Nuk është fundi i botës, e as i ëndrrës humbja e dy pikëve vitale kundër kombëtares më të dobët në grup. Tekefundit fitojmë si mysafirë ndaj Rumanisë a Zvicrës, e edhe këto dyja apo Izraeli mund të lëshojë pikë ndaj Bjellorusisë, sepse Andorrës vetëm ne i falim pikë.

Fundi i botës, edhe i ëndrrave, është kur e sheh një grup lojtarësh në formën më të mirë të karrierës të ngujohen me vetëm një mendim – harkime te Muriqi i rrethuar me pesë veta – për plot 90 minuta, pa provuar as edhe një alternativë tjetër.

Dhe kur nuk mund ta çash një Andorrë me lojtarë që stërvitin pasi të kryejnë punën e rregullt gjatë ditës, atëherë nuk mund të presësh të mposhtësh Rumaninë a Zvicrën si mysafire, e kushedi a mund të marrësh të gjashtë pikët ndaj Bjellorusisë, apo të kthehesh fitimtar nga Andorra.

Problemi nuk është te rezultati sa te qasja.

Në ndeshjen me Izraelin e pamë keqvendosjen e Dresheviq – ka qenë fantastik në rolin e qendërmbrojtësit për Karagumruk gjatë tërë sezonit – por në rolin e mesfushorit defansiv nuk ka luajtur as një minutë.

Dhe kjo detyrë i ngarkohet në njërën nga ndeshjet më kryesore të kampanjës.

Me Izraelin ishim goxha me fat që nuk ia dolën të çanin rrugën, ashtu siç ne dështuam kundër Andorrës! Por, së paku sulmuam në të dy ndeshjet.

Qasja e njëjtë si kundër Izraelit si kundër Andorrës është turp për Izraelin!

Në vend që të angazhonim sulmues apo mesfushor ofansiv e të lëviznim drejt një formacioni më sulmues, Giresse ndërronte lojtarët në pozitat e njëjta.

Njohuritë prej trajneri të strategut francez u panë në lojën kundër Andorrës.

Që nga ardhja e tij kemi mposhtur vetëm Qipron, gjersa pikë na kanë marrë edhe Armenia, Ishujt Faro, e Andorra – të tria në Prishtinë, ani pse dy të fundit vetëm miqësore.

Fundi i një gjenerate.

Rrahmani, Muriqi, Rashica, Berisha, Paqarada, Zhegrova, Muja, Krasniqi, po kalojnë formën e jetës te skuadrat e tyre, por te ne nuk ia dalin të inkorporohen në ekip, e ky i fundit as nuk ftohet!

Muriqi e Rrahmani, Hadërgjonaj, e Paqarada verën e ardhshme do jenë 30 vjeçar, Zeneli e Vojvoda 29, Rashica, e Celina 28. Katër vite më vonë, të gjithë do jenë në fund të karrierës së tyre nëse mendojmë për Euro2028.

E gjasat për Kupën e Botës në vitin 2026 duhet t’ia lëmë shortit, që më të mirë se ky zor që gjejmë, ose Ligës së Kombeve, nëse ka ndonjë rrugë andej.

Një gjeneratë të artë po ia lëmë kurban një matufi francez të paaftë për të gjetur një alternativë kundër Andorrës që vetëm në Shqipëri e Molldavi ka marrë pikë si mysafire në kualifikimet për kampionate evropian në 51 ndeshjet e fundit!

Federata kriminale.

Nuk mjafton vetëm arrestimi i kryetarit të FFK-së.

Ajo organizatë, siç është dëshmuar nga shumë intervista të atyre që kanë punuar brenda, është e kalbur, e korruptuar deri te rojtarët!

Një menaxher që kënaqet kur e shtynë një gazetar të thotë Kosovo, e kërcënon lojtarët që refuzojnë vendin; një avokat a kushedi sa punë kryen aty që ndalon stërvitjet sepse shefi është në burg, dhe një Këshill Ekzekutiv që nuk kanë asnjë fjali të përmendur në procesverbalet e mbledhjeve, tregon mjaft për mafinë e futbollit kosovar.

Me këta njerëz, mos pritni kualifikim.

As fitore ndaj Andorrës, Ishujve Faro, a Burkina Fasos.

About Author

Writer?!

You might also enjoy:

%d bloggers like this: