shkrime për filma, seriale, sport, e filozofi jete

Tag: Game of Thrones

Per ata qe se kqyrin Game of Thrones

Pahiri mundeni mi degju disa veta qe n’kete pike zhegu thojne ka ardh dimri. Nejse, s’jane tu e permend kto ditet e fundit pasi edhe entuziazmi dicka ka ra, edhe pse kualiteti i Game of Thrones hala osht nalt. E vertete qe disa kane prit dicka ma shume, sidomos me episodin e fundit, mirepo Continue reading

Game of Thrones 6×10 – recensim me spoilera

Me sa qef e presim këtë ditë t’finales edhe kur t’vjen nisemi mu mërzit. A pritet prilli, a maji, a kushedi kur e nisin?!

Mas krejt atyne çka kan ndodh në episodin e kalum s’pres me kon nojsend qe na shtyn me bo 7here wow.

E tash…

Lanisterët rend edhe ky plaku – ‘kur t’narthin komt t’nerth kejt trupi’ (me t’knaq interneti me ksi sene). Trump, Boris Xhonson, Xhofri, tash Tomen – lista e bjondave të urryer veq po zgjatet.

Muzika e mirë tashti edhe çka osht ky, gjykim? S’besoj që edhe ni ‘walk of shame’. Ftyra e ktij plakut të Margaritës shumë sheksperiane. Tashti qetsi… ose jo… po vazhdon muzika. Okej, e dim që osht trillim, amo grand maester hala me qika a?! N’atë moshë?! Nejse, tash qetësi përnime se erdhën kta…

Qysh e shtyn ky plaku, cilat krime?! Po krejta, çka t’thujsh. Po m’doket plan ky i Margaritës! S’osht kon vetvetja episodeve t’fundit! Snickersat jon harxhu n’King’s Landing. Paramendo kta ‘konspiracionistat’ kur ta shohin dritaren tek ky vendi tu thon ‘jaaa, po krejt kjo osht pjesë e mashtrimit t’madh, s’bon me kqyr këtë serial.’ Mos ju folni mo kurrë! Dysh, tresh, çkado boni veq mos i leni me hap gojën për seria.

Ky Lorasi tashti mu bo si ky plaku a?! S’paku Margarita s’vyn mu tut që ka mu turpnu si Sersei. Btw ku osht Sersei e Tomeni?

Vvv… gërditshëm. Okej, kjo muzikë nuk osht ka m’pëlqen. Diçka po zihet. Tutjuni robotikës. Nejse ne ti tuten fmija, nesër masnesër prindt mujn me pru ksi bisha robota mos me i lon me dal fmin prej dhomës. Plus ja marrin telefonin!!!

Mbretëresha nonë… plani i Margaritës s’osht ka shkon qysh t’duhet… çfarë plani ka Sersei?! Muzika osht ka m’pëlqen, tepër, amo diçka osht ka mbulon kjo muzikë. Jo jo… edhe grand Piselin a?! Prej fmive a?!!!!!!!! Khuuuuu… s’met sen pa u pa ktu… kjo pak e tepërt…

Kush pi fol ktij…. ihuuuu…. edhe kton a?! Ç’dreqin kanë kta fmija sot?!

oOo… po m’doket pe di çka po ndodh!!!! Po tybe, diçka s’osht n’rregull… Margarita mirë e ka… m’doket edhe ky këmbëzbathuri e kuptoj sa sahati… gjelbërt…. bum…

khuuuuu….

hahahahha… s’osht mirë kjo gru…

paska hala a?!

Osht prit kjo… hakmarrje n’stilin e Serseit… hahahah… çfarë rrëfimi?! :O

Phaaa…. Sersei…

Whaaaat…. fmi mo… i ka vdek mbretëresha tash hajde me myt vet… çfarë pelene ky Tomeni… s’osht fundi botës o mut… nejse për ty osht… ja pafsh hajrin, selam abejës… edhe ai qasi si ti osht kon… nejse ma i mirë… kërkon s’ka me marr malli për ty…

Laraska pa macen e tij… argus filqi… bajagi i rond me fjalë… nejse, as kingSlayeri se la keq…

Ooo ni snickers për Sersein!!!

