Green Bay ndoshta është qyteti më i vogël që merr pjesë në ligën NFL por suksesi nuk ka munguar asnjëherë. Packers kishin fituar dy titujt e parë të SuperBowl nga bashkimi i AFL me NFL, por ishte e nevojshme të pritej një Bret Favre për të rikthyer krenarin në këtë qytet. Por, që nga largimi i tij shpresat ishin shuar për Packers. Ashtu ishte edhe në ndeshjen e fundit të sezonit të rregullt kur Packers duhej të fitonin patjetër ndaj Chicagos dhe e bën. Skuadra që nisi këtë rrugëtim me Wild Card arriti të fitoj titullin e pestë të Super Bowl. Falë një mbrojtjeje të shkëlqyeshme që bëri tri kapje në, që të gjitha të shndërruara në pikë më pas, përfshirë edhe një touchdown. Gjithë kjo dhe falë një lidershipi të shkëlqyeshëm nga Aaron Rodgers ishin të mjaftueshme për titullin e 13të dhe të 5tin në Super Bowl për Green Bay Packers. Ben Roethlisberger kishte dy ndërprerje gjatë tërë ndeshjes që ishte diçka e jashtëzakontë për lojtarë të kalibrit të tij dhe me përvojë në finale të SuperBowl. Sidoqoftë ai nuk arriti të fitoj unazën e tretë, e edhe Pittsburg mbeti në gjashtë tituj të NFL, të gjithë të fituar në erën SuperBowl. Big Ben mbetet në dy tituj, por, rikuperimi që ai tregoi gjatë këtij sezoni është për t’u mahnitur. Edhe në final Roethlisberger ishte afër Rodgers me 25 pasime të sukseshme nga 40 tentime dhe 263 yard. Rodgers ishte shpallur MVP, duke tejkaluar edhe suksesin e parardhësit të tij tek Packers kur fituan titullin e fundit. Bret Favre kurrë nuk ishte shpallur MVP i finaleve, gjë të cilën Rodgers e arriti në tentimin e parë. Ai pasoi 304 yard dhe ishte i suksesshëm 24 herë nga 39 tentime në pasim. Pranuesi anësor Jordy Nelson pati 9 kapje për 140 yard dhe një touchdown. Edhe ai theu rekordin e skuadrës të arritur nga Max McGee në Superbowlin e parë i cili arriti 138 yard. Ndërsa shtytësi i Packers, James Starks arriti 52 yard nga 11 tentime që nuk ishte aspak larg kundërshtarit Rashard Mendenhall që pati 63 yard nga 14 tentime. Në fund të fundit Aardon Rodgers u bë vetëm kuarterbeku i katërt që ka hedhur mbi 300 yard në superbowl, duke u futur në mesin e legjendave si Joe Montana, Steve Young e Jake Delhomme. Në fund falë rezultati 31-25, trofeu i Lombardit shkon në Green Bay, aty ku sipas shumë analistëve e ka vendin.

Ndeshja u karakterizua nga shumë ngjarje interesante. Në fillim dukej sikur Green Bay do të fitoj lehtë pasi kishin një epërsi 21:10. Megjithatë çereku i tretë i takoi Steelers-ëve të cilët ishin shumë afër të ktheheshin në lojë, por fumble në çerekun e katërt dhe më pas touchdown nga Greg Jennings rikthyen epërsinë në 11 pikë. Steelers u kthyen në lojë falë touchdown të Mike Wallace dhe konvertimit dypikësh të Antwaan Randel El duke ngushtuar rezultatin në vetëm tri pikë, që barazohej me vetëm një gol. Megjithatë goli i shënuar nga Mason Crosby riktheu epërsinë jo aq të sigurtë për Packersët, por Steelers nuk arritën të kalojnë në epërsi pasi humbën edhe tentimin e katërt për pasim. Dy gjunjëzime të Packersëve më pas mjaftuan për titullin e parë pas 13 viteve për GreenBay.

Mos të harroj të theksoj që gjatë pauzës ndërmjet dy pjesëve u shfaq një shou i mahnitshëm nga grupi i njohur muzikor, The Black Eyed Peas.

