shkrime për filma, seriale, sport, e filozofi jete

Category: lomsh (Page 1 of 10)

Chocolat (2000)

Pse nuk bën m’i pre thonjtë natën?!

Se ‘qashtu thojnë’!

Shumë gjëra, shumë jetë mbesin rob të besëtytnive, traditës, dhe ideologjive të ndryshme që na imponohen nga lindja. Dhe ashtu, pa ndonjë arsye, apo logjikë, vazhdojnë të barten nëpër gjenerata të cilat nuk guxojnë t’i presin thonjtë natën!

Në një fshat provincial francez, në vitin 1959, ku të gjithë jetojnë brenda rregullave të imponuara nga “kmeti” i cili përcakton moralin e qytetit, një ditë fryma sjellë një grua dhe të bijën e saj. Nënë e bijë nomade, ato marrin me qira një lokal që kishte qenë pastiçeri.

Ky lokal do të kthejë mbrapsht krejt katundin!

Viana (Juliette Binoche) fillon të përgatitë çokollatë dhe ëmbëlsira në periudhën e agjërimit që prishë traditën dhe moralin e komunitetit, sipas kmetit (Alfred Molina). Për më tepër, ajo nuk shkon në kishë, dhe kurrë nuk është martuar që e bën të bijën e saj, Anukën, një fëmijë të jashtëligjshëm.

Fakt interesant (por më shumë i frikshëm) në komunitetin tonë është që dasma me zhurmë tejkalon kurorëzimin ligjor. Nuk ka lidhje edhe nëse bëhesh kurorë, nëse nuk i mbushë gushat e 200 vetave ti nuk je martuar. Nejse, mos të devijoj…

Ky ‘rebelizëm’ i Vianës shpërfaqë dëshirat dhe anët sekrete në disa banorë të komunitetit duke trazuar kryetarin Rejnod, dhe të bindurit e tij.

Në thelb, çokollatën mund ta shohim edhe si mollën e parajsës, apo çfarëdo kuptimi filozofik që mund t’i jepni. Është diçka që ‘prishë’ komunitetin, dhe rregullat me të cilat jetojnë, rregulla që për ironi diktohen nga një njeri i vetëm – Komt de Rejno.

Në regji të Lasse Hallstrom, filmi sjellë një kinematografi që e nxjerrë më të bukurën nga zymtësia e një vendi të heshtur e të braktisur dhe kontrastin që shfaqet me ngjyrosjen me çokollatë.

Juliette Binoche e Alfred Molina janë në dy rolet kryesore, kundërshtare, me Judi Dench, Carrie-Ann Moss, e Johnny Depp në rolet tjera dytësore, por që kanë ndikimin në zhvillimin e ngjarjes kryesore.

Është një film më pak filozofik se që mund të duket nga këta rreshta, por ka shumëçka që u pëlqen atyre që refuzojnë nënshtrimin ndaj injorancës. Nota personale: 4/5

Ramazani 30

Përkundër që ankona që jam plak, nuk i kam përjetu, e le ma m’i agjëru 30 ramazana, mirëpo, pasi po afrohemi tek cikli i parë i kujtimeve, u ktheva pak në kohë.

Jemi kon ma ngusht, ma kallaballëk, e jemi kënaqë ma shumë.

Më kujtohen Ramazanet e paraluftës, sofra me mbështjellëse portokalle, gjyshja, vëllai e kunata e saj si mysafirë Ramazani, familja jonë. Edhe në syfyr, në acarin e shkurtit, vizita nga kojshitë.

Shpesh edhe ndalej rryma në vitet e para të pasluftës. Dy a tre qirinj, ni kashore bukë, gjithçka bohej në kohë. Sigurisht, unë nuk ninoja se i vogël e hafif. Mirëpo zgjohesha, për shkak të gjumit të lehtë, vetëm e vetëm për të përjetuar atë atmosferë.

Atë atmosferë që edhe sot, gati 30 vite më pas osht ndër kujtimet ma të mira që vazhdojnë të jetojnë, ani pse gjysma e asaj sofre nuk janë më.

