Showing: 1 - 10 of 64 RESULTS
M22

2022ta e Ad*ia*ikut

Targarienët Është një rresht te kënga Demonët e Imagine Dragons që më ka bërë të mos kem shumë besim në njerëz që sot i marr si shembuj pasi “të gjithë të shenjtët dikur i kthehen pasurisë”. Adriatiku nuk është as i pari, e fatkeqësisht, as i fundit në këtë listë që kushedi sa persona do …

M22

Koha Ditore si kalendar i shitores së lagjes

Prej një titulli rezistence në zenitin e pushtetit armik deri në gazetë që publikohet një herë në vit edhe anë në vetëm një zinxhir dyqanesh, rënia e Kohës Ditore është një histori e dhimbshme. Vetëvrasjet e Kohës Grupi Koha është vetëvrarë disa herë gjatë 15 viteve të fundit. E para erdhi nga ish-çiraku i Kohës …

M22

Përdhunimi mediatik

Problem është me qenë redaktor që vendos çfarë lajmi më dalë në botim e çfarë jo! Pos që duhesh të konfirmosh burimin e vërtetësinë e lajmit, duhet të mendosh si të rregullosh strukturën e tij se në cilën pjesë të temës bie më shumë theksi, çfarë po tenton të përçosh, edhe më e rëndësishmja si …

M22

Dobro Jutro Arena Sport

Telekom Srbija ka ble të drejtat e Premier League për vendet e ish-Jugosllavisë për 100 milion euro në sezon. Canal+ në Francë edhe Sky në Gjermani paguajnë më pak së bashku për Gjermani dhe Francë! Pse Telekom Srbija është në gjendje me pagu 3-4 fish më shtrenjtë se çmimi i tregut? Sepse, në Serbi janë …

M22

Çka ofron FIFA+?

Edhe FIFA – shtëpia e futbollit botëror ka lansuar ‘streaming’ platformën e saj, së paku për momentin falas. Duke mos devijuar nga shërbimet tjera simotra, edhe kjo do të ketë prapashtesën + (plus) mbrapa. Mbi 40 mijë ndeshje të garave të sotme, e 2000 ndeshje nga arkiva do të jenë pjesë e kësaj platforme, varësisht …

M22

Mishërimi i gruas si krim medial

Gjithçka ka nisur me Fiks Fare. Së paku për mua. Ka qenë emisioni i parë që kam parë gra gjysmë të zhveshura në programe televizive pa skenar. Dhe për një kohë pata hamendësuar çfarë pune ka prania e tyre në skenë derisa Saimiri dhe Doktori flisnin për gjëra që atëbotë edhe nuk i kuptoja mirë. …

Televizioni

Llajk për tragjedi

Jemi tu jetu me ni kohë të flliqtë, ku për llajka “gazetarët” duket sikur mezi presin me ndodhë ndonjë tragjedi. Gazetaria osht zanat, ama si çdo zanat tjetër, nuk ka fund kurrë edhe gjithmonë duhet me kqyr me bo veten ma të mirë se dje. Me lexu libra, me kqyr seriale, filma, a dokumentare, nuk …

the office
Televizioni

The Office – Recensim serie (pa spoiler)

Shanset e dyta zakonisht nuk janë të preferuara, por, nganjëherë del diçka si ‘The Office’ dhe bëhet seria më e dashur për ty! Fillimisht, nuk kam mundur të lidhem me ‘The Office’ për shkak të karakterit kryesor – Michael Scott (Steve Carrell). Çfarë të keqe nuk ka ky njeri? Një shef që mendon se është …

this is us 5
Televizioni

This Is Us – Sezoni 5 (me spoilera)

Okej, veç edhe një sezon ka mbetur, dhe mendoj që kjo është gjëja më e mirë për të gjithëve! Ndonëse nuk ka qenë ndër më të mirët e më të pikëlluarit, fatmirësisht, mendoj që reagimi i një shoqeje rreth përfundimit të serisë – “boll ma se na shterri” – tregon që jemi të gatshëm si …

the kominsy method 2
Televizioni

The Kominsky Method – Sezoni 2 (pa spoilera)

Chuck Lorre është mjeshtri i komedisë thumbuese! Dhe në perëndim të zenitit karrierës së tij ka gjetur dy karakteret e përkryera për zhanrin e tij në Sendin dhe Normanin. Historia e këtyre dyve do të duhej të përfundonte nesër, me sezonin e tretë, por Alan Arkin nuk është kthyer për sezonin e tretë, duke më …