Semi me familje… moti se kom pa veq sa herë që ta shoh m’kujtohet Semi i LOTR… ha, qy edhe ni ndertësë si te LOTR… hahaha… jeta osht e parregullt, fjalë t’mençura Sem… he more Sem, bash ‘huu’… po a lexohen kejt kto… ai libri i George Martin mërzi mu lexu e leje mo kto…

Dëbora…

Qërim hesapesh tash… Melissandre e pakapshme për kah bukuria n’këto toka knej… ajo skenaaaa veq… fakit…

Ç’dreqin ka Sër Davos… nejse kjo se ka keq, përkundrazi… seriozisht Dëborë… njeri ajo t’ka qu prej dekmive… phuuu… po pse more?! O dud… po a zgjedhet Sër Davos para Melissandres… nejse, Dëbora s’din gjA…

N’anën tjetër Sansa osht bo shumë e mençur… si besohet pjetrit… ma n’fund erdh DIMRI… p.s. po du borë, right here right now…

Kta hasmit e Serseit kokan bo bashkë… amo jo për me qajt halle… kjo gjyshja mirë po e lun… kah dul ky ktu?!

Deni+Dario… joooo… shut up Deni… oooo Dario <3…. fakju Deni… fakjuuu… awwww…. shut up, both of you… #heartbroken

Khuuu, mos deshte edhe me kajt për ty?! Ashiqare po doket çfarë aleance po bon Deni… jo që s’bon Tirioni, amo…. po kush nuk osht cinik… edhe ju jeni… bajagi cinika (Që mban qëndrim përbuzës e tallës kundrejt normave të moralit dhe kundrejt çdo gjëje që është pranuar e që nderohet nga të tjerët)…

Ani… qeshtu bon, amo romancë n’mes ktyne dyve jooo…

Laraska… s’ka faj… s’din as sa gra, as vjet i ka…. dafuq!!! Kush dreqin osht kjo?! Lanisterët?! Nooooooo….. phaaaaa…. Starqet jon kthy fort…

Ajo buzëqeshje… a kan more zemër femrat n’këtë dynja t’Martinit?! Jo, se jav kanë coptu qe gjashtë sezone rend… ani mo Sansës… ma n’fund Pjetri pe kallxon veten… amo, s’ndodh ky sen… s’dojm me ndodh ky sen… shumë gërrditshëm… Sansa me burrin e tezes…. uek…

Mos e përjashtoni Benxhenin pi tregimit… shumë misterioz, i çuditshëm n’muhabetin për t’dekmit…

Tash me Nedin e ri, binjakun e Barney Stinson… kjo Liana e famshme… dmth ajo teoria r+l=j s’koka kon veq hajt… pak ka pak pe gjejm fundin… ma e keqja osht që e kanë parashiku… edhe nuk osht çudi me parashiku, popullariteti sjell shumë ide, edhe njona patjetër që ka me kon e saktë…. edhe george i ka limitet e veta, sun mendon diçka që se mendon kërkush prej miliona vetave që e kqyrin këtë send… tash e tutje luani nuk lexon mo kurrfarë teorie për Game of Thrones… surprise me, George, edhe nëse osht 2018shi kur e msoj fundin… për diçka si kjo ja vlen me prit…

Dëbora osht nipi i Nedit, ndryshe as sun na e vizatojnë… dheeee ja edhe ni mbretëreshë…. seriozisht njerëz, Game of Thrones osht seriali ndoshta ma feminist që keni pa… mbretëresha n’tana anët, and I like it…. çfarë fjalimi bre <3 loqkëëëë…. phaaaaaa….. loved it….

THE KING IN THE NORTH…. loqkë osht ka bohet breeee…. tasht ky tjetri?

THE KING IN THE NORTH

THE KING IN THE NORTH

THE KING IN THE NORTH

THE KING IN THE NORTH

THE KING IN THE NORTH

THE KING IN THE NORTH

THE KING IN THE NORTH

THE KING IN THE NORTH

THE KING IN THE NORTH

THE KING IN THE NORTH

THE KING IN THE NORTH

THE KING IN THE NORTH

THE KING IN THE NORTH

THE KING IN THE NORTH…

jeta osht e mirë… dimri osht i gjatë… kur vjen prilli?!

Qe, edhe ni mbretëreshë… ma n’fund edhe ashiqare, ajo që deri tash edhe e ka sundu jo veq King’s Landing…

Tash kta t’hekrit… edhe kta t’Denit…. anijet… dragojt…

Njerëz, serial ma t’mirë s’osht bo n’histori t’njerëzimit… unë s’kom pa prej atyne që i kom kqyr e që sipas TVShowtime jon 318 seriale me 13 mijë episode…

Mos lypni me gjet diçka ma t’mirë deri t’vjen prilli… thjesht kaloni kohën se qe gjashtë vjet tri stinët tjera t’vitit pi kalojm tu prit me ardh pranvera me GoT… edhe çfarë pranvere po na pret kysmet….