Masanej daullja, të cilën shpesh provonim ta imitonim si fëmijë të mahallës duke i rënë gjësendeve të plastikës derisa prisnim të ndizeshin dritat e të lajmëronim se u bo iftari, ani pse deri arrinim ne, ata veç dëgjonin ezanin.

Bonvaki dikush ka bo iftar para kohe e na ka mallku – punë e madhe, Zoti nuk i dënon fëmijët!

Mas iftarit, përgatitjet për teravi, ku shkonim bashkë me mësuesin e dajën, edhe unë larg poteres që bënin ata që në mëngjes e bënin hallakamë në shkollë. Edhe dikur, vëllai i ‘adoptuar’ i cili nisej nga ‘safi’ i pestë, afrohej deri në safin pas meje dhe në çdo sexhde provonte të më ‘xiglonte’ këmbët.

Ashtu qysh qeshin fëmija, pa arsye, skuqeshim deri në fund, ma shumë nga mbajtja e të qeshurave se sa nga nxehti. Ani kur ndalej rryma, bam-bum, kërcitnin në fund. Dëgjohej dera, edhe masanej fjalët e të qeshurat në largësi!

Fëmija.

Tash paria e pleqve të katundit janë të vdekur, e fëmija e kanë kapur botën në kërkim të një jete më të mirë. Nuk kanë mbetur as pleq as të rinj në xhaminë ku kushtet janë më të mira se kurdoherë. Vetëm njerëz që bëjnë tana të zezat jashtë e aty renditen mas hoxhës. Të rinj të cilët nuk kanë kurrfarë respekti për më të vjetrit e për besimin e tjetrit, pos tyrin!

Gjithçka ka ndryshu.

Rryma nuk nalet ma, nuk të narthin këmbët, nuk të ‘xiglon’ kërkush. Kushtet janë ma të mira, ama për kë?

Derisa cikli i parë prej 33 viteve të Ramazanit nëpër një vit kalendari diellor po afron për mua, mendoj nëse do të arrijë të shoh plotësimin e një cikli tjetër në vitet e para të pensionit.

E di që gjanat vazhdimisht ndryshojnë, sepse ky është ligji i natyrës të cilin s’mund ta kundërshtojmë. Ama a mundemi të ndikojmë që ndryshimet të jenë më shumë shpirtërore se sa iftare që shtrohen çdo natë e që ngopin vetëm stomakun derisa shpirti na mbetet i zbrazët?

Ndoshta në mot, nëse e mbërrijmë kismet, do të marr daullen, por për kë, kur të gjithë kemi alarme?!

Ribërja e kujtimeve vetëm sa mund të lëndojë ato. Më mirë të bëjmë diçka të re, për ata që pas 30 viteve do i kujtojnë me një nostalgji të këtillë, por me sa më pak mërzi.

Bravo na qoftë neve që ia dolëm për 29 ditë. Mundemi me vallëzu lirshëm tash, nashta i humbim qato killa që i kemi marrë!

ADN-ja e një populli skllav

Nuk ka kombinim ma të rrezikshëm se padituria edhe frika!

Të paditurit frikacakë i bëjnë skllevërit më të mirë, dhe prandaj prej Bizantit, Bullgarit, Serbit, Otomanit, e deri te vetë shqiptari – Enveri e masanej Edi, kanë sunduar mbi popullin tonë!

Skllavëria kurrë nuk ka qenë në dyshim për popullin tonë, sidomos për analfabetët funksional – këta që mendojnë se janë të dijshëm, po në fakt nuk dijnë kurgjo!

Nëse jo i huaji, atëherë i joni, nëse jo politika, atëherë feja, gjithmonë dikush për merak ka shfrytëzuar klasën e mjerë të cilët kmetin e klerikët i kanë parë si të dërguar të Zotit.

Përmbushja e qejfeve edhe epsheve të tyre, ka marrë formën e një adhurimi ndaj Zotit.

Fjala e plakut të familjes që nuk ka ditur shkrimlexim, e ndikuar nga ndonjë vasal i sundimtarëve apo klerik fetar, gjithmonë ka dominuar mbi fjalën e nipit të tij doktor a mësues!

Dituria dhe shkollimi është shpërfillur duke përdorur traditat, kinse për të ruajtur origjinalitetin pellazgo-ilir krahas sundimtarëve që ndryshonin vetëm gjuhën e të folurit.

Tash e 1000 vite, hala jemi në të njëjtën pozitë, sepse evolucioni mbase nuk na prekë neve!

Hala në vitin 2023 kemi njerëz që të bëjnë gabime fillestare në shkrimlexim, sepse puna e rrogëtarit në një vend të huaj gjithmonë ka lënë në hijen diturinë e një të shkolluari.

Tipike për një popull që ka ADN-ën e urisë dhe skllavit – paraja, një kafe, pesë qebapa kryejnë punë. Për 20 euro t’i shiste katër vite të së ardhmes e pastaj ankohej kur pasaardhësit e tij ia mbathnin jashtë.

Edhe sot shumica manipulohen shumë lehtë – tu kqyr bërlloga që as shpija e vet nuk i kqyr, e tu ngu derse të njerëzve që as shpija e vet nuk i ngon.

Qysh osht ni fjalë e urtë – Mos kqyr çka boj, kqyr çka them!

Maksimumi që kemi arritur ta bëjmë, është të refuzojmë dhe veprojmë me inati nga çdo gjë që na japin këta bërllogat e TV-së. Për pjesën tjetër do të duhet guxim i madh.

Guxim i madh të bësh një kërkim në internet dhe të marrësh krejt “derset” që i marrin si urdhra prej njerëzve që nuk ngihen as me mercedesa e të lënë kufomën mbi dhe sepse nuk ke paguar “hakun”/benzinën e tyre.

Me qenë rob i mirë i Zotit nuk osht lehtë. Aq ma pak kur kojshia yt mezi ngopet, e ti gogëson mas iftarit!

Të dh***sha shijen

Me m’pa profesori i filozofisë tu fol për Dekartin këtu, ndoshta ma kish përfundu ma shumë se dysh, e nuk kish bo ato hajgare e lodhëta që i njohin krejt gjimnazistat e Gilanit!

Ironia osht që bash atëherë pata mësu për racionalizmin e Dekartit, që vetëm sa më pat bind që pas çdo veprimi qëllon një arsyeje, një pjesë së cilës mundemi me përmend, e tjetrën e ruajmë për vete.

Nuk ka recensim që nuk i ka së paku 300 fjalë, qoftë edhe për ndonjë film katastrofë të dobët, me ndonjë përjashtim!

Bile, të keqen që pandehet e mirë duhet me arsyetu ma shumë se të mirën. Të mirën, i thu kqyre, edhe mbetet i kënaqur në fund personi që ia ke sugjeru.

Sigurisht, edhe për të keqin mundesh m’i thonë kqyre, po qëllimi i recensimeve osht që për 3-4 minuta lexim, m’i kursy nja 120 minuta tjerë në film.

Paramendo me i sugjeru seri – 80-90 orë a sa?!

Paramendo me kqyr krejtë serinë që me kritiku, pa paragjykim – qato e kam kqyr Breaking Bad fund e krye, shpesh tu i përsërit disa skena, veç me ju dëshmu njerëzve që osht bërllok!

Sigurisht që s’jam mirë, veç kqyre titullin!

Po a e din kush mendon që osht mirë, po s’osht?

Qata që i kqyrin 100 orë, edhe në fund thojnë:

“mu m’ka pëlqy, shija jeme”

Kqyr 100 sahat seri, kqyr 2 sahat film, edhe në fund e qet mburojen “shija jeme”.

Çka m’i thonë pos të d***fsha shijen nëse nuk je në gjendje me i thur dy-tri fjali me arsyetu shijen.

“Mu m’pëlqejnë filmat aksion”.

Ani, shumë mirë.

