit të atyre që i konsideroj super-krijime të industrisë muzikore të viteve të fundit. Një laptop, një mikrofon, dhe BAM!

Veç edhe një dëshmi që talenti nuk kërkon shumë investime!

Sigurisht, shumë herët për të bërë një dokumentar për dikë që po përgatit vetëm albumin e saj të dytë derisa ende nuk ka të drejtë të vozisë! Por, numri i mediumeve në rritje kërkon produkte të cilat jo medoemos duhet të jenë cilësore. Por, ky dokumentar, për mua së paku, ka qenë i shkëlqyeshëm. Nota personale: 5/5

Apocalypse Earth – Sezoni 1

Pa marrë parasysh çfarë kështjellash e pallatesh ndërtojmë, të gjitha mund të zhduken për disa sekonde. Dëshmi shtesë për këto, sikur nuk kemi mjaft, na sjellin episodet e ‘Apocalypse Earth’.

Kjo seri e History Channel, sjellë fenomenet e katastrofave natyrore të cilat gjithmonë kanë shkatërruar ndërtimet dhe jetën e njeriut anembanë globit. Por, si çdo produksion amerikan, edhe ky më shumë përqendrohet në tragjeditë natyrore amerikane.

Tragjeditë natyrore nga zjarri, ajri, uji, dhe dheu, janë të ndara nëpër gjashtë episodet, të cilat nisin me vullkanet, duke sjellë pamje nga më të rrallat e katastrofave që ndiqnin shpërthimin e vullkaneve të përmasave të ndryshme nëpër planetin tonë. Tornadot e uraganet më shumë na sjellin tragjeditë amerikane, derisa ngricat, cunamit, dhe tërmetet kanë një hartë më të gjerë.

Sigurisht që nuk është diçka e këndshme, por këto gjashtë orë na sjellin disa nga tragjeditë që na rikujtojnë që gjithçka që ndërtojmë me vite, edhe vet jetët tona, mund të zhduken brenda pak çasteve, nga vet natyra dhe fenomenet e saja, nga të cilat mund të ikim, por nuk mund të fshihemi. Nota personale: 3/5

Prescription Nutrition – Sezoni 1

Çdo gjëje që i qasemi në këtë botë ka disa opsione e mënyra për ta bërë këtë. Kur shkruan për një program televiziv, mund të shkruash për një shikues, për një producent, për një distributor, etj.

E njëjta vlen edhe për ushqimin.

Kur hamë, mund t’i numërojmë kaloritë e çdo gllënjke, të matim çdo lugë a gotë që përpijmë. Ose thjesht mund të shijojmë çdo kafshatë, pa vënë re në mos po e teprojmë e mos po e mundojmë lukthin e veten më vonë.

Ndonëse unë preferoj këtë qasjen e dytë, nuk vetëpërjashtohem nga qasja e parë, dhe rrjedhimisht shikoj edhe seri si kjo që flet për ‘recetat e të ushqyerit’.

Janë katër episode jo shumë të gjata – rreth 20 minuta, nëse nuk gabohem – dhe që të gjitha i pata shikuar në CuriosityStream – një Netflix dokumentarësh që kushton sa dy muaj Netflix, për një vit!

Nutricionisti Michael Geiger, i cili ka edhe një podcast, të cilin mund ta dëgjoni më pas nëse jeni të dhënë pas nutricionit dhe të ushqyerit të shëndetshëm, në secilin episod, bashkë me njerëz që ofrojnë dhe konsumojnë ushqime të shëndetshme, sjellë një pasqyrë të katër kategorive të ushqimeve – gjelbërimet, drithërat, fasulet, ëmbëlsirat.

Secili episod sjellë ushqimet më të shëndetshme nga këto kategori, si dhe mënyrën e përgatitjes së tyre e ndikimin që kanë në trupin tonë. Gjithashtu flet edhe për alternativat e pashëndetshme që përdorim, duke ofruar një diferencë të dukshme.

Ndonëse nuk ndjekë as dietën vegjetariane as atë vegane, kjo mini-seri më ka ofruar goxha informata në lidhje me këto dieta. Por mbi të gjitha, për më pak se një orë e gjysmë, ju mund të mësoni aq shumë për ushqimet sa do të ju ndryshojë edhe jetën! Nota personale: 4/5

« Older posts

© 2023 Bllog Personal

Theme by Anders NorénUp ↑