Showing: 11 - 20 of 94 RESULTS
Sport

EuroXhunglla – Dita 9

Deutschland Uber Alles Himnet Disa e preferojnë himnin italian, supozoj për shkak të ritmit e melodisë, por nëse shohim tekstin, janë dy fjalë që bien në vesh – Italia dhe morte (vdekja). Nëse lexoni himnin italian, e shihni një gatishmëri të paparë për të vdekur. Në anën tjetër, nëse shkojmë për shembull te himni gjerman, …

Sport

EuroXhunglla – Dita 8

Ku po shkon futbolli, ku? 3 me 3 Tri ndeshje, tre gola! BOOOORIIIIIINGGGGGG Në rregull, prej Sllovakisë e Suedisë nuk kam pritur më shumë. Në fakt kam pritur 0:0, por më në fund dikush tjetër pos Cristianos shënoi penallti. Është humbje kohe, ofendim, krim, ndaj neve që të na detyrojnë të shohim ndeshje si Suedia …

Sport

EuroXhunglla – Dita 7

Lukaku, Romelu Lukaku Fituesit e humbjes Në futboll, asgjë nuk ka rëndësi nëse në fund nuk shënon fitore. Megjithatë, në shumicën e rasteve, vetëm njëri ekip mund të fitojë, derisa tjetri duhet të mbledhë atë çfarë i mbetet. E Maqedonia Veriore ka qenë fituesja më e mirë e këtij kampionati, ani pse nuk kanë shënuar …

turkey
Sport

EuroXhunglla – Dita 6

Kapitullimi turk, pleqtë s’kanë vend askund, dhe kombinimi “galik” “Darryl, how’s it hanging?” Nuk duhet të qeshi, për shkak se ka fansa të turqve, por pasi vet jam nip turqish, atëherë më takon të qeshi me vetveten. Nejse, këtë e kam bë në podcast sot. – https://open.spotify.com/episode/4ZPFwltpEFgzmzCJZJfnnH?si=4b0b21acf9204c45 Por, momenti më komik dje ishte kur Shenoll …

Sport

EuroXhunglla – Dita 5

CR7kordmeni, F-ja, dhe shapi e sheqeri Numrat e Cristianos Në gjashtë ndeshje të Kupës së Botës të vitit 1958, Just Fontaine ka shënuar 13 gola për Francën. Atëbotë 25 vjeçar, Fontaine kishte shënuar 4 gola në ndeshjen për pozitën e tretë, derisa Pele pas het-trikut kundër Francës në gjysmëfinale (5-2), kishte shënuar edhe nja dy …

Sport

EuroXhunglla – Dita 4

Zemër shike, Lewagoalski, dhe fryrja e madhe. Schick Katër vite më parë, Patrick Schick ishte pranë transferimit tek Juventus nga Sampdoria për rreth 30 milion euro. Ky transferim dështoi, duke i mundësuar çekut të kalojë tek Roma, dhe pas një huazimi në Leipzig, verën e kaluar në Leverkusen. Dje, çeku, i cili deklaroi që kishte …

Sport

EuroXhunglla – Dita 3

Uemblli, nana shqiptare, dhe kthimi i futbollit Shpija Futbolli u kthye, por jo ‘në shtëpi’. Anglezët, ashtu siç prisja, luajtën larg asaj që pretendojnë e duan futbolldashësit anglez. Futboll me shumë taktizime, i bazuar në depërtime nga krahët, duke lënë futbollist kryesor një mesfushor defensiv. Kalvin Phillips ishte i shkëlqyeshëm në një ndeshje që në …

Sport

EuroXhunglla – Dita 2

Muri, gjyqtarët, e diele e befasive Muri Çuditërisht, Page vendosi të luaj me 4-3-3 kundër Zvicrës që dukej e lodhur, e përgjumur, dhe jashtë formës, pos Embolos. Braktisja e formacionit më të shpeshtë, Uellsit do të duhej t’i kushtonte më shumë sikur Haris Seferoviç do të ishte më i pafalshëm në rastet që iu dhanë. …

Sport

EuroXhunglla – Dita 1

Dorëzimi turk, receta Spinazzola, dhe një e shtune e qetë Gabimet e Shenollit Në pjesën e parë turqit kishin vendosur të mbroheshin. Dhe u mbrojtën, deri diku. Prapë, kishte një moment kur e ‘harruan’ Insignen; dhe një tjetër kur e harruan Chiellinin. Nuk ishin të interesuar të sulmonin, linin Burakun të merrej me bashkëmoshatarët e …

Sport

Kosova e qyqarëve

Respekti për San Marinon, por sidomos për Maltën, më është shtuar gjatë kësaj jave. Të parët na respektonin duke provuar vetëm me anë të kundërsulmeve të tentojnë diçka kundër neve, derisa Malta për një pjesë të lojës lirshëm mbante topin, dhe vërtet do të ndjehesha keq po të mos pranohej ai gol që shënuan. U …