Categories
Milan

Katërshe për fillim

Duket se gjithçka po funksionon në mënyrë të përkryer për Milanin. Së pari transferimi i Ibrës, dhe tani fitorja e thellë ndaj Leçes. Së paku pas xhiros së parë do të jemi në krye (s’besoj se Interi mund të fitoj më thellë, Bolonja ndoshta!).  Pra, s’do të na mbetet merak që nuk ishim asnjëherë në […]

Categories
lomsh

E hënë, mëngjes! – 30 gusht 2010

Çka do të bëj Reali nëse dështon sivjet?! Murinjo shihet si shpresa e fundit për skuadrën mbretërore që këtë vit ka investuar në lojtarë të rinj. Ndeshja e parë nuk dha shumë shpresa për sukses të kësaj skuadre. Në rregull, Majorka është dorështrënguar në terren të vet, por është Reali. Reali i zhytur në borxhe […]

Categories
Televizioni

10 programet televizive më të suksesshme në sezonin e kaluar

Luan Morina numëron 10 programet televizive më të suksesshme në sezonin e kaluar 10. Një kafe me Labin – RTV21 Kështu: Labi ndoshta ju shkon nerva. Mirëpo formati i ri i emisionit është treguar mjaftë i suksesshëm. Ai po sjell përvojën nga vise krejt të ndryshme, nga vise që kurrë nuk do të dilnin në […]

Categories
Sport

Botërori 2010 – 13 ditë pas

I pari i futbollit, Sep Blater deklaroi se ky kampionat ishte më i miri, i veçantë nga të tjerët. Pyetje me vend do të ishte: “Çfarë ishte e veçantë për këtë kampionat?” – do të ishte pyetje shumë me vend që nuk do të kishte përgjigje të arsyeshme. Topi, vuvuzelat, gjyqtarët, tribunat e zbrazëta, ishin […]

Categories
Opinione

Mjeshtëria e kafes

A pini kafe? Unë jo. Së paku jo kafe turke, kafe që gjithmonë kemi pirë si komb. Ka ni shije interesante që nuk më lë përshtypje kushedi sa mirë ta përgatisë. Megjithatë, Valbona i bën diçka kafet e mira. Jo shumë të mira, por mund t’i pijë lehtë. Ndoshta ambienti, atmosfera është më ndryshe tek […]

Categories
Filma

I dashur Xhon

Titulli origjinal: Dear John Zhanri: Dramë, Romancë, Luftë Skenari: Jamie Linden, Nicholas Sparks (novela) Regjia: Lasse Hallstrom Premiera e shfaqjes: 05 shkurt 2010 Kohëzgjatja: 108 minuta Rejtingu: +13 për shkak të sensualitetit dhe dhunës Kasti: Channing Tatum, Amanda Seyfried, Henry Thomas, Richard Jenkins, dhe Keith Robinson Film fantastik. Këtë vit thjesht nuk ka pasur film […]

Categories
lomsh

Ëndërroja për Afrikan

Më në fund kampionati botëror do të mbahet në një vend afrikan. Ishte kjo një ëndërr e kryetari të FIFA-s, Sep Blater, që edhe ky kontinent të shijoj “shpirtin” e ngjarjes më të madhe në historinë moderne të njerëzimit. Pritet të jetë ngjarja më e madhe që ka ndodhur ndonjëherë në kontinentin afrikan. Mbi 2 […]

Categories
lomsh

Rivaliteti i Red Bull

Ajo çfarë ndodhi në Stamboll në skuadrën e Red Bullit edhe një herë tregoi se marrëdhëniet në skuadra nuk janë gjithmonë “miqësore”. Të jesh duke udhëhequr me dy bolidë, dhe të përplasen në mes vete është tragjike. Kjo i ndodhi Kristian Hornerit, drejtorit të skuadrës së Red Bull, skuadër që ka ndërtuar një bolid shumë […]

Categories
Televizioni

Eurovisioni – Një tregim që vazhdon…

Anglezët ishin të fundit. Tejmase të dëshpruar. Sulmuan mënyrën e votimit. Përsëri. Biles disa shkojnë aq larg sa që propozojnë të ndryshojn emrin prej Euro-Vision, në IshBashkimiSovjetikVision. Kanë të drejtë. Shumë mirë tha moderatori nga Gjeorgjia “8 pikë shkojnë për nënën Rusi”. Megjithatë Rusia as vitin e kaluar, as sivjet nuk fitoi. Nuk është gjithçka […]

Categories
Filma

Betmen

Titulli origjinal: Batman Zhanri: Fanta-shkencë Skenari: Bob Kane (karakteret), Sam Ham (tregimi), Warren Skaaren Regjia: Tim Burton Premiera e shfaqjes: 23 qershor 1989 Kohëzgjatja: 126 minuta Rejtingu: +13 Kasti: Michael Keaton, Jack Nicholson, Kim Basinger, Robert Wuhl, Pat Hingle, Billy Dee Williams, Michael Gough, dhe Jack Palance Që stripi, apo komiku të realizohet në film […]