Me pyet pse i pëlqejnë filmat horror, nuk di me ta shpjegu, po pak me bo muhabet, e shpalos si libër, edhe i kallxon sende që as vetë nuk i di personi në fjalë!

Tani duhet me kalu te Jungu, edhe atëherë ju dëshmon që ‘ti s’je mirë’, kështu që flaka i daltë.

Le të komentojnë ‘shija jeme’, e drejtë e shprehjes osht.

Edhe merr llajka, njëjtë si profesori i filozofisë të qeshura – të dyja janë të lodhshme edhe burimin e kanë te frika e përballjes me veten. Po prapë, pak janë njerëzit që guxojnë me sfidu veten, a shijen, edhe burimin nga ju ka ardhë ajo shije!

Nashta e kanë në ADN prej mbretëreshës Teuta, kusare e njohur e brigjeve të Adriatikut!

Por, kur pasi ju shpjegoni gjerë e gjatë mendimin e preferencën për diçka, edhe në fund merrni “ja, njeri, nashta shija jeme”, atëherë po e dimë përgjigjen që duhet t’u japim?

Kur kosovarët paguajnë pensionet e ushtrisë serbe

Serbia ka rreth 40 mijë pensionist lufte që paguhen 340 euro në muaj. Këto janë shifra të disa viteve më parë, dhe me shumë gjasë kanë ndryshu.

Ushtari më i ri në luftën e Kosovës ndoshta ka lindur në vitin 1981. Të gjithë ata tjerët kanë qenë më të vjetër, dhe një pjesë e konsiderueshme janë në pension.

Për t’i paguar këta ushtarë që na kanë qit rrugëve deri në Bllacë, 1 milion shqiptar, i kanë vra rreth 40 mijë tyre, edhe kanë djegë e kanë rrafshu çka ju ka prish qejfin, Serbisë i duhen rreth 170 milion euro në vit.

Në këtë krizë ekonomike, kosovarët, kojshia e familjarët tanë, shpenzojnë ma shumë se 170 milion euro për produktet serbe.

Pra, çdo vit, ne kosovarët, që na është dashur t’i ndreqim gjithë ato shpija, që është dashtë të presim me vite për të gjetur eshtrat e familjarëve tanë, neve që nipat e mbesat na janë rritë pa prindër, i paguajmë fajtorët e krejt këtyre krimeve me çdo cent që shpenzojmë kur blejmë produkte serbe.

100 shishe Dijamant në muaj = pensioni i një ushtarit serb
10 abonime për Arena Sport = pensioni i një ushtarit serb
5 udhëtime kah Serbia me ryshfet e krejt të ni ‘ausllanderi’ = pensioni i një ushtari serb

Pos që paguajmë për ato pensione, ni pjesë e konsiderueshme ju mbetet edhe për me ble armatim, edhe me na përcjellë edhe një herë deri në Bllacë a Zoti e di ku.

Mirëpo, Dijamanti pe pjekë mishin ma mirë, e futbolli s’ka gjuhë po thojnë. Fëmija qysh para lindjes po mësohen me pllazma të Pionirit.

Tani, kur po them që jemi popull analfabet po ndihen të ofendum.
Na jemi asi njerëz që osht dashtë me vendos flamure të shteteve pranë produkteve për me na tregu që ky osht i Serbisë.
Qaq për gjeografi, e hala ma keq për histori jemi.

Nëse bohet luftë, së paku tash e di që kanë me na vra e me na kallë paret e familjarëve e kojshvie tanë që po kqyrin futboll në Arena Sport tu hongër cipiripi.

Depresioni i dasmës

Ktunihere ‘qitshin kulaq’, mlidheshin burrat në dhomë, rinia te dera, edhe bojshin hajgare tu përgoju noj plak, ose nojkon qaty te fmija.

Masanej dita e grave, ose dita kur e nisshin qejzin. Gratë që merrshin nuse shkojshin ma vonë, edhe veç kqyrshin, si delegatë në lojë të futbollit, e ato të nuses e kallshin. Në fund, gratë e merrshin qejzin, edhe ato të nuses vazhdofshin me kallë, me ni atmosferë ma të zymtë pak.