GoT 6×03 – Recensim me spoilera

Tashti, masi u plotsu dëshira e shumicës për mu kthy Xhon Dëbora, a bon me bo ni dëshirë luitje tjetër? A bon, sipas mundsive, mos me pa Melissandren (ma n’fund e qëllova) pa qafore?! Hala kom ankthe prej fundit t’episodit t’parë.

Nuk osht qudi që Dëbora s’ka pa sen anej. Ai osht i lindur për mos me dit e mos me pa sen. Edhe definicioni i zotit sipas egërsinave!!! Pse nime nuk ka hiq zezakë në Game of Thrones?! Ndoshta se ata jon zota për këto egërsinat. Duke u bazu n’thashetheme!!!

Edhe tash rendi për Anglishte t’fillores. Prej përvoje, e dim që njeri që don me vjell s’ka interes për jetë e leje mo për sinonime. Nejse. Vet e ka zgjedh këtë qikën. Dhe arsyeja pse nuk shohim njerëzt tu vjedh para kamerave nëpër filma. Përkundër ktij sinonimi banal, pe qon qikën n’shpi. Good boy Sam! Sami i vogël! Si zakonisht me siguri i gjeni edhe nja 4-5 fëmijë në farefis e shoqni që ngjajnë në Samiun e vogël tani.

Çka po lyp Barni Stinson knej!!! Katër me njo edhe me hup. Nejse kta Starkovitët kurrë s’kan dit me zgjedh shoqninë me mend. Btw Max von Sydow loqkë karakter! Po m’pëlqen ky udhëtim nëpër kohë. Osht shenja e parë e fundit ë Game of Thrones. Krejt e dim që kryhet me sezonin e tetë.

Tash zhvendosemi me ni katund t’Shqipnis malore ku burrat hecin me kuaj e gratë n’kom. Edhe ni shtrigë koka tu lujt me zjarre. Po mungon veq Sali Berisha. Nejse kjo shtriga e paska ftyrën pak a shumë si Sala. Meqë ra fjala, ka kohë që nuk e kemi pa Kalesin cullak! Le të jetë ky ni msim për krejt juve që aspironi mu bo aktore – ju keni nevojë mu zhvesh veq deri t’boheni t’famshme. Masanej angazhohen dublerat, njëjtë si për Dëborën n’fillim.

Qelat djersiten amo i fshijnë djersët ma lehtë. Peshqir para flladitëses, always! Hapi i parë drejt rikthimit t’sundimit të Mereen. S’di pse krejt kjo tollovi kur veq munesh mi lshu dragonjtë. Nejseee… edhe krejt pahiri i msojm se zogjt, nuk jon zogj. Me mujt mu qu e me dal prej shpis qeshtu kur t’vijnë mysafirët dikush si Lanisterat loqkë ish kon. Sigurisht me pas mujt me marr edhe televizorin me veti!

Kur e dim që jemi të pastër? Kur i lajmë gjynahet ma thjeshtë? Kur t’ju teket ‘dijetarëve’ me disa shikime n’YouTube, prej t’cilëve ma i menqur del t’jetë edhe ky tipi që po sundon ashiqare Lëndinën e Mbretit. E mbreti, si çdo mbret fmi 12 vjeçar! Nana, qikat, akulloret – qëllimet primare n’jetë! Plus i aftë për marionetë. Nime a po ju kujtohet Tywin? Fort karakter i mirë osht kon. Tash po merret me inteligjencën britanike n’filma british.

Arja po m’tut. Shumë rehat isha ndi kur t’ish kry ky transformim në askushen. Ma n’fund!!!

Tek Remziovit ni bisedë shumë banale. Ky Lord Umber po del ni kombinim perfekt i Liam Neeson e Samuel L Jackson. Debutim ma t’mirë n’skenë (s’po m’kujtohet që e kom pa ma herët) moti kohë se ky Lord Umber.

Mësimi i dytë jetësor për sot – vjen ni moment kur duhesh me zgjedh anën e duhur. Kanihere nuk ki kohë me mëndu gjatë. N’ksi kohë osht mirë mos mu ngut me rreziku. S’ka pas sen ma t’mirë këtë sezon se me pa Ollyn t’varur. Dëbora shkoj…

N’krahasim me episodin e kalum, normal që ma i butë, amo sun ringjallin njerëz n’secilin episod. Edhe promo s’po premton kushedi çka për episodin tjetër. https://www.youtube.com/watch?v=MemrSDX5e94

GoT 6×01 – Recensim me spoilera

Xhoni po duket i vdekur. Edhe njana prej teorive t’para që ka qenë – ringjallja me anë të Melisandrës po bjen menihere kur ajo futet n’dhomë. Edhe ajo teoria me ujk nuk po pi ujë. Derisa n’anën tjetër janë mledh ata tradhtarët e vërtetë edhe ia nis urrejtja e parë ndaj atij fmijës. Urrejtja vazhdon me Remziun. Nuk kom prit që Sansa e Theoni jon gjallë. Nuk kom prit as që ajo gruja vigane bashkë me Uillin e Uill&Grejsit del i pshton. Nuk e kom dasht Sansën se osht kon shumë shpirt tragjik, i butë. S’di palidhje. Edhe nuk m’kish prish punë me myt.

Sersei me flokë të shkurta shumë not-hot. Nuk munet kurrë mu kon si te ‘300’shi. Bajagi interesant mi pa Lanisterët qeshtu t’rrënum, edhe pse gjynah që pe hajn ma t’pafajshmit. Edhe mos me besu n’profeci e fat e ksi sene, kur t’bijsh si Sersei po besojshme. Seni ma i mirë që mundemi me bo osht me nejt larg shtrigave, sidomos atyre t’katërshit! (e din ato kush jon) Shtrigë e tillë po duket mu kon edhe Septa Unella. Po kom qef me dit qysh po zhvillohet ngjarja me kta besimtarët.

Kur njo bjen tjetri qohet – muhabet per mbretër e perandorë. Edhe qe ku del tjetri Sersei. Kjo e trenta e Dornes po premton mu kon hala ma e çmendur, edhe ma ndryshe – bitch army (fjalët e tyre, jo t’mijat).

Edhe ma n’fund pak hajgare. Muhabeti i buqes edhe Tirionit vjen bash kur t’vyn mas shumti. Dialog loqkë, llafe me ç’tensionu gjendjen tjerakah. Tani valirishtja e Tirionit!

Nëse kishim bo ni bast – a ma herët bohet guri a del prej friendzone ky mjeshtri i friendzone, çka kishit zgjedh? Sigurisht që guri! Interesant, pak ma ndryshe se ai muhabeti ma nalt, ke muhabeti i ktyne dy romantikëve.

kHali i ri po duket tipik turk, shpellaro-arab në fjalët e atij ‘intelektualit’. Ajo biseda anej, n’tendë ke interesant, po jo edhe përfundimi. Tashti Kalisi po duket se po shkon dikun si Abe Simpsons – n’dom t’pleqve. Arja ka met si e ndamë prej botës.

Edhe gruja e kuqe. Koha me pa jo veq ato, po edhe çka ka vendos me bo. Po çka me pa se?!

N’përgjithësi, pak përgjigje, po prej krejtave ka pak sene. Ni skicë e hollë, gati e padukshme për me nis këtë sezon. Kryesisht jon kon sene që i kemi dit, edhe i kemi prit. Metët me kqyr qysh po ecin punët jo veq te Muri e te fisi i kHalave, po n’tana anët. Ec e prite t’hanen tjetër tash.

N’bazë t’promos, Branni po kthejka, Arja po vazhdojka me trajnimin e karate-kidit, edhe Remziovit po planifikojshin diçka. Uh, edhe po m’doket s’po metët kërkush tek Lanisterët. Plus dragojt!

Game of Thrones – Sezoni 5 Recensim (me spoilera)

Kah me ja nis?! Në King’s Landing…

Kthimi i kushëririt si pjesë e grupit religjioz të ‘shtizave’ nuk ka premtuar të ketë aq shumë ndikim në ngjarje sa ndodhi të kishte. Kush ka mundur ta përfytyroj Cersein në atë mënyrë të poshtëruar. Nejse, informata të para ishin shfaqur pas refuzimit të kishës për incizimin e skenave nude. Megjithatë rënia e saj, ishte sa e papritur, aq edhe e pabesueshme, aq më pak nga ‘shtizat’ që vet i ndihmojnë në rrëzimin e Margaery. Rënia e Lannisterëve në këtë mënyrë është për habi, por, edhe e pabesueshme për të mbetur kaq poshtë. Mëzi pres të shoh se çfarë do të jetë fati i tyre në sezonin e radhës tani që janë të prishur me pothuajse të gjithë. Skenat e ecjes së Cerseit, gjykimet e Margaery, marrja nën sundim dhe kapja e ‘mëkatarëve’ nga ana e ‘shtizave’ mbesin disa nga skenat më të mira në King’s Landing që këtë sezon ka qenë më i qetë me ngjarje.

Viktima e radhës e Lannisterëve vjen nga Dorne. Me shumë skena eksterieri të pashme, dhe disa aksione ndërmjet Jaime Lannister e Bronn me të bijat e Oberynit, na lënë mbresa të këndshme. Nuk ka shumë hapësirë në këtë sezon, por mjafton për të zhvilluar ngjarjen duke na shfaqur një dinakëri alla-Cersei nga Ellaria Sand.

Nuk di për çfarë arsye, por ka diçka që më pëlqen në Braavos. Ndoshta errësira dhe misteri i këtij vendi të Burrave të Pafytyrë e bëjnë këtë ngazëllimin shtesë, ndoshta historia e Aryas dhe britmat e saj ‘mbushje, cigare’. Edhe pse hapësira këtë sezon ka qenë më e kufizuar, ngjarja ka mbetur në një pikë interesante pa ditur të ardhmen e Aryas.

Sikur Arya, me të ardhme të pasigurt mbetet edhe Sansa. A mund ti ketë shpëtuar ndonjë korb, apo çka, sepse nga ajo largësi të kërcesh e të shpëtosh duket e pamundur, sidomos kur e dimi të gjithë fatin e Sansës. Joffrey e pastaj Ramsay. Kë e urreni më shumë tashti nga këta dy? Melissandren? Dy sezonet e fundit Ramsay është shfaqur si krye-horri i ‘GoT’ duke lënë Joffrey në hije dhe kujtime që tashmë i janë afruar pjesës së karaktereve pozitive. George përgatit funde interesante për këta zullumqarët, për atë edhe pres diçka speciale për Ramsay.

Stannisi ishte ai karakter që të dhimbset, por edhe e urren, por ama përsëri të dhimbset, pastaj mendon mos po mbijeton disi, dhe pastaj vjen Brienne. Ishte hera e dytë që GoT prek kufijtë e normales, por kë po gënjejmë, çka është normale në Game of Thrones?! Aksioni i tij në Veri, aty ku u bën të gjitha gjërat e mira, më të mirat, të mrekullueshmet këtë sezon, ishte pjesë e kësaj liste. Por, Wildlings, lufta e tyre me Rojet e Murit, episodi i parafundit, nuk do koment. Këto e bëjnë ‘Game of Thrones’ çfarë është – diçka që nuk është parë kurrë më parë, diçka që moti kohë ka thyer limitet e televizionit. Edhe kjo është normale në bazë të sloganit që kishte pasur HBO në dekadën e kaluar – nuk është televizion, është HBO.

Por, mos të harrojmë edhe Khaleesin. Kush është i lumtur për rikthimin e dragonjve? Të gjithë. Dhe atë çfarë rikthimi triumfal. Phaaa… Që nga ‘dragarys’, nuk i kam parë dragonjtë kaq me qejf. Por, duke ditur të bëmat e George, dhe duke mos lexuar librat (për shkak të befasive të papritura, por të këndshme që kanë sjell këto sezone) disa herë Khaleesi ka shpëtuar nëpër vrimë të gjilpërës këtë sezon. Dhe është treguar si mbretëreshë e denjë për fron. Ardhja e Tyrionit dhe ‘buqes’ (Varys) në Mereen ishte qershi mbi tortë, e edhe udhëtimi i Tyrionit nuk ishte i mërzitshëm. Tashti, me Dothrakin të kthyer, ndoshta do të kemi një armatë dyfish më të madhe të Khaleesit dhe një shthurje të ‘bijve të Harpit’. Ndoshta ajo skena e fundit me Khaleesin ishte shenja kryesore për atë se kujt do ti takoj fronin. Kush ka ushtri të ndal Khaleesin me Dothrakin dhe Unsullied?!

Dhe Jon Snow, apo xhon dëbora siç e përkthejnë televizionet tona. Njerëz, ai është i vdekur! Nuk kthehet më. Kaput! Nejse, ndoshta mund të kthehet sikur korb, apo është një mënyrë tjetër që lexuesit e librave e dinë.

