shkrime për filma, seriale, sport, e filozofi jete

Tag: barry

Barry – Sezoni 3 (me spoilera)

Është një skenë, ndoshta në episodin e gjashtë, ku Berri ikën me motoçikletë. Në aspektin teknik, mendoj që ka qenë ndër aksionet më atraktive që kam parë në televizion vitin e kaluar.

Ngjashëm mendoj që nga komeditë e nominuara për Emmy këtë vit, Barry është komedia më e mirë.

Në pjesët teknike, regjia shkëlqen në shumë momente tjera, duke mos çaluar nga dy sezonet paraprake. Mendoj që për ata që dëshirojnë të bëhen regjisor, mua si shikues do më kënaqnin sa më shumë kënde si ato te Barry.

Edhe një skenë e çmendur është kur zihen çeçenët në plantacionin e tyre, derisa në prapavijë luan ‘Africa’ e Totos, por rusisht? Apo është në gjuhën ukrainase? Sidoqoftë, është top skenë.

Dialogët janë të shkëlqyeshëm, si gjithmonë. Brenda një episodi ke muhabet romantik ndërmjet Noho Hank dhe të dashurit të tij, ke muhabet depresiv ndërmjet Berrit e Kusinos, dhe muhabet familjar ndërmjet Berrit e Sellit.

Sigurisht që Noho Hank është karakteri im i preferuar në këtë seri, dhe jo vetëm për shkak të stilit të flokëve (qelat unite!).

Nëse thellohemi pak më shumë në të, e gjejmë një karakter që nuk është i keq, por dëshiron të bëhet. Dhe ky tentim transformimi e bën të këndshëm si karakter Nohon.

E kundërta e Berrit pra. Te Berri, vazhdon qëllimi për transformim, i cili nuk po vjen, dhe në këtë sezon e gjejmë një dorëzim të tijin duke provuar të shpaguaj fajin që ka ndaj Kusinos e Sellit. Dhe ky shpagim vjen me të vetmen gjë që ai të bëjë mirë – të vrasë ose të shfaq gatishmëri të vrasë!

Fundi, na zë të gjithëve në një moment të papritur. Ndoshta është fundi i Berrit, pasi që të dy personat që dëshiron tu bëjë mirë e kanë tradhtuar. Dhe kjo për të është më keq se të mbetet në burg!

Arrijmë në një pikë filozofike që prekë zhvillimin e karakterit të Berrit. E njëkohësisht sfidon atë të Nohos. A jemi të predestinuar të jemi ose të keq ose të mirë, pa qenë të aftë të ndryshojmë pa marrë parasysh motivimin?

Komedi me titull, art në realizim, e thurur me filozofi, është Barry! Nota personale: 5/5

Barry – Sezoni 2

Janë disa persona që mjafton t’i shikosh në fytyrë dhe të trishtojnë.

Bill Hader ka pasur disa role të këtilla, kur zgurdullonte sytë, në Saturday Night Live. Dhe pastaj ka pasur Stefonin në segmentin e Weekend Update që të pshurrte nga të qeshurat! Berri është kombinim i të dyjave!

Por, edhe nëse nuk keni parë SNL, do të kënaqeni me këtë seri prej dy sezoneve (deri tani) me 16 episode në total. Tamam për një kohë të këtillë! Dhe komedia është gjeniale, me 6 Emmy të fituar, përfshirë dy vitet e fundit për aktorin më të mirë në komedi, si dhe shumë nominime tjera.

E Berri Berkman është një ish-marinë i cili tani punon si një vrasës me pagesë. Në ndjekje të viktimës së tij të radhës, ai gjen dashurinë për teatrin në Los Anxhelos. Dhe dashurinë e jetës së tij?! Si dhe përzihet në nëntokën e qytetit të engjëjve me mafinë çeçene të cilët kanë edhe NoHon i cili është ndoshta katalizatori më i mirë i krejt ngjarjes.

NoHo është Viktor Zas i ‘Gotham’, dhe nëse ju ka pëlqyer ky karakter, nuk keni nevojë më shumë të bindeni për të parë ‘Barry’. E kushëriri i Berrit që e përzien atë në krejt këtë pazar është Monro, i portretizuar nga Stephen Root (The Man in High Castle, NewsRadio). Henry Winkler është një emër tjetër i njohur që vjen si mentor teatri, dhe Sarah Goldberg si një nxënëse tjetër dhe vajza që i pëlqen Berrit.

Fillimisht mund të ju duket më shumë si dramë se sa komedi, por nuk shkon shumë kohë kur do të qeshni me shumicën e ngjarjeve që ndodhin, dhe atë falë një skenari të jashtëzakonshëm. Kemi disa skena që në vete përmbajnë një pjesë komedi dhe një tjetër dramë. Thjesht, ju do të qeshni derisa dikush tjetër po lufton për të mbetur gjallë!

Aktrimi i Bill Hader, ngjashëm si i aktorëve dytësor është fenomenal. Kjo ndihmohet nga skenari dhe regjia e hatashme. Edhe historia duket sikur po shkon në një rrugë pa dalje, me një ide që s’do të ketë shumë episode kur gjithçka do të përfundojë. Por, ne po presim sezonin e tretë!

Më e mira është që ju mund të shijoni dy sezone një pas një, pa pasur nevojë të prisni një vit ndërmjet. Nota personale për dy sezonet e para: 5/5

Barry – Sezoni 1 (pa spoilera)

Shumë veta kam parë që e ndërlidhin ‘Barry’ me ‘Dexter’. Më shumë e konsiderojnë frymëzim se sa kopje. Nuk kam parë Dexter. Mirëpo, kam parë Saturday Night Live me Bill Hader, dhe pothuajse çdo projekt kinematografik e televiziv në të cilin është shfaqur më pas. Për ata që presin një Bill Hader me komedi të stilit të SNL, apo Stefonit, nuk është seriali i duhur ky. Por, për fansat e Continue reading

© 2023 Bllog Personal

Theme by Anders NorénUp ↑