Dita e dasmës.

Ka ni peshkir nëpër kerre, bajraktari e merrke flamurin edhe e majke me kilometra, me 10 euro në xhep, me ja dhonë atij që e man bajrakin te nusja.

Burrat shkojshin, folshin, kryjshin muhabetin, edhe tani ‘awkward silence’. Ka dy tri herë çojshin te gratë noj djalë me kqyr a janë gati. Çfarti!

Gratë e kallshin, ‘po ja marrim ma të mirën nanës,’ e qesi dissa derisa hypshin në kerr. Edhe tani tyt tytttt… ata t’shpisë kajshin, këta të dhondrrit u kallshin, e qeshtu…

Tash e tutje krejt sprint, me mrri mu bo gati për hotel.

Në hotel, në 7 shkojshin këta t’shpisë, edhe rresht për ni me prit mysafirët. Deri në 9.

Tani mule me shku me hongër edhe me kcy, e me kcy, e me kcy. Tani darka, tash ni tempo ma e madhe e kcimit edhe opa po vijnë çifti. Nalen dritat, ja nis ajo pjesa e killt romantike… e prejnë torten edhe tani shkon ajo butë deri të ja nis prapë me tempton e madhe.

Tash çohen çifti, kcejnë, edhe tani burrat, nëse s’ka qit dikush me armë qatëhere kur ka ardh çifti, tash osht rasti i fundit.

Ata t’nuses shkojnë, pak ma vonë edhe çifti, edhe mesin badihavgjitë që kqyrin me gjet atë knaqsinë që krejt e lypin, po asnjë nuk e gjen.

Ma së paku ata t’shpisë që i kanë harxhu kushedi sa mijë euro për m’i knaq ni dynja edhe në fund prapë gjejnë noj të metë. Nuk kënaqen.

Nuk janë kënaq as sa ka qenë dasma.

Vazhdimisht kanë nga me kqyr a osht buka gati, a kanë ardh edhe ata 10% që nuk kanë prit që vijnë, mos i ka marr nojkush fmijën, mos osht ftofë darka. Tani kur krejt buka osht në rregull i lëshohen muzikës, hajt pak ma shumë se s’po boni shumë zhurmë.

Po badihava, mungon ajo kënaqësia. Shpirti nuk kënaqet as tu knaq tjerët, as tu bo zhurmë, as tu e mushë barkun.

Shpirti i secilit kënaqet në atë mënyrën e tij.

Masanej vjen depresioni. Po prapë nuk e pranojnë.

Shkun paret, u kry ky mision në të cilin kanë punu qe 5 vjet. Tash duhet me prit noj syneti a noj fmi tjetër, me ia kalu ktij gjymyshi. E deri atëherë, urimi që çifti sa ma shpejt mu trashëgu se ky osht qëllimi, si kafshët, veç mu shumu, s’ka lidhje a janë të lumtur, a kënaqen, po me bo ni fmi, mos me mendu, që tjerët mu kënaqë e vjehrria mu lavdru në plleshmërinë e fëmijëve të tyne.

Ndërkohë, DVD-jat e dasmës, të cilat mas noj viti s’ka pajisje që i lun, edhe shkon i kthen në formatin e ri, edhe i kqyr ata që të kanë vdekë, tu prit me kqyr me gjet ni buzëqeshje të fundit, ni moment të fundit kur kanë qenë të lumtur ata që s’janë ma. I kqyr e i kqyr edhe në fund e sheh që mas asaj buzëqeshje të tyne, thellë brenda e sheh një vuajtje.

Masanej e kupton që edhe ti e ke qat ndjenjë, edhe të doket gjithçka e kotë.

Ia len fajin pleqnisë, tash ma s’po jetohet, po n’fakt ti kurrë nuk ke jetu.

Ti veç ke kqyr çka kanë bo tjerët, edhe je tut me bo diçka që s’kanë bo tjerët. Je mundu me kon pjesë e shoqnisë, i pranushëm, sepse je tut prej vetmisë. Je tut që ka me t’hangër ujku si atë delen që ndahet prej turmës.

