1. Lazio – Juventus (e premte, ora 15n9)

Një pyetje duhet të shkoj në mendjen e fansave të Serie A tani e tutje – kush do të ndal Juventusin? Me aktivizimin e Dybalas, kthimin në formë të Moratas, dhe adaptimin e lojës pa yjet kryesore të mesfushës, skuadra e Allegrit është vështirë të ndalet tani e tutje. Për dallim nga pjesa tjetër e kreut, Juventus zakonisht nuk lejon befasi kundër skuadrave inferiore.

Në anën tjetër Lazio është skuadër e çuditshme. Kanë pronar të çuditshëm, trajner të çuditshëm me vendime edhe më të çuditshme. Sigurisht nuk janë dikush që mund të ndal Juventusin. Por, të shohim a do të fitoj Juventusi aq lehtë sonte.

  1. Wolfsburg – Dortmund (e shtunë, ora 6e30)

Gjithnjë e kam përmendur që lufta kryesore në Bundesligë do të jetë për tri pozitat e dyta. Dortmund është rehatuar në krye por ka bërë lëshime javëve të fundit, sidomos kundër Hamburgut. Wolfsburg ka gjetur veten për merak pas De Bruyne, por edhe tek këta lodhja ka nisur të shfaqet kur nevojitet më së paku.

Rëndësia e ndeshjes me Dortmund nuk është aspak e barabartë me rëndësinë e ndeshjes kundër Manchester United. Mund të presim një Wolfsburg që nuk do të lëshohet i tëri në sulm, duke provuar të mbaj rezerva për mesjavë. Falë Manchesterit, Dortmund mund ta ketë më të lehtë të mposhtë ‘ujqit’.

  1. Monchengladbach – Bayern (e shtunë, ora 3e30)

Është intriguese të shohim Bayernin kundër ekipeve si Monchengladbach. Mungesa e ‘thellësisës’ në pozicione ka nisur të jap shenjat e para, sidomos javën e kaluar kundër Hoffenheim. Skuadra e Xhakës ka një punë jo të lehtë edhe në mesjavë, dhe ngjashëm si Wolfsburg mund të shfaqet me angazhim të rezervuar në fushë.

E Bayerni është interesant të shohim se me çfarë formacioni do të shfaqet në fushë, çfarë eksperimentesh do të bëj Guardiola, dhe sa me sa do të fitojnë.

  1. Manchester Utd – West Ham (e shtunë, ora 4)

Ndoshta vitin e ri United do ta pres me trajner tjetër! Këtë do ta vendos Wolfsburgu. Loja e mërzitshme e Van Gaalit nuk është për fansat e United. Anglezët dëshirojnë futboll të mirë më shumë se tituj e sukses. Van Gaal nuk është i prirë të ofroj as njërën as tjetrën.

Bilic ka shkaktuar kokë-dhembje për të gjithë trajnerët e skuadrave të mëdha. Ka dështuar të bëj këtë me skuadra të barabarta me West Ham. Duket sikur kanë zbuluar strategjinë e Bilicit dhe tani e kanë më të lehtë ta përballojnë. Mezi pres të shoh qëndrimin që do të marr kroati kundër një skuadre që pëlqen të mbrohet për pjesën më të madhe të ndeshjes.

  1. Valencia – Barcelona (e shtunë, ora 8e30)

Moyes ishte i tmerrshëm. Nejse, Sociedad nuk është si Valencia. Por, kjo veçse shton presionin mbi Nevillët. Nuno Espirintu Santu kishte dështuar të kompozoj ekipin që kishte sjell aq shumë lojtarë të shtrenjtë. Tani të pozicionuar në pjesën e gabuar të renditjes, dhe në rrezik për tu eliminuar nga Champions nga një skuadër si Gent, Valencia duhej të ndryshonte diçka. Por, me pa përvojën e Gary Neville si trajner, nuk pres ndryshim të menjëhershëm. Aq më pak kundër Barcelonës.

Skuadra e Enriques si zakonisht shkon në drejtim të kundërt me motin. Sa më shumë që ftohet moti, aq më shumë nxehet Barcelona. Mjerë ata që iu dalin para këta muaj. Mjerë Valencia e Neville!

About Author

Writer?!

You might also enjoy:

%d bloggers like this: