Po të veja bast jetën time në parashikimin e fituesve të Oskarëve dhe Emmy-ve, edhe po të isha mace do të isha asimiluar deri më tani.

Por, fatmirësisht nuk jemi njeri që beson në filozofinë e bastit dhe akoma jemi gjallë që vit pas viti të bëjmë kësisoj parashikime dhe të ankohemi në ‘ekspertët’ e akademisë së filmit dhe televizionit. Këtë vit, pak më ndryshe pas çdo kategorie kam renditur favoriti tim dhe fituesin që besoj se ka gjasat më të mëdha të marr me vete Emmy-n me vete.

Dhe për fund, atë që e përsëris në çdo parashikim – pa marrë parasysh fituesin, ai serial që ju pëlqen juve, ai është më i miri për juve. Ndjehuni krenar për ato që i shikoni, që ju pëlqejnë. Llojllojshmëria e shijeve është ajo që i jep bukuri njerëzimit.

 

KOMEDI

Edhe këtë vit tek kategoria e komedive dominojnë komeditë single-camera. Një fitore plotësisht e merituar e ‘The Big Bang Theory’ do të ishte një fitore edhe për komeditë multi-camera, por, s’do të ndodh. Prej komedive tjera vetëm ‘Modern Family’ që të bën të qeshësh. Dhe unë komeditë i shikoj të qesh, jo të buzëqesh, nënqesh apo të bëj atë ‘qeshjen e brendshme’ serioze. Jo që janë seriale që nuk meritojnë Emmy, por asnjëra nga këto tjerat pos ‘Modern Family’ nuk meriton Emmy para ‘The Big Bang Theory’. Por, esnafët e Akademisë së Televizionit janë njerëz ‘serioz’.

Për arsyet që i përmenda më lart, Melissa McCarthy, Jim Parson, Allison Janney, e Ty Burrell janë favoritët e mi nëpër kategoritë kryesore të aktrimit. Por, pos Parsons, të tjerët nuk kanë shanse të mëdha për Emmy.

 

Komedia më e mirë

Favoriti im – “The Big Bang Theory”

Fiton – “Modern Family”

 

Aktorja më e mirë në komedi

Favoritja ime – Melissa McCarthy, “Mike & Molly”

Fiton – Amy Poehler, “Parks and Recreation”

 

Aktori më i mirë në komedi

Favoriti im dhe fiton – Jim Parsons, “The Big Bang Theory”

 

Aktorja më e mirë dytësore në komedi

Favoritja ime – Allison Janney, “Mom”

Fiton – Anna Chlumsky, “Veep”

 

Aktori më i mirë dytësor në komedi

Favoriti im – Ty Burrell, “Modern Family”

Fiton – më shumë gjasa Tony Hale, “Veep”, kategori e hapur

 

 

DRAMË

‘True Detective’ është fituesi i kësaj kategorie për mua. Ka qenë seriali më i mirë, së bashku me ‘Fargo’ që kanë debutuar këtë vit. Gjithçka është perfekte tek seriali, duke nisur nga aktrimi i Matthew McConaughey e Woody Harrelson, deri tek tregimi i mahnitshëm i Nic Pizzolatto. ‘Breaking Bad’ është seriali që ju pëlqen të gjithëve. Por, ka fituar Emmy edhe më parë, prandaj s’do të ndiheshin keq esnafët të votonin edhe për ‘True Detective’. Ngjashëm s’do të ndjeheshin keq të linin ‘Mad Men’ të fitonte sezonin e ardhshëm për finalen e serialit.

‘House of Cards’ në të tri kategoritë kryesore është i denjë për fitues. Por, s’do të fitoj, edhe pse më së afërmi për Emmy do të ishte Robin Wright që këtë sezon ka pasur një rol që ka rënë më shumë në pah. Edhe Kerry Washington nuk do ishte befasi të fitonte, por, edhe një fitore e Claire Danes do të ishte bajate. ‘Homeland’ ka pasur një sezon ‘meh’, dhe pos Mandy Patinkin, të tjerët nuk do të veçoheshin për mendimin tim nga ky serial.

Tek aktori më i mirë në dramë do të shkoja me Harrelson para McConaughey, pasi ka më shumë paralele në karakterin e tij me sfera të ndryshme, derisa McConaughey është detektivi me një të kaluar të mistershme. Harrelson ka një Emmy për Komedi me komedinë më të mirë të gjitha kohërave për mendimin tim ‘Cheers’. Por, meriton të vlerësohet edhe për dramë. Ngjashëm sa meriton edhe McConaughey.

Hamm duhet të pres finalen, Cranston ka fituar më parë, Spacey e meriton por ‘True Detective’, derisa Daniels e ka fituar vjet.

