Categories
lomsh

Muti dhe lulja – pjesa 1

Krejt e dimë që mutit i vjen era! Edhe, nëse keni rastis në ndonjë mut në rrugë a në vend joadekuat, keni reagu, si ju ashtu shumë kalimtarë të rastit. Ju keni shmang, keni mshel hundën, dikush edhe ka vjellë. Masanej i keni kallxu edhe nojkujt tjetër çka keni pa, ama nuk e keni përmend […]

Categories
lomsh

Më mësoni me dashtë Shqipninë*

Si fëmijë, gjithmonë kam pasur problem të përcaktohem sa pendla t’i lë shqiponjës, gjuhën jashtë a brenda, dhe ndonjë adoleshent fqinj më thoshte që dukej sikur sorrë. Sot, kur shoh flamujt e vendeve tjera, sidomos ata që kanë kreshta të ndryshme në qendër, i kujtoj fëmijët e atyre kombeve dhe hamendësoj si e kanë vizatuar […]

Categories
lomsh

Kapslleku – msime televizori

Dy karakteret me te dashura tek Two and a Half Men kane qene psikologia edhe Berta qe na kane knaq ne cdo skene e episod qe jane shfaq. Ne njeren nga keto episode, Charlie shkon tek psikologia me ankesen se osht kaps! Tashti, mundet me qene njana nder mesimet kryesore qe kam marr prej televizorit. […]

Categories
lomsh

Filmat turqisht

Lufta ka qenë e rëndë, po para luftës ka pasur gjëra edhe me të rënda. Videokasetat e filmave turqisht! Një videokasetë e tillë ka qenë filmi i vitit 1982 i Ibrahim Tatlises. Tema e këtij filmi është më e mirë se realizimi! E keni një video në fund që në katër minuta ju çmonton krejt […]

Categories
lomsh Uncategorized

Pan(ik)demia

Edhe një javë ‘festojmë’ 21 vjetorin e intervenimit të NATO-s! Një fëmijë në pubertet i asaj periudhe, sot ka kaluar të tridhjetat. Ende, kohë pas kohe, ka ankthe nate ku gjendet në panik lufte! Dhe nuk është i vetëm! Fëmijëve të asaj kohe ‘iu arsyetohet’. Nuk iu arsyetohet prindërve të cilët është dashur të shfaqin […]

Categories
lomsh

llajkat

 ‘Demokracia është sistem i tmerrshëm, por është më i miri që kemi.’ – Winston Churchill E njëjta vlen edhe për neve kur dalim në zgjedhje, ‘krejt llapova, po së paku këta kanë luftue’ për 1000 euro dreka në ditë, kravata, udhëtime në St. Moritz, e njëqind zullume tjera. Por, për politikën ndonjë herë tjetër, ndonëse […]

Categories
lomsh

Kom mendu me myt veten!

Bile bile, edhe menyren e kom gjet! Te perkrymen! Edhe gjate e gjate kom kerku e mendu krejt menyrat e mundshme. Tu pas parasysh nafaken teme, me provu m’u var rrezohet tavani a thehet ckado qe varet litari. Jo qe jom qaq i trashe (jo ma i trashe se Egzoni tashti #sideburn), ama nafaka! Edhe […]

Categories
lomsh

shuj shuj

Nuk jane tre veta fajtor qe po i ricikloni neper statuset tuaja per kete çmenduri qe ka ndodh gjate ktyne viteve. Jane 1.8 milion fajtor, perfshi secilin prej neve! Fajtor osht qasja me ‘shuj, shuj…’ ose ‘hajt be se mire osht…’ e edhe asine ‘po cka po ta nin per tjeret…’ Kjo qasje, mbyllja e […]

Categories
lomsh

aparati kuqezi

a e mbani n’mend aparatin ‘klasik’, aton qe ke rreziku me djeg filmin nese s’ke dite me vnu mire, e jo veq 36 fotografite qe i ka pas n’maksimum? tashti, ka fmi qe kane mrri n’moshe te diplomimit edhe nuk e dine cka ka qene ai mjet… Keta fmi nuk e majn n’mend ate mjet, […]

Categories
lomsh

Shqiponjat aka. Droni p.2

Rreth 30 miliard euro kane konsideru demet e sulmeve t’NATO-s n’RSJ. Osht shifer qe sigurisht si gjithcka e tyne perfshin edhe demet qe jane ba n’Kosove.   Qe prej atehere, gjate ketyne 19 viteve, shumica e demeve jane sanu, e edhe jane ndertu salla e stadiume sportive. Kshtu, gjate ketyne 19 viteve, n’territorin e Serbise […]