Ke jetu prej gjymyshit gjymysh, prej veres n’verë, prej t’premtes në t’premte, edhe në fund krejt çka ki me kallu janë kujtimet të cilat nuk i man n’mend mirë se ose ke qenë i pitë, ose të kanë ushtu veshtë prej muzike, ose s’ke pas kohë tu u marr me logjistikë.

Ti je kon veç ni fantazmë që ke kcy n’dasma.

Sherlock – Recensim serie

Qysh në tingujt e parë kur fillon episodi diqysh e di që po fillon diçka që ka me të kënaqë!

Muzika e serisë, jo vetëm tema kryesore, i jep Sherlockepitetin e një super-serie që ka. Skenari i jep epitetin e njërës prej serive të shkruara më së miri. Aktrimi i jep titullin e ndoshta serisë më të mirë të zhanrit mister.

Sherlock është kryevepër e artit televiziv.

Është seria që për së paku tri vite i ka dhënë pushimit të fundvitit kuptim!

Diqysh ka qenë traditë me kqyr Sherlock-un për vitin e ri!

Edhe krejt tensioni vazhdonte e ndërtohej edhe për nja dy javë me finale që të ngujonte në botën e Sir Arthur Conan Doyle duke provuar të deshifroje ngjarjen. Por, pak çaste më vonë ishe duke shijuar temën e serisë edhe rishikuar e rikujtuar skenat më të mira të sezonit, që përsëri të linin gojëhapur nga madhështia e skenarit, fotografisë e aktrimit.

Benedict Cumberbatch e ka pasur rolin e karrierës në këtë seri. Le të bëj çka të dojë për pjesën e mbetur të karrierës ai për mua, e edhe për shumë besoj, do të mbetet Sherlock Holmes!

Mund të thotë dikush që aktori i parë mbetet më i miri në rolin, por pak vite më herët kemi pasur Robert Downey Jr., në rolin e Sherlock, e shumë vite më parë edhe Jeremy Brett.

Por, disi Benedict Cumberbatch është i përkryer për rolin e një detektivi të çmendur, nga mimika, me monologët e gjatë e të shpejtë, e deri te interaksionet me tjerët.

Dinamika, harmonia që ka në skena me John Watson ku luajnë dy karaktere të poleve të kundërta e bën edhe më të madhe këtë seri. Disi është e përkryer, marrë parasysh edhe frustrimet e zakonshme të karakterit të Martin Freeman. Episodi me dasmën e Dr. Watson është i veçantë sa i përket relacionit të tyre.

Në sezonin e fundit kemi relacionin me Mycroft që vihet më shumë në theks, duke nxjerrë një anë të paparë të Sherlockut deri atëherë.

Por, më e mira e serisë mbeten antagonistët që disi nuk të bëjnë t’i urresh sa të mahnitin me aftësitë e tyre për të sfiduar Sherlockun. Tekefundit, kjo është ajo që kërkon Sherlock.

Andrew Scott si Jim Moriarty është ndër karakteret negative më të “qarta” në televizion. Finalja e sezonit të dytë është kryevepër skenari që bëhet ndër episodet më të mira në histori të televizionit falë aktrimit të Scott në veçanti. Por, kjo nuk është e tëraaaaa!

Oh, mos të harroj edhe Larra Pulver në rolin e Irene Adler.

Seri e përkryer! Art nga Steven Moffat e Mark Gattis. Nota personale: 5/5

Familja e madhe e torturës

Disa prej kujtimeve ma të këqija burojnë nga disa prej familjarëve më “të afërt.

Edhe, për me ruajt traditën, gjuhën, zakonet, e bërllogjet tjera kombëtare e fetare, afërsia familjare shihet si imperativ në jetët tona të përditshme.

Akoma pritet të jemi prezent në varrime a dasma të nipave të çikës së hallës së prindit të vdekur.

Edhe pse?