Ishte Rajon Rondo ai i cili mposhti Magics të dielën më mbrëmje. Përderisa ai vazhdonte të shënonte nga brenda, Magics vazhdonin të huqnin nga jashtë. Në fund Rondo pati 26 pikë dhe 7 asistime. Celtics morën epërsinë në fund të pjesës së parë kur shkuan në pushim me rezultat 46-43. Pas çerekut të tretë rezultati ishte 70-61, epërsi që luhatej nga 8 deri në 16 pikë. Rondo u ndihmua nga Paul Pierce që pati 18 pikë dhe Kevin Garnett që pati 16 pikë. Me këtë fitore Celtics përmirësuan serinë në 23-4 në terren të tyre. Tek Magics Dwight Howard shënëoi 28 pikë dhe 13 kërcime. Në këtë ndeshje mungoi qendra e Boston, Shaquille O’Neal që pritet të mungojë edhe në një ndeshje.

Në ndeshjet tjera mbrëmë treshja e Heat ishte më e mirë ndaj Clippersave të Blake Griffin. Miami fitoi me rezultat 97-79. Wade pati 28 pikë, dhe nga 8 kërcime e asistime. James shënoi 12 ndërsa Bosh 16 pikë. Nga rezervistët më i miri ishte Eddie House me 15 pikë të shënuar gjatë 22 minutave lojë. Blake Griffin përsëri arriti D-D me 21 pikë dhe 16 kërcime. Clippers në përgjithësi ishin të dobët në sulm duke shënuar vetëm 32.5% nga loja. Në dy ndeshjet tjera të së dielës Knicks mposhtën 76ersat me 117-103. Amare Stoudemire shënoi plot 41 pikë dhe pati 7 kërcime tek vendasit i përkrahur nga fundori Landry Fields që shënoi 25 pikë. Elton Brand ishte më i miri tek mysfirtë me 28 pikë të shënuara. Indiana që nga zëvëndësimi i trajnerit kanë filluar një seri të shkëlqyeshme. Frank Vogel mund të jetë vetëm trajner i përkohshëm, por, suksesi i tij po vërehet menjëher. Në katër ndeshjet e fundit ata kanë arritur katër fitore, 4-0. Mbrëmë ata mposhtën në udhëtim skuadrën e Nets të New Jersey me rezultat 105-86. Mike Dunleavy shënoi 17 pikë ndërsa tek vendasit Brook Lopez ishte më i miri me 13 pikë të shënuara aq sa pati edhe Devin Harris.

Në NHL ishte një ndeshje rivalësh mbrëmë. Washington priti Pittsburg. Për qytetin e Pennsylvania ishte një mbrëmë dëshpëruese pas mposhtjes edhe në finale të Super Bowl. Penguinët u mposhtën e edhe u rrahën nga vendasit, Capitals. Michal Neuvirth ishte hokejisti më i mirë i ndeshjes me 22 mbrojtje dhe një përqindje absolute, 100%. Ishte një përgjigje e shkëlqyeshme nga çeku i ri, i cili para ndeshjes nga trajneri kundërsthar Dan Bylsma u konsiderua si “i luhatshëm” . Ishte ky starti i dytë i Neuvirth pas sëmundjes së Semyon Varlamov. Tek Penguins do të mungoj Evgeni Malkin pas lëndimit të gjurit, ndërsa akoma pritet rikthimi i Sidney Crosbyt. Alex Ovechkin nuk u dënua edhe pse inicioi rrahjen, pasi u godit fort nga kundërshtarët në këmbë. Sidoqoftë Ovechkin nuk ishte në listën e shënuesve. Për vendasit shënuan Brooks Laich, Marcus Johansson, dhe Mike Knuble në golin e zbrazët, 44 sekonda para fundit.

Montreal u mposht para publikut të tyre nga autsajderët New Jersey Devils, me rezultat 4-1. Ilya Kovalchuk shënoi dy gola, ndërsa nga një shënuan Dainius Zubrus dhe Travis Zajac. Ndeshja e fundit e të dielës kishte nevojë për vazhdime ku Tampa Bay mposhti St. Louis me rezultat 4-3. Steven Stamkos shënoi golin e 40 këtë sezonë për të siguruar fitoren për vendasit në vazhdime.

Kronika Amerikane përgatitet nga Luan Morina

Rezultatet

NFL

SuperBowl

Green Bay Packers – Pittsburg Steelers 31-25

NBA

Miami – LA Clippers 97-79

New Jersey – Indiana 86-105

New York – Philadelphia 117-103

Boston – Orlando 91-80

NHL

Montreal – New Jersey 1-4

Washington – Pittsburg 0-3

Tampa Bay – St. Louis 3-4 OT