Showing: 1 - 10 of 112 RESULTS
Sport

Fundi i parakohshëm i një ëndrre?!

Nuk është fundi i botës, e as i ëndrrës humbja e dy pikëve vitale kundër kombëtares më të dobët në grup. Tekefundit fitojmë si mysafirë ndaj Rumanisë a Zvicrës, e edhe këto dyja apo Izraeli mund të lëshojë pikë ndaj Bjellorusisë, sepse Andorrës vetëm ne i falim pikë. Fundi i botës, edhe i ëndrrave, është …

Katari 2022

Katari 2022 – Arabët (15)

Maroku Kjo Kupë e Botës ka qenë e veçantë për globalizimin e një imazhi arab krejt ndryshe nga ata që janë shtyrë përpara nga mediat e ndryshme. Nga Katari 2022 do të marrim me vete kujtimet për një rrugëtim fantastik të një kombëtare arabe e cila sa në fushë kënaqte edhe jashtë fushës së futbollit, …

Katari 2022

Katari 2022 – Penalltitë (14)

Orsato Gjithçka që kërkohet nga një gjyqtar në lojë futbolli është paanshmëria. Me Lahoz kurrë nuk ofrohet kjo. Me Orsatton pak më rrallë. Italiani së paku nuk dëshiron të jetë në qendër të vëmendjes, sa vendimet e tija! Kroacia kundër Brazilit luajti lojën më të mirë në Kupë të Botës që nga fitorja e famshme …

Katari 2022

Katari 2022 – Lotaria kroate (13)

Penalltitë Kroacia në këtë Kupë të Botës ka pasur vetëm një ndeshje të bukur – kundër Kanadasë! Dy barazime të lodhëta, edhe pastaj një turpërim japonez që si zakonisht i dërgoi te penalltitë ku janë mësuar të fitojnë. Shumë mirë na kujtohet që e ngjashme ka qenë edhe aventura e tyre në Rusi – dy …

Katari 2022

Katari 2022 – Van Gaal (12)

Rebeli Louis Van Gaal njihet si antagonisti në futbollin holandez, rebel. Dhe kjo të sjellë këtë epitet kur nuk pajtohesh me mendimin e shumicës. Rebelimi i tij e ka dëbuar nga Ajax për shkak të inateve të personalitetit emrin e të cilit mbanë stadiumi i Ajaxit. Ndër dallimet kryesore me Cruyff, është që Van Gaal …

Katari 2022

Katari 2022 – TV Hana (11)

‘90tat Nganjëherë i dëgjoni disa më në moshë kur thonë ‘ma mirë osht kon ktunihere’. Fatmirësisht, ata përqendrohen vetëm në një pjesë muhabeti të një pasdarke pas të cilës ke dëgjuar lajmet e orës 11 që ka qenë informata e fundit deri nesër në mëngjes. Pa telefon, pa internet, pa televizione (nuk ka pasur transmetim …

Katari 2022

Katari 2022 – Konspiracioni (10)

E para që bëjnë kur u tregoni për një dyshim konspiracioni është nënçmimi dhe përqeshja e kësaj ideje. Të gjithë ëndërrojnë një finale Argjentina – Portugalia, që do të ishte kulmi i njërit prej dy futbollistëve para se të lundronin në pensionim, njëri në Amerikë tjetri në Arabi. Konspiracione të tilla ka pasur gjithmonë, që …

Katari 2022

Katari 2022 – Barcelona (9)

Të fortit fituan dje, bindshëm, edhe tash presin dy kombëtaret që u desh të luftonin goxha shumë për të arritur te fitoret e tyre, gjithsesi të merituara. Derisa SHBA-të e Senegali prapë do ta kenë zor, për Anglinë e Holandën pritet të jetë pak më zor se që ishte dje. Që të dyja ekipet po …

Katari 2022

Katari 2022 – Efekti Katar (8)

Tetë ditë Pas tetë lodhje me nga katër ndeshje në ditë, tash është koha për përgjysmim të ‘angazhimit’. Edhe sikur të ishin ndeshje që nuk do të linin të dremitje, katër ndeshje futbolli në ditë janë shumë. Por, këto janë pasojat e një Kupe të Bote kontroverse në shumë aspekte, por prapë, e kënaqshme për …

Katari 2022

Katari 2022 – Matematika (7)

Ndonëse rrethi i dytë i ndeshjeve në grupe duhet të jetë më interesant, me më pak kalkulime, gjysma e ndeshjeve të ditës së parë dolën të ishin bajate. Së pari pasdite, Holanda dhe Ekuadori u pajtuan me barazim, duke i lënë punët për ndeshjet e fundit në grupe që do të jenë jetike për të …