Që të duken më shumë veta në ato ceremoni, e që në mënyrë banale do të duhej të përkthehej në dashurinë që kanë shoqëria për atë të ndjerë, apo për atë çift që po martohet.

Ngjashëm, përvjetorët e fakultetit, gjimnazit, fillores, fillores së ultë a si po i quajnë tash, bashkë me mësimdhënësit, organizohen që të qëndrojmë së bashku, në kontakt.

Apo mos ndoshta për të krahasuar njëri-tjetrin, xhelozuar më shumë, a çka po di?

Derisa, janë disa nga po ata “shokë e shoqe, e mësimdhënës”, që na kanë terrorizuar në momentet më të ndjeshme të jetës sonë.

Dhe pse i pranojmë këto?

Pse dorëzohemi para këtyre sfidave që na nxjerrin vetëm më të këqijat nga e kaluara jonë?

“Keeping Up Appearances”…

Që mos të dukemi të përjashtuar, të ndarë, dele e zezë?

Renditemi në hekurudhën që na drejton për në pikën që na rikujton torturat.

Sakrifikojmë shëndetin tonë mendor për këto, thuajse nuk kemi bërë mjaft sakrifica gjatë tërë jetës.

“Jo” është fjala më e fuqishme në fjalor!

Edhe sa ma shumë e përdorim, aq më të fuqishëm ndjehemi. Sidomos kur e themi karshi gjërave që na mundojnë, e na turbullojnë barkun e mendjen.

Jo…

Sepse lidhjet familjare, shoqërore, janë të “mbivlerësuara” edhe jo medoemos duhet të zgjasin përjetësisht.

Në gjithë ata njerëz në botë, sigurisht që ka edhe të atillë që na kuptojnë, na përkrahin, e na duan.

Janë të tillët, shumë që kurrë nuk kam takuar, që më kanë përkrahur, më kanë shfaqur dashuri e mirësi, më shumë se disa prej të lartpërmendurve.

Sepse…

Disa prej kujtimeve ma të mira burojnë nga disa prej njerëzve më të largët, pa asnjë lidhje gjaku, apo lokale.

Të këtillët, shpesh kalojnë nocionin klasik të familjes, duke u bërë ajo familje e gjerë që kurrë nuk do të duhej ta kishim.

Për gazetarët e sportit

Dje i pashë nja dy-tri komente në lidhje me ‘paaftësinë’ e gazetarëve për me bë më shumë presion ndaj selektorit të Kosovës.

Më falni, po për çfarë gazetarë po pyesni?

Ku janë ata gazetarë sportiv?

Në Kosovë, ata që vetëquhen gazetarë, nuk kanë lidhje me gazetari!

E njëjta vlen për analistët e komentatorët sportiv! Këtu, i kemi nja 3-4 analistë, e 4-5 komentatorë futbolli!

Shyqyr që së paku i kemi këta që refuzojnë të kalojnë në anën tjetër të lumit!

Tjerët janë veç llajkaxhi – njerëz që vrapojnë pas llajkave!

Asi njerëz që sjellin ‘ekskluzivitete’ edhe kritikojnë ata që ju zënë rrugën, para se të bashkohen me ta!

Ndryshimi i qasjes është normal, por nuk mundesh të ndërrosh qasjen ndaj një ideje, kauze, që mbetet e njëjtë, derisa e vetmja që ndryshon është pozita jote nga kundërshtar në përkrahës! (lexo: shitesh)

Nuk ka gazetarë në Kosovë.

Ka përkthyes të titujve sportiv!

Jo, nuk janë as lajme, veç një titull edhe disa shkronja me font ma të vogël!

Çfarë hulumtimesh janë bë në sport?

Çfarë intervista a raporte të thella?

Vendose një të vetëquajtur gazetar në një intervistë me një sportist, apo dërgoje ta hallakatë një ngjarje a dukuri në detaje, edhe shihe çfarë mund të bëjnë!

Nuk dinë!

Nuk kanë lidhje!

Ani komentatorët e sportit!

