Sinqerisht! 2:0 është rezultati më i keq që ka mundur të jetë mbrëmë! Pse?! Tani Allegri, Galliani, e edhe Sedorf do të dalin me deklarata se nuk kishim fat, luajtëm mirë, gabuam, e gjëra tjera të ngjashme, dhe aspak të arsyeshme. Po të humbasnim me rezultat më të thellë, psh. 4:0, do të ishte turp dhe do të mbulonim faqen e parë të gjitha gazetave italiane, dhe evropiane. Po të humbnim 1:0, ose 2:1, do të ishte rezultat i mirë, por jo i knaqshëm.

Shumë gjëra shkuan keq të mërkurën mbrëma. Tashti do ti përmendi një nga një.

Vërtetë mëkat që Amelia ka debutuar me një mbrojtje aq të dobët para tij. Ai ka qenë i jashtëzakonshëm kur nuk është tradhtuar nga skuadra e vet. Muri i gjallë në gjuajtjen e lirë nuk ishte lojal, ndërsa Bonera nuk është hera e parë që na ka tmerruar. Kujtojeni Old Trafordin, dhe 4:0, e skuadrës së Sër Aleksit. Marko Amelia ka dëshmuar se nuk është hiq më poshtë se Abiati, për më tepër është shumë më i mirë dhe më vigjilent, nuk e zë “gjumi” si Abiatin ndaj Katanias. Ky portjer meriton të jetë në portën tonë, startues në shumë ndeshje. Edhe pse Abiati është treguar shumë i mirë ndaj Kievos, dhe jo që është i dobët, është shumë i mirë, por Amelia është më i mirë.

Kalojmë te pjesa e parë tmerruese e mbrëmjes.

Zambrotën e kam përkrahur nga fillimi i sezonit. Kam patur besim tek ai. Por, nuk është i përshtatshëm për pozitën e tij. Kemi pasur Kafun para dy sezonesh si Zambrota. Kafu luante 45 minuta sepse nuk mundte më shumë, Zambrota po luan më shumë, por nuk kemi një mbrojtje dhe mesfushë defanzive për të mbuluar Zambrotan kur ai të shkoj në sulm. Kur ishte Kafu kemi patur Ambrosinin dhe Gatuzon, në kohën më të mirë të karrierës së tyre.

Në anën tjetër Antonini ka mbushur 28 vjet, dhe akoma presim të rritet. Në Milan nuk është qudi nëse mendojn[ k[shtu pasi ai goxha i ri në krahasim me futbollistët tjerë. Akoma nuk i ka kaluar dy treshat (33 vjet). Ka vetëm 28 vjet. Nuk është një mbrojtës i mirë i majtë, nuk është një mbrojtës i majtë që duhet të luaj në Milan. më shumë ka qenë dhe ëshët ofanziv se sa defanziv. Pozita e tij natyrale ka qenë mesfusha, por Milani e ka kthyer në mbrojtje duke ia prishur edhe atij karrierën edhe duke lënë të hapur një pozitë mjaft të rëndësishme në skuadrën tonë.

Nesta ka qenë dhe është lider i mbrojtjes së Milanit. Ishte njëri ndër ata pak lojtarët që bën punë të mirë mbrëmë. Por, jo vetëm Suarez, por edhe Oëzil, Ronaldo, e Di Maria, kanë filluar ta kalojnë me lehtësi. Duhet të jemi real, Sandro ka filluar të plaket. Është viti i fundit në kontratën e tij, dhe nëse nuk blejmë një mbrojtës më të ri dhe cilësorë, atëherë duhet ta vazhdojmë edhe një vit, por me një Lacio në Ligën e Kampionve, nuk përjashtoj mundësinë që Nesta të kthehet aty ku e ka zemrën, ku është një hero më i madh se në Milan, në Lacio. Për mua Nesta është njëri ndër qendërmbrojtësit më të mirë që ka pasur Milani ndonjëherë, përkrah legjendarit Franko Barezi, e edhe më i mirë se Billi Kostakturta. Nesta funksionon mirë kur të jetë me Tiago Silvan. Edhe aty ka probleme kohë pas kohe, por na nevojitet një mbrojtës i djathtë më i gjallë.

