Showing: 1 - 10 of 18 RESULTS
Sport

EuroXhunglla D17 – Gjeneza

Enrico Chiesa Mendoj që Federico Chiesa ishte ndër lojtarët më të nënvlerësuar tek Juventusi sezonin e kaluar. Personalisht, kam pritur të startojë më shumë ndeshje në fillim, por është shumë e kuptueshme të mos startojë para Insgines e Berardit. Në finale duhet të jetë muhabet tjetër. Jo vetëm me Spanjën Chiesa ka qenë ndër ato …

Sport

EuroCullakhanja

Provova të gjej një emision të denjë në televizionet tona, mirëpo dështova. Për këtë arsye zgjodha atë emisionin më të kotë në televizionet tona – Odeonin! Në atë emision, që çuditërisht ka shumë mysafirë në studio, unë s’do të shkoja edhe po të paguhesha! Nuk do të shkoja në shumicën e emisioneve, sikur mos të …

Sport

EuroXhunglla 16 – Çarls Darvini

Roberto vs Roberto Ato specie që nuk evoluojnë, vdesin! Italianët e bën këtë, belgët vdiqën! Nëse shohim lojtarët mbi të cilët bazohej Martinez, shohim që janë lojtarë që luajnë në ligën japoneze, portugeze, e turke. Në anën tjetër, kishim italianët nga top klubet e Italisë. Nëse mendojmë që Vermaelen nga Vissel Kobe ku pas një …

Sport

EurXhunglla 16 – Shën Thomasi i Oberbajernit

Gjërat që i duam na tregojnë çfarë jemi Pas përfundimit të garës së parë të madhe në futboll, dhe penalltisë së humbur të Roberto Baggios, fëmijët e lagjes tregonin si e kishin vrarë futbollistin me bishtalec për shkak se kishte humbur penalltinë vendimtare. Dikujt të pjekur do i ishte dukur e pakuptimtë, por për fëmijët …

Sport

EuroXhunglla D15 – E hëna më e mirë e vitit

Azpilicueta Në dy ndeshjet e fundit, Spanja ka shënuar më shumë gola se sa në të gjitha ndeshjet e Kupës së Botës në vitin 2010, të cilën e kishin fituar. Prandaj, kur them që kjo Spanjë është më atraktive se ajo Spanjë, mendoj në ndeshjen e djeshme, që prapë është një ndeshje atraktive më shumë …

Sport

EuroXhunglla – D14 Tutcat e mëdhenj

Njëjtë sikur me italianët, edhe me holandezët ndodhi e njëjta – kundërshtari ishte i mbyllur dhe priste që pasi të tërhiqte mirë kundërshtarin të befasonte me ndonjë kundërsulm. Dallimi i vetëm ishte që Austria bënte presing të lartë dhe të ashpër duke ndërprerë qysh në fillim çdo tentim për të hapur lojën me topa të …

Sport

EuroXhunglla D13 – Tridenti milanist

Në një çast, në terren, treshja e mesfushës italiane përbëhej nga Locatelli-Pessina-Cristante! Ajo çfarë kanë të përbashkët të tre këta është që si futbollistë kanë ‘lindur’ në Milanello, duke kaluar nëpër grupmoshat e Milanit, para se të arrijnë tek ekipi i parë. Aty, Pessina nuk ka zhvilluar asnjë ndeshje, duke u huazuar nëpër Serie C, …

twitter.com/onsoranje
Sport

EuroXhunglla D11 – Akademia Pandev

Kur flasim për filozofinë perëndimore, nisim nga Greqia antike, ku Sokrati ishte mësues i Platonit i cili hapi Akademinë e parë, e Platoni ishte mësues i Aristotelit i cili hapi Liceun e parë. Kjo e fundit tingëllon më shumë frëngjisht, dhe ndoshta për këtë arsye nuk është në përdorim së fundmi, pasi ne jemi të …

Sport

EuroXhunglla D10 -Elveda Avrupa

Mendova të vendosja një titull patriotik si shqiptarët shpartallojnë Turqinë, por pastaj më ra në mend që as Shqipëria e as Kosova nuk janë pjesë e këtij evropiani. Zviceranët e natyralizuar kanë përzgjedhur Zvicrën, me të drejtë mendoj, por më së shumti më bën të vjellë kur arsyetohen kinse nuk e kanë ditur apo nuk …

Sport

EuroXhunglla – Dita 9

Deutschland Uber Alles Himnet Disa e preferojnë himnin italian, supozoj për shkak të ritmit e melodisë, por nëse shohim tekstin, janë dy fjalë që bien në vesh – Italia dhe morte (vdekja). Nëse lexoni himnin italian, e shihni një gatishmëri të paparë për të vdekur. Në anën tjetër, nëse shkojmë për shembull te himni gjerman, …