90% janë pseudo-komedien të dështuar të cilët nuk dinë as të theksojnë emrat e atyre që i komentojnë, e lëre të japin një përmbledhje më të detajuar pas individit a ngjarjes!

Lëshojnë ndonjë shaka pa lidhje, nuk e dinë çfarë është neutraliteti, dhe i vetmi qëllim është që të ‘ndërsejnë’ shikuesin që të marrë hov e të shkojë me llajk apo koment!

Sepse marketing të keq nuk ka!

Por, ka gazetari të keqe!

A e marrim rastin e Challandes?

Ka kohë që kanë nisur kërkesat për shkarkim.

Gjatë krejt kësaj kohe, nga FFK janë paraqitur skandalet:

– bileta,

– shkarkim i Eroll Salihut

– gjykimi i presidentit lexhendar për vepër PENALE

Sa gazetarë, sa media, guxojnë me pyet njerëzit e FFK-së për këso sende? Sa guxuan të pyesin sot?

Uebfaqja Betimi për Drejtësi, që s’ka lidhje me sport, është e vetmja media që trajton gjykimin dhe krejt telenovelën pas kryetarit të FFK-së, apo siç ka qejf të quhet, PRESIDENTI!

Nuk kemi gazetarë!

Kemi ‘prostituta’ llajkash, të cilët shfrytëzojnë tema më emocionale në popull për të rritur trafikun edhe me pak më shumë fat, followersat!

Epo, paçin fat!

Unë nuk identifikohem, e as nuk dua të jem pjesë e një kopeje të tillë!

Judas and the Black Messiah (2020) – Recensim

Filmi nis me një shpjegim të thuktë se çfarë na pret në dy orët e ardhshme.

Inspiruar nga ngjarje të vërteta, Bill O’Neal jep një intervistë për televizion kur e pyesin se çfarë ka për t’i thënë të birit të tij. Para se të dëgjojmë fjalët e tija në vitin 1989, kthehemi tek revoltat racore në SHBA, vrasjen e MLK, zanafillën e Panterëve të Zinj, dhe fjalët e një Fred Hampton para kamerës. Kush është Fred Hampton mësojmë nga drejtori i FBI-s, i cili thekson fuqishëm nevojën për të parandaluar ‘ngritjen e një profeti të zi’ i cili do të ‘destabilizonte’ gjendjen.

Mësuam se kush është profeti!

Tani radhën e ka Juda.

LaKeith Stanfield i cili më ka pëlqyer së tepërmi në ‘Sorry to Bother You’ dhe ‘Atlanta’, sjellë edhe një aktrim fenomenal në rolin e Judës, i cili do të duhej të infiltronte organizatën e Panterave të Zeza, dhe t’i afrohej Fred Hamptonit.

Në këtë mision, ai rekrutohet dhe asistohet nga fytyra e njohur e karaktereve ‘të bardha’ negative – Jesse Plemons! Ndërkohë Fred Hampton është Daniel Kaluuya, i njohur për ‘Get Out’ dhe ‘Black Panther’.

Pak a shumë po e dimë ku do të përfundojmë, dhe besoj që këtë ekipi realizues e ka bërë marrë parasysh që historia është e njohur për shumicën e shikuesve vendas. Për neve, shumica që nuk kanë njohuri aq të thella në lidhje me këtë lëvizje, ky film do të jetë pak i huaj, por edhe më shumë edukues!

Aktrimi i dy karaktereve kryesore në rolin e profetit dhe judës është i shkëlqyeshëm. Mbi të gjitha, më kanë pëlqyer fjalimet dhe karizma e Kaluyaas duke sjellë një lider të vërtetë në Fred Hampton.

‘Judas and the Black Messiah’ nuk është vetëm një film i radhës në lëvizjen për emancipimin në lidhje me historinë e luftës kundër racizmit. Është një film i realizuar për mrekulli, me detaje të shumta historike (të inspiruara, jo histori e njëmendtë patjetër), me një aktrim e realizim teknik mjeshtëror. Nota personale: 4/5

« Older posts

© 2023 Bllog Personal

Theme by Anders NorénUp ↑