Që nga Konstant Van Den Stok (stadiumi i Anderlehtit), në Old Traford, e deri në Santiago Bernabeu, Bonera ka njollosur emrin e tij në Ligën e Kampionve. Ky lojtar nuk është për Milanin. Nuk është dashur kurrë të vinte në Milan. Vendose në anën e djathtë, vendose në anën e majtë, vendose në qendër, e edhe qendërsulmues fute, nuk bën punë. Jo në Milan. Kemi mbrojtës sa të duash. Nuk kemi besimin e Allegrit në ata. Sokratis ka zhvilluar një ndeshje, Jepes e Onjevu asnjë. Të gjithë janë më të mirë se Bonera. Sokratis dështoi se kundër Bogdanit është dashur të futet Onjevu gjigant. Sokratis shumë mirë do të funksiononte mbrëmë si mbrojtës i djathtë, do të ndalte Ronaldon shumë më mirë se Zambrota. Por, është Allegri!

E kam përmendur më herët, si shumë gjëra tjera. Sedorf dhe Pirlo nuk funksionojnë në mesfushë. Kur e shtojmë edhe Gatuson, mosha e mesfushës arrin shifrën magjike 100 vite vjetërsi. Ha! Sedorf nuk është ai i vjetri është plakur, dhe nuk mund të kesh dy mesfushor kreativ, dhe dy mbrojtësa anësorë ofanziv. Me kë do të mbrohesh me dy qendërmbrojtës dhe një mesfushor të plakur defanziv si Gatuso. Kur ke në fushë këtë formacion nuk guxon të kundërsulmosh, sulmon me ngurrim, sepse në kundërsulmin e parë, mushkëritë do të lënë mesfushorët dhe Zambrotën në fushën e kundërshtarit.

Reali ka luajtur me Oëzilin (21vjet), Kediran (23), Di Marian (22), Marçelon (22) që ndihmonte nga mbrojtja dhe Higuainin (22) i cili nuk bëri shumë, por merrte Nestan, të vetmen pengesë për vendasit. Kur Nesta përqëndrohej te Higuanin, Reali kishte hapësirë sa të dojë. Nuk arritën të krijojnë shumë raste dhe të realizojnë ato pak që i krijuan. Xabi Alonso (28vjet) ishte më i vjetri në mesfushën e Realit. Të tjerët duhet të thërrasin mesfushorët tanë me mixhë përpara. Dhe ata fëmijët e Realit shpartalluan mesfushën tonë, Oëzil dhe Di Maria nuk kishin të ndalur. Nuk bënte asgjë Ronaldo sa bënin krahtë e mesfushës. Boateng futet vetëm në fund, ndërsa Flamini që do të kishte funksionuar shumë më mirë se të tre mesfushorët së bashku qëndron rezervë. Masimilano Allegri është duke bërë budallallëqe që do të na kushtojnë shumë. Vetëm po tregon se nuk është një trajner që duhet të udhëheqë një skuadër si Milani. Jo kështu. Shumë më ka pëlqyer në miqësore kur angazhonte të gjithë të rinjtë. Por, kjo paska qenë sa për miqësore. Tashti i kthehehemi kohëve të vjetra.

Vetëm Ronaldinjo është munduar të bëj diçka. Ka bërë një pasim të shkëlqyeshëm tek Sedorf i cili është humbur plotësisht kohëve të fundit. Shpesoj të largohet në janar. Ibrahimoviç ka shfaqur personalitetin e tij të vërtetë. Ai nuk është lojtar që vrapon. Është koprrac, dhe nuk bëhet fort merak se çfarë do të ndodh. Pato, nuk ka pasur hapësirë që e gjente ndaj Kievos. Përnjëherë bëja krahasime në mes atij dhe Mesit. Besoj se mund ta arrij dhe ta tejkaloj Mesin, por ky i fundit vendos vet ndeshjen. Pato jo.

Robinjo mbrëmë ishte shumë shumë i gjallë, i lëvizshëm, dhe më kryesorja i motivuar. Pse të mos startojë nga minuta e parë. Cili nga “kuqezinjtë”, pos Sedorfit, e njeh më mirë atë bar në Santiago Bernabeu, pos Robinjos.

Dhe për qershi mbi tortë Allegri largon Paton, fut Inzagin. Hëhë! Presim nga Inzagi të bëj diçka më shumë se Pato. Dhe atë ndaj Realit! Haha! Tragjikomedi nën regjinë e Masimilano Allegrit.

Hoze Murinjo e mposht Milanin edhe me 7 lojtarë, edhe me një skuadër të dobët si Interi. Shpresoj të mos turpërohemi në San Siro pas dy jave, sepse kjo humbje nuk është gjë, në krahasim me atë që mund të ndodh në Milan!

Luan Morina

Kolumnist i rregullt për ACMilan-Shqip

About Author

Writer?!

You might also enjoy:

%d bloggers like this: