Të fortit fituan dje, bindshëm, edhe tash presin dy kombëtaret që u desh të luftonin goxha shumë për të arritur te fitoret e tyre, gjithsesi të merituara.

Derisa SHBA-të e Senegali prapë do ta kenë zor, për Anglinë e Holandën pritet të jetë pak më zor se që ishte dje.

Që të dyja ekipet po luajnë mençur, nuk po ‘lirohen’ të japin gjithçka, edhe ngjashëm pritet të jetë edhe në vikend, sidomos që janë më pak të lodhura se ekipet kundërshtare që dje deri në fund u desh të ruajnë rezultatin.

Dy me dy

Dy ndeshjet tjera, Senegali me Ekuadorin dhe Irani me SHBA-të ishin më të baraspeshuara. Ajo e para ishte edhe më interesante se kjo e dyta, dhe mund të themi që të dy fituesit ishin bindshëm më të mirë se kundërshtarët e tyre.

Megjithatë, Ekuadori nuk e humbin ndeshjen sa e humbi Irani me idenë e mbylljes totale deri në minutat e fundit të lojës. Ndonëse Lahoz ka qejf të jetë në qendër të vëmendjes, rasti në fund nuk ishte penallti për Iranin.

Nga këto dyja, vetëm Ekuadori do të mund të ishte një kundërshtarë i denjë për Anglinë, derisa fitorja e Holandës ndaj Iranit do të ishte e padiskutueshme.

Barcelona

Sonte përballë janë dy nga emrat më të mirë që kanë veshur dresin e Barcelonës viteve të fundit, ndonëse njëri është legjendë e klubit e tjetri vetëm në fillim të karrierës së tij si blaugrana.

Prapë, ndeshja do të varet më shumë nga Messi se sa nga Lewandowski, dhe gjasat që të dy kombëtaret të kalojnë tutje janë minimale, ani pse jo të pamundura – fitorja minimale e Meksikës dhe barazimi ndërmjet Polonisë e Argjentinës kalon këto dyja në fazën tjetër.

Fakti që Franca e ka të siguruar pozitën e parë në teori, do të shtyjë të gjithë të kërkojnë pozitën e parë në grup që u sjellë një kundërshtarë tjetër nga grupi D.

Edhe ndeshja ndërmjet Arabisë Saudite e Meksikës do të jetë po aq interesante, me arabët që do kënaqen me barazim nëse Argjentina fiton me katër gola epërsi. Pra, edhe kjo ndeshje do të jetë pa kalkulime.

Franca me Tunizinë mund të bëjnë stërvitje, pasi edhe humbja eventuale nuk do të rrezikonte pozitën e tyre sepse Australia nuk mundet të mposht Danimarkën me 4-5 gola diferencë.

Danimarka do të duhej të kalonte tutje si e dyta e grupit, e të shkonte edhe gjatë, me pritjet e mia, por nuk janë çfarë kam pritur.