Si ky paragraf ka kaluar vera e gati të gjithëve. Nuk mund të pranojnë vdekjen e tij, por edhe nuk mund të shohin ringjalljen e tij. Është mesele sikur ‘kush ka ardhur e para, veza a pula’! Nuk e kam ndërmend të ndalem më këtu. Ama, e kemi pasardhësin e Ramsay – ‘kill the boy, Jon Snow’!

Më duket që kam përmendur të gjitha ngjarjet kryesore. Ndoshta pak më shumë për ‘Rojet e Murit’ Samin, Maester Aemonin, ama çka të flasim për ta. përzgjedhja e Jonit si lider, shumica e vendimeve të tij, udhëtimet për tej murit, beteja me ‘egërsirat’ (edhe unë si televizionet tona po përkthej qysh po m’doket ma interesant) kanë qenë skena të shkëlqyeshme nga veriu.

David Benioff dhe D.B. Weiss kanë bërë punë të shkëlqyeshme përgjatë këtyre pesë sezoneve. Kanë jetësuar një univers të mahnitshëm. Tani që tejkalojnë librat, pres që ngjarja të marr kahje të ndryshme. Do të ishte strategji e mençur komerciale sikur ngjarje të mos ishte e njëjtë. Të kishte ndryshime, qofshin edhe minimale.

Pa marrë parasysh se si e çfarë vendosin pres një sezon edhe më të mirë se ky. Nota personale: 5/5

Game of Thrones 4×05 – Recensim

vlcsnap-2014-05-08-09h47m17s117

Derisa mendoja javën e kaluar se ‘kishim mësuar shumë’ për Baleishin, vjen episodi i radhës ku mësojmë se vet ai është mjeshtri pas pothuajse çdo tragjedie që ka prekur mbretërit dhe njerëzit e mëdhenj në King’s Landin. Rrenat e tija nuk duken se kanë skaj. E fundit është ajo ndaj Sansës, të cilës i premtoi shtëpinë, por, duket se do të mbetet e ngujuar me të.

Çuditshëm ishte për Sersein. Ishte një Sersei krejt ndryshe, e butë, e sjellshme, e kuptueshme, e qetë! Krejt ndryshe nga dy episodet e kaluara kur ishte në gjah për hakmarrje. Por, sigurisht është duke planifikuar diçka. Edhe ajo bisedë e çiltër me Marzhorin ishte diçka që nuk pritja në atë moment nga nëna e mbretit të vjetër dhe tani të ri.

Kurorëzimi i mbretit të ri vjen pas episodit të kaluar kur e pamë atë më shumë në plan të parë. Gjithashtu ajo skena e tij me Marzhorin na tregoi kufijtë ku nuk do të futet Game of Thrones – marrëdhëniet ndërmjet një të rriture dhe një të mituri. Shyqyr Zotit që diçka qenka ‘e tepërt’ këtu, sidomos pas atij episodi kur u sakrifikua një foshnjë e porsalindur.

E në Veri, Starkët ishin afër bashkimit. Por, nuk ndodhi. Branni zgjodhi rrugën më të dhimbshme dhe më të dobishme. E Xhon Snou dhe kolegët e tij treguan një anë të errët të Kujdestarëve të Natës. Shfaruan një bandë që e kishte merituar një shfarosje edhe më të pashpirt pas episodeve të mëparshme. Ishte një nivel tjetër lufte për Xhonin.

Ndërkohë Kalisi dëshiron të shijoj pak rolin e mbretëreshës. Për pak kohë duket se nuk do të kemi aksion matanë detit.

Nuk besoj që Kalisi do të kthehet në fron, në luftë për të më saktë kaq herët. Besoj që ka kohë për këtë. Ndoshta ka ardhur koha që të shohim dy Starkë bashkë. Çfarë do të ndodh tani me Baelishin mbetet pjesë interesante për episodet vijuese. Edhe sa sekrete dhe të bëma të tij do të mësojmë? Mendoj që episodi i ardhshëm do të na jap më shumë Tirionin në plan të parë. Nuk besoj që do të dënohet, por nevojitet pak informata për vrasësin tjetër eventual që të shpëtoj ai, mendoj. Ju nevojitet një i dyshuar tjetër, i ri, dua të them.

Kemi edhe gjysmë sezoni për të shijuar.

© 2023 Bllog Personal

Theme by Anders NorénUp ↑