Në rolet dytësore Christina Hendricks dhe Jon Voight e meritojnë të vlerësohet për sezonet e shkëlqyeshme në serialet e tyre vitin e kaluar. Sidomos Voight ka qenë i mrekullueshëm tek ‘Ray Donovan’.

 

Drama më e mirë

Favoriti im – “True Detective”

Fiton – “Breaking Bad”

 

Aktorja më e mirë në dramë

Favoritja ime – Robin Wright, “House of Cards”

Fiton – Claire Danes, “Homeland”

 

Aktori më i mirë në dramë

Favoriti im – Woody Harrelson, “True Detective”

Fiton – Bryan Cranston, “Breaking Bad”

 

Aktorja më e mirë dytësore në dramë

Favoriti im – Christina Hendricks, “Mad Men”

Fiton – Anna Gunn, “Breaking Bad”

 

Aktori më i mirë dytësor në dramë

Favoriti im – Mandy Patinkin, “Homeland”

Fiton – Aaron Paul, “Breaking Bad”

 

MINISERI/FILM PËR TV

Sikur vitin e kaluar edhe këtu pres të dominoj filmi që trajton homoseksualitetin si temë. Vitin e kaluar ishte ‘Behind the Candalabra’ me Michael Douglas e Matt Damon që fitoi kategoritë kryesore në ministri/film për TV. Por, ‘Fargo’ ka qenë një ndër dy serialet më të mira të reja këtë sezon. Edhe pse është antologji, nuk besoj se sezonet vijuese do të mund ti afrohen cilësisë së këtij sezoni. Billy Bob Thornton është i mahnitshëm në të gjithë episodet, derisa ka një kast përkrahës që ka bërë punë të shkëlqyeshme. Nuk mund të lë pas as regjinë e sidomos skenarin, që të dyja në nivelin superior të televizionit.

‘Sherlock: His Last Vow’ ka pasur një sezon shumë të mirë, dhe që do të mbetet në kujtesë për një kohë të gjatë, deri në sezonin e ri, që përsëri do të vonohet së tepërmi. Harmonia e Cumberbatch dhe Freeman në skenë është e mrekullueshme, e ngjashëm nuk mbetet mbrapa as skenari.

Por, ‘The Normal Heart’ që nuk i afrohet në asnjë aspekt asnjërës nga dy miniseritë që përmenda do të mbledh shumicën e Emmy-ve. Pa meritë, kuptohet.

 

 

Miniseriali më i mirë

Favoriti im dhe fituesi-

“Fargo”

 

Filmi më i mirë për TV –

Favoriti im – “Sherlock: His Last Vow”

Fiton – “The Normal Heart”

 

Aktorja më e mirë në miniseri/film për TV

Favoritja ime – Kristen Wiig, “The Spoils of Babylon”

Fiton – dikush prej AHS

Jessica Lange, “American Horror Story: Coven” ose

Sarah Paulson, “American Horror Story: Coven”

 

Aktori më i mirë në miniseri/film për TV

Favoriti im – Billy Bob Thornton, “Fargo”

Fiton – Mark Ruffalo, “The Normal Heart”

 

Aktorja më e mirë dytësore në miniseri/film për TV

Favoritja ime – Allison Tolman, “Fargo”

Fiton – dikush prej AHS

Frances Conroy, “American Horror Story: Coven”

Kathy Bates, “American Horror Story: Coven”

Angela Bassett, “American Horror Story: Coven”

 

Aktori më i mirë në miniseri/Film për TV

Favoriti im – Martin Freeman, “Sherlock: His Last Vow”

Fiton – Jim Parsons, “The Normal Heart”

 

VARIETETE

Në kategorinë e serialeve varietetesh, ‘The Colber Report’ do të duhej të përsëriste suksesin e vitit të kaluar. Ka shumë arsye pse të fitoj ky program, që edhe për mendimin tim është më i përkryeri i këtij zhanri në televizion. E para arsye është pensionimi i karakterit të Stephen Colbert. Kalimi i tij në ‘The Late Show’ do të na sjell një Colbert më serioz dhe jo aq konservativ në mënyrë sarkastike sa është në emisionin aktual.

‘The Daily Show’ meriton çdo lëvdatë, por Jon Stewart ka mbushur raftin me Emmyt dhe hë fitoi, hë humbi nuk do të bënte ndryshim. ‘Last Week Tonight’ me John Oliver është shou që ka nisur me këmbë të mbarë këtë sezon. Për shkak të kufizimeve kohore nuk është në mesin e të nominuarve, por, për sezonin e ardhshëm qysh tani do e bëja favorit.

Do të më mungoj edhe ‘The Late Late Show’ me Craig Ferguson, i cili do të lë këtë shou në fund të vitit. Për mua do të mbetet njëri nga më të veçantit, më të mirët që kurrë nuk është shërbyer për talentin e tij në këtë zhanër të televizioni.

 

Shou varietet – Favorit im dhe fituesi

“The Colbert Report”